Rekordní nákup. Pardubice pořídily trolejbusy za téměř 200 milionů

  14:12aktualizováno  14:12
Největší nákup v historii uskutečnil pardubický dopravní podnik. Za 18 trolejbusů zaplatilo město 183 milionů korun bez DPH. Velkou část sumy ale pokryla dotace. Trolejbusy jsou bezbariérové a plně klimatizované. Mají však o dvě sedačky méně, než bývalo zvykem.

Celkem 18 nízkopodlažních plně klimatizovaných trolejbusů vyjede na všechny tratě do prázdnin. | foto: iDNES.cz

„Vyšli jsme vstříc vozíčkářům a maminkám s kočárky, kteří našimi vozy cestují,“ vysvětlil ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán snížený počet sedadel.

Nové trolejbusy mají také informační systém pro zrakově postižené a umožňují akustické hlášení o spoji. Ve vozech jsou i pojistky, které zabrání sevření cestujícího ve dveřích.

Fotogalerie

„Součástí elektrické výzbroje trolejbusů je systém automatické rekuperace elektrické energie při brzdění, který umožní její následné využití,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Jitka Malinská.

Šestice trolejbusů již ukrajuje první kilometry, ty zbývající půjdou do ostrého provozu na všechny linky do začátku prázdnin, aby je řidiči co nejdříve otestovali.

„Karoserie je SOR Libchavy, ale elektrická výzbroj je ze Škody Plzeň. Ve volantu má řidič display s pojmovými znaky, vše je přehledné. Myslím, že řidiči si na nové vozy rychle zvyknou,“ řekl šofér trolejbusu Ladislav Podivín.

Vůz je vybavený i monitorem, takže má řidič přehled o tom, co se děje uvnitř. „Je to šikovná věc. Vidím otevření dveří a také lépe na couvání, to je však takřka vždycky mimořádnost,“ doplnil Podivín.

O víkendech jezdí už jen bezbariérové vozy

Vozový park pardubického dopravního podniku nyní čítá 58 trolejbusů a 75 autobusů. Na podzim ještě přibudou další čtyři bateriové trolejbusy se zaručeným dojezdem 9 kilometrů.

Dopravní podnik bude i nadále pokračovat v zavedené tradici pojmenování svých vozů podle vítězů Velké pardubické. „Teď jsme v roce 1979. Někteří koně sice vyhráli dvakrát i vícekrát, ale stále ještě máme dost jmen, která můžeme využít,“ řekl ředitel Pelikán.

Za nové vozy zaplatilo město 183 milionů korun bez DPH. Ovšem 152 milionů korun byla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Nové trolejbusy nahrazují ty, které po Pardubicích vozí cestující více než patnáct let. Vozový park je z drtivé většiny bezbariérový. „Na víkendy zcela jistě jezdí pouze nízkoprahové vozy, ve všední den se může při mimořádné události stát, že cestující musejí vystoupat po schodech,“ řekl Pelikán.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Další z rubriky

Památkáři už nechtějí tolerovat ocelovou atrakci u zámku v Litomyšli

S ocelovou konstrukcí dětského pavilonu v sousedství renesančního zámku v...

Národní památkový ústav si přeje, aby z blízkosti litomyšlského zámku v budoucnu zmizel dětský pavilon. U památky...

Otčíma soudí za zneužívání dívky, kameru prý dal do pokoje kvůli bratrovi

Vazební věznice Hradec Králové

Před krajským soudem stanul sedmačtyřicetiletý muž, který podle obžaloby dlouhodobě zneužíval dceru své družky. Žena...

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz