Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravené Tyršovy sady už zase plavou. Nová drenáž nestíhala

  8:22aktualizováno  8:22
Jednou ze základních myšlenek nedávno dokončené rekonstrukce pardubických Tyršových sadů za sto milionů korun bylo jejich lepší odvodnění. Jenže hned první deště ukázaly, že se to nepovedlo na sto procent. Laguny na trávnících a zatopené chodníčky jsou průchozí jen v holinkách.

Laguny v Tyršových sadech. Především vyšší hladina řeky Labe mohla minulý týden za to, že část parku skončila pod vodou. | foto: Jan Linhart

Lidé v minulém týdnu opět mohli sledovat důvěrně známé obrazy, které se jim pravidelně naskytovaly ještě ve „starém“ parku.

Podle zástupců občanských sdružení Zelená pro Pardubice a Chráníme stromy se však děje jen to, co předpovídali.

Laguny v Tyršových sadech.

Laguny v Tyršových sadech.

„Odborníci důrazně upozorňovali na problémy s odvodem povrchových vod i s vysokou hladinou vod spodních. Přes všechna tato varování investor i projektant prosazovali své záměry a nedbali na reálný stav terénu parku. Výsledek nyní můžeme sledovat. Podmáčené trávníky s loužemi a také kaluže na cestičkách v parku,“ uvedl pardubický zastupitel a člen sdružení Zelená pro Pardubice Jan Linhart, který opravu Tyršových sadů dlouhodobě kritizoval.

Primátor Charvát: Není to nic hrozného, prostě hodně pršelo

Vedení radnice zatím situaci nijak kriticky nevidí. Podle primátora Martina Charváta je logické, že je park, který se nachází pod úrovní hladiny Labe, po deštích podmáčený.

„Na začátku minulého týdne byl na mnoha místech vyhlášený i druhý povodňový stupeň. Těžko se pak divit, že jsou v parku kaluže,“ uvedl Charvát, který vyrazil ke konci týdne i na osobní prohlídku Tyršových sadů. „Nic extrémního tady nevidím, pár kaluží, rychle to vysychá. Holt si na to budeme muset zvyknout, že to vždy dva dny po deštích bude takto vypadat,“ hlásil přímo ze sadů Charvát.

S tímto závěrem se však nehodlají smířit zástupci opozice. Při opravě Tyršových sadů se totiž za statisíce korun budovala drenáž, která podmáčení celého parku měla výrazně bránit. To se však úplně nedaří. K tomu Linhart dodává, že žádné extrémní deště se v Pardubicích už mnoho týdnů nekonaly.

„Stav parku po mírném dešti mě nemile překvapil. Je potřeba si uvědomit, že v parku byl za více než 1,6 milionu korun vybudován systém drenáží, který měl účinně odvádět povrchové vody a snižovat hladinu spodních vod. A to se evidentně nepovedlo,“ řekl Jan Linhart s tím, že na možné potíže mnohokrát upozorňoval už před začátkem stavby.

„Nad vysokou hladinou spodní vody zřejmě projektant ani investor nezvítězili,“ dodal.

Na tvorbu projektu dohlížel dnes už bývalý náměstek exprimátorky Štěpánky Fraňkové František Brendl. Ten uvedl, že projekt rekonstrukce Tyršových sadů počítal s tím, že park bude i nadále po deštích podmáčený, ale chodníky měly zůstat suché.

„Byla to hlavní myšlenka. Voda se měla v případě nutnosti rozlít po loukách, ale cesty měly zůstat ochráněny. Kvůli tomu tam byly udělány terénní zlomy a další opatření. To se bohužel asi úplně nezdařilo,“ uvedl Brendl.

Bude radnice dílo reklamovat?

Hlavní otázka tak nyní zní, zda bude pardubický magistrát chtít od firmy BAK Trutnov, která sady rekonstruovala, nějaké opravy či kompenzace.

„Co vysoké hladině spodní vody řeknou nově zasazené stromy a trávník, uvidíme na jaře. Naše sdružení bude projekt dále sledovat. Bude nás zajímat mimo jiné i to, zda město uplatní reklamaci za zřejmě zpackanou práci,“ uvedl za občanské sdružení Chráníme stromy Jaroslav Svoboda.

Podle prvních reakcí radních to zatím vypadá, že reklamaci nyní nezamýšlí. Náměstkyně primátora Helena Dvořáčková uvedla,že k tomu zatím není žádný důvod. „Skutečně si myslím, že počasí bylo poněkud extrémní a jednalo se o výjimku. Uvidíme, jak to bude vypadat dál, ale nyní není k reklamaci stavby žádný důvod,“ sdělila Helena Dvořáčková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Špaček se cítí silnější, ve Winnipegu si vzal pod křídlo Reichela

Michael Špaček (80) oslavuje se spoluhráči z Winnipegu svou trefu.

Minule se v kempu Winnipeg Jets udržel málem až do konce. A letos pardubický hokejový odchovanec Michael Špaček...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Motorkář v pádu srazil druhého v protisměru, oba museli do nemocnice

Střet motorkářů u Těchonína na Orlickoústecku. (15. 9. 2018)

Čelní střet dvou motorkářů skončil zraněním obou jezdců. Bourali v sobotu dopoledne na Orlickoústecku. A nehod...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Najdete na iDNES.cz