Odpůrci přestavby Tyršových sadů neuspěli, stromy půjdou k zemi

  9:20aktualizováno  9:20
Ani tři petice a několik demonstrací nepomohly odpůrcům kácení stromů při obnově Tyršových sadů, aby zlomili většinu zastupitelů a získali je na svoji stranu. Zastupitelé v úterý odhlasovali, že kontroverzní přestavba parku, při které má padnout asi 250 vzrostlých stromů, začne beze změn.

Při poslední demonstraci proti kácení v Tyršových sadech použili odpůrci figuríny politiků (15. května 2012) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Akce by měla začít v průběhu července," uvedl náměstek primátorky František Brendl, který má obnovu parku na starosti. Hlasování zastupitelů přitom předcházela poměrně vypjatá debata, primátorka musela dokonce v jednu chvíli krotit řečníky.

Tyršovy sady

V polovině května protestovaly dvě stovky lidí před pardubickou radnicí kvůli vysoké ceně projektu. Symbolem protestů se staly lavičky, jedna má totiž vyjít téměř na 69 tisíc korun. Radnice jim proto začala říkat odpočinková mola. Už předtím lidé protestovali proti kácení stromů. Město chce na stavbu použít evropské dotace, které jsou časově omezené. Aby radnice splnila podmínky přidělení peněz, musí tři čtvrtiny z dotace vyčerpat do poloviny roku 2013, proto musí začít stavět letos v létě.

O slovo se totiž přihlásili také odpůrci přestavby parku za 84 milionů korun. Lidé ze sdružení Chráníme stromy a Zelená pro Pardubicko se v jednacím sále ještě na poslední chvíli snažili přesvědčit volené zástupce o své pravdě.

"Odevzdali jsme vám už dvě petice, třetí nesu teď, je na ní 6 753 podpisů," uvedla ekoložka Helena Svobodová.

"Není pravda, co říká náměstek Brendl o tom, jak ustupuje ekologům a že snížil počet kácených stromů. Také jsme neustále strašeni, že kdyby se přijala naše úsporná varianta obnovy parku, tak se musí znova vypsat soutěž a udělat nový projekt," uvedl další předák pardubických ekologických sdružení Jan Linhart.

Do debaty se však nepouštěli jen odpůrci kácení. Do jednacího sálu zastupitelstva se dostavil i autor projektu Tomáš Jiránek.

"Pozvání je pro mě takové hořkosladké. Jak mohou odpůrci kácení takovým způsobem útočit na svou radnici, na mě a v podstatě tím pádem i na moji rodinu?" ptal se.

Primátorka krotila vášně, náměstek sháněl svoji figurínu

Ekology však moc nedojal. Ti na něm nenechali nit suchou a opřeli se do něj v rychlé výměně názorů.

"Byla bych nerada, kdybyste mi z toho tady dělali arénu. Pokud si něco potřebujete vyříkat, tak prosím mimo tento sál," tlumila primátorka Štěpánka Fraňková vášně mezi architektem Jiránkem a ekologem Miroslavem Seinerem.

Situaci nakonec musel odlehčit náměstek primátorky Martin Bílek. "Padlo tady, že na demonstraci jste použili karikatury některých lidí z radnice. Ptám se, kde je moje figurína?" sháněl se po jedné z kartonových plastik, které v životní velikosti představovaly na poslední demonstraci ekologů primátorku a náměstky Brendla s Bílkem.

Snahy ekologů nevyšly, projekt prošel hladce

Nakonec se ale všechny snahy ekologů ukázaly jako marné. Podařilo se jim sice protlačit do hlasování dva návrhy, které připouštěly opravu Tyršových sadů až po nemalých úpravách projektu, ale ty zastupitelé doslova smetli.

Fotogalerie

Naopak zcela hladce prošel návrh náměstka Brendla, kterým vzali zastupitelé na vědomí autorská práva projektu. Tím v podstatě odstartovali první bourací práce v parku, které by měly začít během několika dnů.

Zároveň tím zastupitelé definitivně pohřbili naději na to, že by letos mohlo být v Tyršových sadech letní kino, které tu promítalo minulých šest sezon. To se teď bude muset zřejmě přesunout do lokality U jatek.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Za Chrudimsko jde do Senátu Tecl, neuspěl Herman. Svitavsko zvolilo Kortyše

Noví senátoři: Jan Tecl a Michal Kortyš.

Ve druhém kole senátních voleb zvítězil v obvodu Chrudim jednoznačně havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS+STAN+STO),...

Zaplaťte za reklamu, píší podvodníci lékařům. Někteří peníze raději poslali

Ilustrační snímek

Policie pátrá po neznámých podvodnících, kteří obesílají firmy, podnikatele a zejména lékaře výhrůžnými e-maily a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz