Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tvrdý boj o obvody. Starostové chtěli odstranit primátora Demla

  10:32aktualizováno  10:32
Válka radnic. Tak se dá bez nadsázky nazvat boj malých radnic a pardubického magistrátu o zachování městských obvodů. Jejich starostové dokonce chtěli vyhodit primátora z úřadu i ze strany.

Primátor Pardubic Jaroslav Deml. | foto: Michal Klíma, MAFRA

To, že v Pardubicích mezi politiky existuje spor, zdali je vhodné zachovat dělení města na osm obvodů, což daňové poplatníky ročně stojí minimálně 50 milionů korun, je jasné. Až nyní se však ukazuje, jak se za zdmi radnic tvrdě a zuřivě bojuje o pozice.

Starostové obvodů, kteří nechtějí o rušení svých úřadů pochopitelně ani slyšet, dokonce chtěli odvolat z funkce primátora Jaroslava Demla. Jako nádavek se připravovalo i jeho vyloučení z ODS. Vlivní šéfové obvodů navíc rozkývali židli i pod tajemníkem magistrátu Martinem Růžičkou. Jeho provinění podle nich spočívalo v tom, že zpracoval analýzu, která dokazovala, že malé radnice zbytečně vysávají peníze z rozpočtu města.

"Tlak od starostů byl skutečně enormní. Když jsem nahlas mluvil o nutnosti obvody redukovat, začali připravovat mé odvolání z funkce. Navíc mě chtěli vyloučit i ze strany. Nejednalo se v rukavičkách," uvedl primátor Deml.

To, že musel čelit drsnému tlaku, ví i šéf koaličního partnera ODS Sdružení pro Pardubice Miroslav Petráň nebo bývalý krajský šéf modré strany Daniel Petruška. "Spor primátora a starostů byl dlouhodobý. Vygradoval nakonec v primárkách," uvedl Petruška.

Pozvolný pád

Deml v nich neuspěl a v politice tak končí. Svůj pád zahájil hned po nástupu do funkce v roce 2006, kdy začal debatu o zrušení obvodů. Svůj krok nedomyslel. Všechny obvody totiž měli v držení jeho kolegové z ODS a bylo jasné, že svých zhruba padesátitisícových platů se rozhodně dobrovolně nevzdají.

"Primátor si hodně ublížil tím, že hned po zvolení začal mluvit o možném zrušení obvodů. To se samozřejmě starostů strašně dotklo," řekl na adresu Demla starosta Dukly Jaroslav Kňava.

Ten sice odmítá, že by pomáhal připravit Demlův odchod z radnice, ale na druhou stranu vzájemnou nevraživost připouští. "Oficiálně se o jeho odvolání vůbec nemluvilo. Neoficiálně jsme si říkali, jestli se náhodou nezbláznil. Vůbec nechápeme jeho snahu obvody rušit nebo redukovat," uvedl Kňava.

Musel však přiznat, že se společně s kolegy chtěli zbavit tajemníka magistrátu Martina Růžičky. Když šéf úředníků na velké radnici zpracoval analýzu výkonu státní správy na malých radnicích (sociální dávky či stavební úřad), došel k závěru, že přesunutím agendy na magistrát by se ročně dalo ušetřit přes sedm milionů korun. A v tu chvíli starostové začali podnikat tvrdá protiopatření.

"Dvakrát jsem materiál předkládal do rady, ale dvakrát byl stažen. Nakonec se vůbec neprojednal," říká Růžička.

Analýza ze šuplíku

Analýza zůstala v šuplíku právě kvůli starostům. Ti totiž dorazili na jednání rady a neodešli, dokud problematický bod nebyl stažen z programu. ¨"Museli jsme se bránit. Tajemník chce prostě rušit obvody a to odporuje politickým dohodám. Navíc do analýzy dal jenom to, co se mu hodilo," tvrdí Kňava.

On i zbývající starostové se podepsali pod dopis adresovaný primátorovi, ve kterém požadovali odvolání Růžičky. Stojí v něm, že si šéfové obvodů nepřejí, aby podobné analýzy dále vznikaly. "Tento požadavek zazněl, ale já jsem odmítl tajemníka propustit. Jen dělal svou práci, kterou předznamenal ve výběrovém řízení, na jehož základě místo dostal," říká Deml.

Starostové přitom moc dobře věděli, proč se projednání analýzy urputně bránili. Jako politici z pravicové ODS by totiž při hlasování neměli na výběr. Přijmout materiál znamenalo popřít smysluplnost obvodů, zamítnutí by ukázalo, že politici odmítají relativně snadno šetřit miliony z veřejných peněz. To si nemohli dovolit.

"Já doufám, že se něco stane po volbách. Nyní prostě byly změny neprůchodné. Sedm starostů z ODS byl příliš silný mančaft. Pod vlivem úspor a nové vlády rozpočtové odpovědnosti budou muset změny na obvodech stejně brzy přijít. Momentálně je to prostě příliš drahé," uvedl končící primátor Deml.

Hlavně díky vlivu starostů nakonec získal post lídra Demlův náměstek Alexandr Krejčíř, jež nemá s fungováním obvodů žádný problém. Svou pozici po volbách možná opustí i Růžička. „Počkám, jak dopadnou volby, a materiál o státní správě dám znovu do rady. Pokud nebude brán na vědomí, odejdu. Když však ve volbách vyhrají zastánci obvodů, budu asi 'odejit' dřív,“ říká Růžička.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz