Účelový sňatek soudci nepotvrdili, pár se shodl na šatech i svíčkové

  14:24aktualizováno  14:24
Policie i krajský soud vyhodnotily, že to byl typický účelový sňatek. Vysokoškolsky vzdělaná žena z Ukrajiny se vdala za klienta domova pro mentálně postižené, ale nežila s ním. Pár příliš neobstál ani v testu, jak dobře se znají. Nejvyšší správní soud ale rozhodl, že účelovost sňatku prokázána nebyla.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Když policisté a úředníci zjišťovali, zda žena z Ukrajiny a její manžel uzavřeli sňatek jen účelově, soustředili se na nesrovnalosti v jejich výpovědích. Na to, že spolu nežijí.

Podle Nejvyššího správního soudu by ale takto postupovat neměli. Prokázat cizinci účelový sňatek tak bude ještě těžší než dosud.

„Ačkoliv na jedné straně správní orgány neopomenuly žádnou sebemenší nesrovnalost ve výpovědích manželů, na straně druhé nijak nepřihlížely k okolnostem svědčícím ve prospěch závěru, že manželství stěžovatelky nebylo uzavřeno účelově,“ uvedl ve svém rozsudku Nejvyšší správní soud.

„Ministerstvo vnitra není oprávněno vyjadřovat se k individuálnímu případu,“ komentovala to Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra.

Úředníci si u tohoto sňatku ze srpna roku 2016 přitom byli úplně jistí, že je účelový, a odmítli vydat třiatřicetileté ženě povolení k přechodnému pobytu. Svatba se totiž odehrála týden předtím, než by novomanželce vypršela platnost víza. Navíc si vysokoškolačka vzala muže, který žil v chráněném bydlení Domova na zámku Bystré. Ten se zaměřuje na pomoc lidem s lehkým až středně těžkým mentálním postižením.

V chráněném bydlení v Poličce při pobytové kontrole policie před dvěma roky nenašla po přítomnosti ženy žádné stopy, i když ona tuto adresu uváděla jako místo pobytu. Místo toho se ukázalo, že byt využívá ještě jeden klient domova.

A když došlo na testy, které měly prokázat, jak dobře se znají, pár příliš přesvědčivý nebyl. Muž si nevzpomněl na jméno jedné ze dvou nezletilých dcer, které žijí na Ukrajině a on je vyženil. Naopak věděl datum svatby, zatímco jeho partnerka se o měsíc spletla. Pro soudce pardubické pobočky hradeckého soudu to byly dostatečně pádné argumenty pro to, aby se za rozhodnutí úřadů postavili.

Úřady musí zohlednit stanovisko soudu

Nejvyšší správní soud to vidí jinak. Vyčítá úřadům i soudcům z Pardubic, že je nezajímaly argumenty, které mluvily ve prospěch páru. Třeba že se oba shodli, kde a kdy se konala svatba, jak se tam dopravili a jaké šaty měla nevěsta na sobě. Ona ví, že manžel má rád svíčkovou. On ví, na které straně spí a kterou rukou píše. Podle soudu mají oba spolu vybudovaný vztah, relativně dobře se znají.

„Lidé jsou různí, uzavírají sňatky z různých pohnutek a logicky se liší i následný obsah svazku. Za účelově uzavřený proto nelze označit každý sňatek cizince s občanem EU, který v očích orgánu nedosahuje kvality ideálního modelu manželství či který manželé uzavřeli mimo jiné i z důvodu řešení pobytové situace cizince,“ píše se v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Ten tak zrušil rozhodnutí, kterým úřady zamítly povolení k přechodnému pobytu. Musí připravit nové rozhodnutí, ve kterém už jsou ale povinny přihlédnout více k argumentům, jež hovoří pro to, že sňatek účelový nebyl.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

V areálu pardubické nemocnice vznikne parkovací dům pro 585 aut

Parkovacích míst v okolí nemocnice příliš není, a řidiči tak často parkují...

Každý, kdo alespoň jednou hledal parkovací místo u pardubické nemocnice, na nevšední zážitek hned tak nezapomene....

Chrudim se hádá, kvůli stoce zaplatí desítky milionů korun

Nový starosta Chrudimi František Pilný.

Nové vedení Chrudimi chce předělat návrh rozpočtu na příští rok tak, aby v něm byly peníze na zahájení stavby...

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz