Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pole u Mýta obsadili geologové. Zkoumají podloží pod plánovanou R35

  11:28aktualizováno  11:28
V trase budoucí rychlostní silnice R35 provádí odborná firma až do začátku příštího roku průzkum, který má odhalit případné vady v podloží.

Známý vysokomýtský „věžák“ v pozadí je na dohled od místa, kudy by za pár let měla vést rychlostní silnice R35. Budoucí trasu nyní zkoumají geologové. | foto: Martin Švec, MAFRA

Řidiči cestující v posledních týdnech po stávající přetížené silnici I/35 mohou v okolí Vysokého Mýta pozorovat na pozemcích budoucí čtyřproudové silnice ruch. Nejde ale o činnost zemědělských strojů, nýbrž o akci firem, které zkoumají podloží pod plánovanou autostrádou.

„Zpracováváme předběžný geotechnický průzkum pro projektovanou rychlostní komunikaci R35 v úseku Vysoké Mýto - Džbánov. Podle platné uzavřené smlouvy o dílo je termín ukončení a předání průzkumu 10. února 2015,“ říká Petr Vitásek z firmy Sudop Praha, která má se společností GEOtest Brno práce na starosti.

Stavby rychlostní silnice R35 se už nyní nemohou řidiči cestující napříč Pardubickým krajem dočkat. Jenže bagry se podle předpokladů ministerstva dopravy zakousnou do polí nejdříve v roce 2016.

A to navíc jen na prvních dvou úsecích z Opatovic nad Labem do Časů a dále do Ostrova. Příprava stavby však pokračuje i na dalších etapách, a to jak nutnými administrativními kroky, tak i v terénu.

A na co přesně se vrtné soupravy zaměřují? „Provádí se terénní práce, například inženýrsko-geologické či hydrogeologické vrty, včetně jejich dokumentace, zaměření a odběru vzorků zemin, hornin a podzemních vod. Následují laboratorní rozbory odebraných vzorků a vyhodnocovací práce,“ vyjmenovává seznam zadaných úkolů Vitásek.

Průběžné výsledky přinášejí pozitivní zprávy

Průzkum má za cíl zjistit stav a složení podloží. Pokud by totiž bylo vadné, mohlo by ohrozit stabilitu nové komunikace.

„Prozatím ověřené geologické podmínky v trase odpovídají předpokladům a nevykazují žádné anomálie,“ ujišťuje Vitásek s tím, že na definitivní závěry si musí objednavatel průzkumu z Ředitelství silnic a dálnic ještě počkat.

„Primární výsledky budou až po ukončení terénních a laboratorních prací zhruba v lednu 2015,“ podotýká Vitásek.

Problémy s podložím se už řešily na severu Čech

Ministerstvo by mělo na základě zjištěných údajů předejít situaci, která nastala například při stavbě stále nedokončené dálnice D8 vedoucí Českým středohořím. Tam stavbaři až zpětně zjistili, že musí odstranit výrazné množství zeminy. V podloží se totiž nečekaně našlo uhlí. Náhrada materiálu nevhodného pro stavbu poté práce protáhla a přinesla i zvýšení nákladů.

„Je pravda, že tam narážíme na překvapení, ale neměli jsme tam takový přístup, jaký bychom potřebovali, protože jde o chráněnou krajinnou oblast. Průzkum vlastně děláme až při samotné stavbě,“ zdůvodňovala loni nežádoucí nálezy mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Také v případě budoucí „pětatřicítky“ si musí firma zajistit přístup na dotčené pozemky.

„Pro vstup musíme mít ze zákona vždy souhlas majitele, který stanoví podmínky vstupu a případné kompenzace za škody způsobené na plodinách,“ uvedl Vitásek.

Než se zástupci firem pustí do práce, čeká je kromě dohody s majiteli i další splnění podmínek.

„Zhotovitel musí nejdřív zpracovat dokumentaci, ověřit u všech správců sítí v dotčeném území jejich umístění a v neposlední řadě si právě vyžádat od vlastníků pozemků souhlas se vstupem,“ dodává Hana Jarolímová z pardubické pobočky ŘSD.

Průzkum probíhá rovněž v úseku budoucí R35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Najdete na iDNES.cz