Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na trase budoucí R35 se řidiči svezou nejdelším tunelem v republice

  13:23aktualizováno  13:23
Stávající nejdelší český dálniční tunel Panenská na trase D8 měří přes dva kilometry. Primát si udrží ale jen do chvíle, než bude dokončena rychlostní silnice R35 vedoucí přes Pardubický kraj na Moravu. Tunel Dětřichov bude totiž téměř dvojnásobně dlouhý.
Tunel Panenská na dálnici D8 přijde v budoucnu o svůj primát

Tunel Panenská na dálnici D8 přijde v budoucnu o svůj primát | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Na dostavbu rychlostní silnice R35 čekají řidiči nejen v Pardubickém kraji jako na smilování. Třebaže třetí patro opatovické křižovatky bude ještě letos hotové a příští rok se možná začne stavět „pětatřicítka“ do Ostrova, páteřní komunikace Pardubický kraj v celé své délce jen tak neprotne. A už vůbec ne do roku 2020, jak před volbami slibovali někteří politici.

Na stavbaře totiž čekají lahůdky v podobě tří tunelů s celkovou délkou téměř pěti kilometrů včetně tunelu Dětřichov, který se stane se svojí délkou 3,7 kilometrů nejdelším silničním tunelem na našem území.

Když v předloňském roce tehdejší ministr dopravy Zbyněk Stanjura navštívil Pardubický kraj, sliboval představitelům kraje modré z nebe. „Optimistickým výhledem dokončení celé rychlostní silnice je rok 2020,“ konstatoval tehdejší ministr.

Plánované tunely na silnici R35

Na trase budoucí R35 mezi Opatovicemi nad Labem a Mohelnicí jsou navrženy tři tunely. U Vraclavi protne vrchol Homole tunel dlouhý 190 metrů v hloubce až 23 metrů pod povrchem. Primát mezi tunely bude mít tunel Dětřichov, který se stane svou délkou 3 700 metrů pod Hřebečským vrchem nejdelším dálničním tunelem v zemi. V hloubce až 180 m projde pod vrcholem Mladějovského vrchu s nadmořskou výškou 647 metrů. Tunel Maletín s délkou 1 100 metrů v nadmořské výšce 550 metrů je naplánován na samé hranici Pardubického a Olomouckého kraje.

Teď už je zřejmé, že to byl velký optimismus. Vše nezbrzdí jen vypracování projektové dokumentace, výkupy pozemků, ale i náročné budování tunelů. Pro příklad jen stavba nejdelšího dálničního tunelu Panenská s délkou dva kilometry trvala stavbařům tři roky.

Tunel Dětřichov bude téměř dvojnásobně dlouhý a ve své nejhlubší části bude až 180 metrů pod povrchem terénu. Na tunel včetně trasy z Ostrova do Starého Města je téměř tři roky schválena studie vlivu na životní prostředí (EIA).

„Na stavby v úseku Ostrov - Mohelnice byla v roce 2013 zpracována Studie proveditelnosti, která je pro stavební úseky R35 s tunely tou nejaktuálnější dokumentací,“ uvedla k trase mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová.

V ní jsou zakreslené i další dva tunely, kterými za několik let pojedou řidiči na Moravu. Jejich konkrétní technické řešení stejně jako k tunelu Dětřichov bude známo až v další dosud nezpracované dokumentaci.

Starosta Dětřichova, jehož katastrem má téměř čtyřkilometrový tunel s dvěma tubusy procházet, dokončení stavby do roku 2020 nepovažuje za reálné.

„Tady ještě vůbec nic neproběhlo, jen jsme byli v minulosti seznámeni s návrhem,“ uvedl starosta Dětřichova Tomáš Mrštný.

Ani k přes kilometr dlouhému tunelu Maletín, který je těsně na hranici Pardubického a Olomouckého kraje, nepodalo ŘSD bližší informace.

Délka tunelu u Vraclavi je dosud nejasná

Nejblíže realizaci je tunel Vraclav pod vrchem Homole nedaleko Vysokého Mýta, který bude dokonce kratší, než se původně uvažovalo.

Namísto půl kilometru dlouhého tunelu se v investičním záměru stavby Ostrov - Vysoké Mýto počítá s tunelem dlouhým pouze 190 metrů a navazující mostní estakádou přes údolí, kde vede současná silnice mezi Chrudimí a Vysokým Mýtem.

Starosta Vraclavi o kratší variantě zatím neslyšel. „Projekční firma nás ujistila, že aktuální varianta je ta prostřední, tedy tunel dlouhý 450 metrů,“ řekl starosta Vraclavi Oldřich Koblížek.

„V současné době probíhá výběrové řízení na zpracovatele dokumentace pro územní rozhodnutí. Obecně platí, že v rámci dokumentace ještě může dojít k nepodstatné změně délky či polohy tunelů,“ uvedla Nina Ledvinová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Na tahu u Litomyšle do sebe narazila čtyři auta, jedno bylo policejní

Místo nehody na pětatřicítce u Litomyšle před odbočkou na Sedliště.

Těsně před sedmou hodinou zablokovala silnici první třídy číslo 35 u Litomyšle na Svitavsku nehoda tří dodávek a...

SPD rozvěsila billboardy i tam, kde nekandiduje, část lidí dráždí

Billboard SPD v Chrudimi vyprovokoval vznik iniciativy s názvem “Štváče v...

Kampaně Svobody a přímé demokracie (SPD) si všimli lidé na několika místech v Pardubickém kraji, v nichž tato politická...

Univerzita Pardubice nabízí do nového roku lepší vybavení kolejí i služby

Pardubická univerzita investuje do rekonstrukce kolejí.

Nový akademický rok na pardubické univerzitě startuje. Škola si pro studenty připravila celou řadu různých novinek....

Najdete na iDNES.cz