Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ postaví u Poličky nové vedení, elektřiny v okolí je nedostatek

  8:27aktualizováno  8:27
Takřka deset let plánovaná stavba vysokonapěťového vedení z Hlinska do Poličky by měla být hotová do dvou let. Společnost ČEZ Distribuce, která má na starosti rozvoj elektrárenské sítě, zatížila věcnými břemeny už více než polovinu pozemků, přes které povedou elektrické sloupy.

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V dalším růstu dnes podnikům nebrání jenom nedostatek kvalifikovaných lidí, rozvoj Poličska stojí a padá i na dostatečné dodávce elektrického proudu. Věc došla tak daleko, že ČEZ nemůže u stávajících odběratelů navyšovat příkon, a proto některé firmy musely chybějící kapacitu proudu nahradit a elektřinu si začaly vyrábět samy.

„Vedení má prvořadý význam pro budoucí rozvoj celé Poličky. Během čtvrt roku jsme rozprodali poslední pozemky v průmyslové zóně, příští rok chceme zpracovat studii pro její rozšíření, nabízíme lidem pozemky pro výstavbu rodinných domů... Proto je pro nás dostatek proudu stěžejní. Bez něj nemůžeme garantovat rozvoj,“ řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

A nejde jenom o Poličku. Elektřina chybí v okolí měst Bystré, Litomyšle a částečně i Hlinecka.

V posledních dnech to však vypadá, že stavbu za 300 milionů korun, která má platné územní rozhodnutí, by mohl ČEZ rozjet už v příštím roce.

„Po devíti měsících projednávání máme uzavřeny a vloženy do katastru nemovitostí smlouvy o věcném břemeni s asi 73 procenty vlastníků, což lze považovat za úspěch. Společnost ČEZ Distribuce činí veškeré kroky pro dodržení předpokládaného harmonogramu dokončení výstavby v roce 2018, a proto vypsala veřejnou obchodní soutěž na dodavatele stavby,“ uvedla mluvčí energetické společnosti ČEZ Šárka Beránková k reálnému termínu dokončení.

Se záměrem postavit osmadvacet kilometrů dlouhé vedení přes krajní partie Žďárských vrchů přišel ČEZ v roce 2007, hotovo mělo být o šest let později. Stavbu však posunulo vyhodnocení vlivů na životní prostředí (proces EIA) na rok 2015.

Poslední zpoždění narostlo kvůli petici lidí v Borové u Poličky, kde se místním nelíbilo, že desítky metrů vysoké stožáry rozpůlí obec a budou hyzdit krajinu. S návrhem zakopat vysokonapěťové kabely pod zem však neuspěli.

„V nově navrženém územním plánu vedení respektuje padesátimetrový koridor v trase současného vedení, protože se proti tomu zkrátka nedalo nic dělat,“ řekla už dříve starostka Borové Lenka Tlustá.

Některým hrozí vyvlastnění

Ve finále zřejmě v některých případech budou muset energetici přistoupit i k vyvlastnění. Jak uvedla i mluvčí ČEZ, v posledních týdnech počet uzavřených smluv a vkladů výrazně zpomalil. Nejenže se na trase vedení vyskytly subjekty, které už neexistují, nebo se nedaří dohledat majitelé pozemků, ale někteří vlastníci se stavbou ve schválené trase nesouhlasí.

„Jsem rád, jaké tempo ČEZ nasadil. Samozřejmě se dalo očekávat, že se proces zadrhne i přesto, že nabízí majitelům pozemků zajímavé odškodnění. Byl jsem si jistý, že ten konec na úrovni několika málo smluv bude problém, a to se i dnes potvrzuje. Ukazuje se, že závěr bez použití vyvlastnění nebude bohužel možný. Může jít až o dvacet pozemků, se kterými má ČEZ problémy,“ poznamenal starosta Poličky Martinů, který se pravidelně účastní jednání pracovní skupiny mikroregionu, kde zástupci ČEZ informují o aktuální situaci a dalších předpokládaných krocích místní samosprávu.

Na vedení 110 kV Hlinsko - Polička naváže i stavba nové rozvodny 110/35 kV v Poličce a prodloužení celé trasy až do Svitav.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Za bodnutí dceřina přítele dostala žena vězení, poškozenému soud nevěřil

Vazební věznice Hradec Králové

Soud uložil Libuši Podgorské čtyři roky vězení za napadení přítele její dcery. V bytě ve Svitavách ho loni bodla nožem...

Oprava nejzatíženějšího pardubického mostu potrvá rok, ale za provozu

Most Pavla Wonky v Pardubicích. Jeho kompletní uzavírka by znamenala v ulicích...

Dobrá zpráva pro všechny pardubické řidiče. Klíčový most přes Labe půjde opravit bez jeho úplného uzavření. Práce na...

Najdete na iDNES.cz