Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravené Tyršovy sady už zase plavou. Nová drenáž nestíhala

  8:22aktualizováno  8:22
Jednou ze základních myšlenek nedávno dokončené rekonstrukce pardubických Tyršových sadů za sto milionů korun bylo jejich lepší odvodnění. Jenže hned první deště ukázaly, že se to nepovedlo na sto procent. Laguny na trávnících a zatopené chodníčky jsou průchozí jen v holinkách.

Laguny v Tyršových sadech. Především vyšší hladina řeky Labe mohla minulý týden za to, že část parku skončila pod vodou. | foto: Jan Linhart

Lidé v minulém týdnu opět mohli sledovat důvěrně známé obrazy, které se jim pravidelně naskytovaly ještě ve „starém“ parku.

Podle zástupců občanských sdružení Zelená pro Pardubice a Chráníme stromy se však děje jen to, co předpovídali.

Laguny v Tyršových sadech.

Laguny v Tyršových sadech.

„Odborníci důrazně upozorňovali na problémy s odvodem povrchových vod i s vysokou hladinou vod spodních. Přes všechna tato varování investor i projektant prosazovali své záměry a nedbali na reálný stav terénu parku. Výsledek nyní můžeme sledovat. Podmáčené trávníky s loužemi a také kaluže na cestičkách v parku,“ uvedl pardubický zastupitel a člen sdružení Zelená pro Pardubice Jan Linhart, který opravu Tyršových sadů dlouhodobě kritizoval.

Primátor Charvát: Není to nic hrozného, prostě hodně pršelo

Vedení radnice zatím situaci nijak kriticky nevidí. Podle primátora Martina Charváta je logické, že je park, který se nachází pod úrovní hladiny Labe, po deštích podmáčený.

„Na začátku minulého týdne byl na mnoha místech vyhlášený i druhý povodňový stupeň. Těžko se pak divit, že jsou v parku kaluže,“ uvedl Charvát, který vyrazil ke konci týdne i na osobní prohlídku Tyršových sadů. „Nic extrémního tady nevidím, pár kaluží, rychle to vysychá. Holt si na to budeme muset zvyknout, že to vždy dva dny po deštích bude takto vypadat,“ hlásil přímo ze sadů Charvát.

S tímto závěrem se však nehodlají smířit zástupci opozice. Při opravě Tyršových sadů se totiž za statisíce korun budovala drenáž, která podmáčení celého parku měla výrazně bránit. To se však úplně nedaří. K tomu Linhart dodává, že žádné extrémní deště se v Pardubicích už mnoho týdnů nekonaly.

„Stav parku po mírném dešti mě nemile překvapil. Je potřeba si uvědomit, že v parku byl za více než 1,6 milionu korun vybudován systém drenáží, který měl účinně odvádět povrchové vody a snižovat hladinu spodních vod. A to se evidentně nepovedlo,“ řekl Jan Linhart s tím, že na možné potíže mnohokrát upozorňoval už před začátkem stavby.

„Nad vysokou hladinou spodní vody zřejmě projektant ani investor nezvítězili,“ dodal.

Na tvorbu projektu dohlížel dnes už bývalý náměstek exprimátorky Štěpánky Fraňkové František Brendl. Ten uvedl, že projekt rekonstrukce Tyršových sadů počítal s tím, že park bude i nadále po deštích podmáčený, ale chodníky měly zůstat suché.

„Byla to hlavní myšlenka. Voda se měla v případě nutnosti rozlít po loukách, ale cesty měly zůstat ochráněny. Kvůli tomu tam byly udělány terénní zlomy a další opatření. To se bohužel asi úplně nezdařilo,“ uvedl Brendl.

Bude radnice dílo reklamovat?

Hlavní otázka tak nyní zní, zda bude pardubický magistrát chtít od firmy BAK Trutnov, která sady rekonstruovala, nějaké opravy či kompenzace.

„Co vysoké hladině spodní vody řeknou nově zasazené stromy a trávník, uvidíme na jaře. Naše sdružení bude projekt dále sledovat. Bude nás zajímat mimo jiné i to, zda město uplatní reklamaci za zřejmě zpackanou práci,“ uvedl za občanské sdružení Chráníme stromy Jaroslav Svoboda.

Podle prvních reakcí radních to zatím vypadá, že reklamaci nyní nezamýšlí. Náměstkyně primátora Helena Dvořáčková uvedla,že k tomu zatím není žádný důvod. „Skutečně si myslím, že počasí bylo poněkud extrémní a jednalo se o výjimku. Uvidíme, jak to bude vypadat dál, ale nyní není k reklamaci stavby žádný důvod,“ sdělila Helena Dvořáčková.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Najdete na iDNES.cz