Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ postaví u Poličky nové vedení, elektřiny v okolí je nedostatek

  8:27aktualizováno  8:27
Takřka deset let plánovaná stavba vysokonapěťového vedení z Hlinska do Poličky by měla být hotová do dvou let. Společnost ČEZ Distribuce, která má na starosti rozvoj elektrárenské sítě, zatížila věcnými břemeny už více než polovinu pozemků, přes které povedou elektrické sloupy.

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V dalším růstu dnes podnikům nebrání jenom nedostatek kvalifikovaných lidí, rozvoj Poličska stojí a padá i na dostatečné dodávce elektrického proudu. Věc došla tak daleko, že ČEZ nemůže u stávajících odběratelů navyšovat příkon, a proto některé firmy musely chybějící kapacitu proudu nahradit a elektřinu si začaly vyrábět samy.

„Vedení má prvořadý význam pro budoucí rozvoj celé Poličky. Během čtvrt roku jsme rozprodali poslední pozemky v průmyslové zóně, příští rok chceme zpracovat studii pro její rozšíření, nabízíme lidem pozemky pro výstavbu rodinných domů... Proto je pro nás dostatek proudu stěžejní. Bez něj nemůžeme garantovat rozvoj,“ řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

A nejde jenom o Poličku. Elektřina chybí v okolí měst Bystré, Litomyšle a částečně i Hlinecka.

V posledních dnech to však vypadá, že stavbu za 300 milionů korun, která má platné územní rozhodnutí, by mohl ČEZ rozjet už v příštím roce.

„Po devíti měsících projednávání máme uzavřeny a vloženy do katastru nemovitostí smlouvy o věcném břemeni s asi 73 procenty vlastníků, což lze považovat za úspěch. Společnost ČEZ Distribuce činí veškeré kroky pro dodržení předpokládaného harmonogramu dokončení výstavby v roce 2018, a proto vypsala veřejnou obchodní soutěž na dodavatele stavby,“ uvedla mluvčí energetické společnosti ČEZ Šárka Beránková k reálnému termínu dokončení.

Se záměrem postavit osmadvacet kilometrů dlouhé vedení přes krajní partie Žďárských vrchů přišel ČEZ v roce 2007, hotovo mělo být o šest let později. Stavbu však posunulo vyhodnocení vlivů na životní prostředí (proces EIA) na rok 2015.

Poslední zpoždění narostlo kvůli petici lidí v Borové u Poličky, kde se místním nelíbilo, že desítky metrů vysoké stožáry rozpůlí obec a budou hyzdit krajinu. S návrhem zakopat vysokonapěťové kabely pod zem však neuspěli.

„V nově navrženém územním plánu vedení respektuje padesátimetrový koridor v trase současného vedení, protože se proti tomu zkrátka nedalo nic dělat,“ řekla už dříve starostka Borové Lenka Tlustá.

Některým hrozí vyvlastnění

Ve finále zřejmě v některých případech budou muset energetici přistoupit i k vyvlastnění. Jak uvedla i mluvčí ČEZ, v posledních týdnech počet uzavřených smluv a vkladů výrazně zpomalil. Nejenže se na trase vedení vyskytly subjekty, které už neexistují, nebo se nedaří dohledat majitelé pozemků, ale někteří vlastníci se stavbou ve schválené trase nesouhlasí.

„Jsem rád, jaké tempo ČEZ nasadil. Samozřejmě se dalo očekávat, že se proces zadrhne i přesto, že nabízí majitelům pozemků zajímavé odškodnění. Byl jsem si jistý, že ten konec na úrovni několika málo smluv bude problém, a to se i dnes potvrzuje. Ukazuje se, že závěr bez použití vyvlastnění nebude bohužel možný. Může jít až o dvacet pozemků, se kterými má ČEZ problémy,“ poznamenal starosta Poličky Martinů, který se pravidelně účastní jednání pracovní skupiny mikroregionu, kde zástupci ČEZ informují o aktuální situaci a dalších předpokládaných krocích místní samosprávu.

Na vedení 110 kV Hlinsko - Polička naváže i stavba nové rozvodny 110/35 kV v Poličce a prodloužení celé trasy až do Svitav.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Města a muzea si připomínají výročí okupace v srpnu 1968

Vojska obsazují v srpnu 1968 Litomyšl.

Besedy, výstavy i vzpomínky na perzekuce. Města po celém Pardubickém kraji nejrůznějšími způsoby vzpomínají na...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Najdete na iDNES.cz