Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj stárne a mizí. Do roku 2050 bude bez Chrudimi a Skutče

  12:11aktualizováno  12:11
Do roku 2050 ubude v Pardubickém kraji třicet tisíc lidí a populace bude dál stárnout. Na sto děti do čtrnácti let bude připadat téměř 250 seniorů, zatímco nyní je to zhruba stovka. Jednou z příčin je, že zestárne silná generace ze 70. let.
Do roku 2050 populace v kraji silně zestárne.

Do roku 2050 populace v kraji silně zestárne. | foto: Archiv MAFRA

Budeme se dožívat o sedm až osm let vyššího věku než dnes. Ale tím povzbudivé zprávy končí.

Kraj v roce 2050

Počet obyvatel dosáhne 487 tisíc , což je o 29 tisíc osob méně než v současné době. Do poloviny století by se měl podíl osob ve věku 65 a více let v Pardubickém kraji zvýšit ze současných 17 procent na 31. Na sto dětí do 14 let by tak mělo v roce 2050 v kraji připadat již 237 seniorů, v současnosti je to 113 osob.

Jestli se Česko v dohledné době nestane atraktivní přistěhovaleckou zemí, bude počet jeho obyvatel v roce 2050 výrazně nižší. A samozřejmě se to bude silně týkat i Pardubického kraje. Vyplývá to z nedávno zveřejněné studie Českého statistického úřadu.

"Pokles počtu obyvatel se očekává ve všech krajích kromě Středočeského a Hlavního města Prahy. Pardubický kraj by tak měl i nadále zůstat čtvrtým nejméně zalidněným regionem České republiky. Největší populační úbytek by měl zasáhnout Moravskoslezský kraj," říká ředitel krajské správy ČSÚ Petr Matoušek.

Ve srovnání se severní Moravou je na tom Pardubický kraj relativně dobře. Tam má totiž do roku 2050 ubýt čtvrt milionu lidí.

Ze studií demografů vyplývá, že počet obyvatel Pardubického kraje bude klesat výrazně méně, ale postupně z něho zmizí téměř třicet tisíc obyvatel.

Podle výsledků projekce obyvatelstva, zpracované oddělením demografické statistiky ČSÚ, dosáhne počet obyvatel Pardubického kraje v roce 2050 přibližně 487 tisíc osob, což je o 29 tisíc osob méně než v současné době.

To jsou zhruba dvě současná středně velká města. Jako by odešli všichni obyvatelé Chrudimi a Skutče. Populace bude ubývat zejména kvůli nižším počtům narozených dětí ve srovnání s počtem zemřelých.

Do roku 2050 by v žádném kraji nemělo být narozených dětí více než v nedávné vlně zvýšené porodnosti. Tehdy se v kraji narodilo nejvíce dětí v roce 2008 -5752. V následujících letech se již počet narozených dětí snižoval a jiný trend nelze předpokládat ani v budoucnu.

V Pardubickém kraji by se mělo rodit nejméně dětí, méně než čtyři tisíce ročně, kolem roku 2030. Díky vyšší porodnosti v prvním desetiletí tohoto století sice experti po roce 2030 čekají mírné zvýšení počtu narozených, nejpozději po roce 2042 by ale ve všech krajích, kromě Prahy, měly počty živě narozených dětí opět klesat.

Lidí bude méně i přesto, že statistici počítali s tím, že se do kraje budou stěhovat zejména cizinci. V roce 2020 by jich mělo být 420 a jejich počet by měl růst až do roku 2050, kdy se počítá s více než tisícovkou přistěhovaných.

"Tady jde o to, jestli k nám ti lidé budou skutečně přicházet. Ta čísla vycházejí z migrace před rokem 2012, podle mého osobního názoru jsou trochu příliš optimistická, úbytek obyvatel proto může být i horší," uvedl demograf Českého statistického úřadu Petr Dědič.

Kraj tvrdě zasáhne stárnutí populace. Podíl lidí pětašedesátiletých a starších by se měl do poloviny století zvýšit téměř dvojnásobně, ze současných 17 procent na 31 procent.

"Na sto dětí do 14 let by tak mělo v roce 2050 v kraji připadat již 237 seniorů, přičemž v současnosti je to 113 osob," uvedla Hedvika Fialová z oddělení informačních služeb.

"Je to ovlivněno i tím, že do pokročilejšího věku se bude dostávat silná generace ze sedmdesátých let," uvedl Dědič. Zastoupení pětašedesátiletých a starších v populaci by mělo růst ve všech krajích. Nejpomaleji v Praze a Středočeském kraji.

První a jediná dobrá zpráva na závěr. Projekce v roce 2050 předpokládá vyšší naději dožití neboli střední délku života - v kraji u mužů o osm let na 83 roků, u žen o sedm let na téměř 88 roků.

Statistici při tom vycházejí z vývoje úmrtnosti, složení populace a matematickou řadu čísel tvořenou minulostí a současností protáhnou do budoucnosti. Šance, že se nespletou, je prý vysoká.

Autor:


Nejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Najdete na iDNES.cz