Pardubický podnikatel a vášnivý plavec Aleš Rucký v bazénové přípravě na...

Pardubický podnikatel a vášnivý plavec Aleš Rucký v bazénové přípravě na překonání Lamanšského průlivu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Při přeplavbě La Manche nás může potkat zima i medúzy, tuší plavec

  • 0
Tím, čím je pro horolezce dosažení osmitisícového vrcholu, tím je pro dálkové plavce překonání slavné mořské úžiny La Manche mezi Francií a Anglií. Letos v létě se ji pokusí přeplavat trojice pardubických plavců. Ti se musí připravit jak na zimu, tak i na medúzy.

„Vždycky jsem věděl, že studená voda není můj ideální šálek kávy. Pokud má méně než 15 stupňů, bojuji s ní a je to pro mě tak trochu očistec,“ říká jeden z těchto tří plaveckých vytrvalců Aleš Rucký. Když přijde od Afriky teplá voda, bude se moci při svém pokusu těšit na teplotu vody 18 stupňů, když nepřijde, čeká ho ve vysokých vlnách voda o několik stupňů chladnější.

Kdo všechno tvoří tuto partu nadšenců?
Já a Jan Jarinkovič jsme členy Sportovního clubu Plavecký areál Pardubice. Třetím je Radek Táborský, kterému jsem měl dělat doprovod, ale potom jsem si řekl, že si to taky vyzkouším. Radek nyní bydlí v Praze, trénuje za tamní klub Bohemians Praha, ale je pardubický rodák, všichni se známe z Pardubic.

Chcete navázat na další slavné přemožitele kanálu La Manche z Pardubic?
Nerad bych na někoho zapomněl, ale z Pardubic pochází Lída Jelínková, která ho přeplavala jako první česká žena. Potom jich bylo několik i v rámci štafet či nedokončených pokusů. Nejmladší plavkyní je pak pardubická Lenka Štěrbová, které se to podařilo v 16 letech.

Kdy přesně se pokusíte La Manche přeplavat?
Můj tide, tedy doba vhodná pro přeplavání z hlediska přílivu a odlivu, je 20. až 30. červenec. U pilota Roba Bristola, se kterým budu přeplavávat, jsem číslo pět. S ním pojede na lodi můj tým. Radek Táborský je jednička a má velkou naději, že se v případě příznivého počasí vydá na vodu hned na začátku tohoto období, Jan Jarinkovič je trojka.

Kanál La Manche

Lamanšský průliv je oblíbeným cílem vytrvalostních plavců.
V nejužším místě, takzvané Doverské úžině mezi městy Dover a Calais, je široký 34 kilometrů. Prvnímu anglickému plavci trvalo v roce 1875 jeho překonání 21 hodin a 45 minut. Prvním Čechem, kterému se to podařilo, byl v roce 1971 František Venclovský v čase 15 hodin 26 minut. První Češkou byla v roce 1988 Lída Jelínková z Pardubic. Další pardubická plavkyně Lenka Štěrbová je od roku 2010 nejmladší českou přemožitelkou kanálu, v nepříznivých podmínkách je s časem 9 hodin a 22 minut mezi Čechy čtvrtou nejrychlejší. Nejrychlejší český plavec je Rostislav Vítek s časem 7 hodin 16 minut, nejrychlejší plavkyně Yvetta Hlaváčová s časem 7 hodin 25 minut. Ta je držitelkou světového ženského rekordu. Dosud pokořilo kanál La Manche 18 českých plavců a plavkyň. Teplota kanálu La Manche se pohybuje okolo 9°-16°Celsia. Pro trénink jakéhokoli plavce, který chce překonat La Manche, je nutné naplavat v přípravě spoustu kilometrů a zvykat si na studenou vodu.

Kolik kilometrů vás čeká?
Budeme plavat z anglického Doveru do francouzského Calais a uvidíme, kam nás proudy zanesou a kde se vylodíme. Vzdušnou čarou je to 34 kilometrů, ale samozřejmě proudy jsou všelijaké. Proto jsou ideální tidy, kdy je slabý proud a jsou vhodné odlivy a přílivy. Čas na přeplavbu se počítá kolem 11 až 12 hodin, všechno dříve je skvělý čas.

Jakou přípravu máte za sebou?
Nejzdatnější z nás je Radek Táborský, který má za sebou 30 let plavání. Já jsem v posledních čtyřech letech naplaval také v dálkovém plavání docela hodně kilometrů. Můj nejdelší závod je dvacetikilometrová mistrovská dálkoplavecká plavba loni v Račicích. Předtím jsem plaval desítku a patnáctku ve dvou dnech.

Nemám dojem, že by to bylo na pokraji mých sil, ale při přeplavbě kanálu se dá uvažovat až o 40 kilometrech. Ve 20 kilometrech je plavec teprve v polovině cesty a nedá se odhadnout, co se s ním bude dít ve druhé polovině.

Lenka Štěrbová dostala cenu za to, že přeplavala kanál v historicky nejvyšším více než sedmimetrovém přílivu. Trénujete ve vysokých vlnách?
Ano, máme naplánováno březnové soustředění v Černé Hoře, kde by měla být teplota vody 15 až 18 stupňů Celsia. Také slaná voda je něco jiného než v bazénu. Podle toho, jak budeme trénink v moři snášet, budeme plánovat další přípravu.

Na co všechno musíte myslet, abyste zvládli zdolat slavnou plaveckou trasu?
Například se musíme připravit na plavbu v noci, což je úplně něco jiného, než když člověk vidí, kam plave. Je třeba dobře zajistit i svícení z lodi, aby nedošlo k nějaké kolizi. Nejzrádnější je zima, proto na ni musí být tělo připravené. Pak jsou zrádné i medúzy, které mohou plavci znepříjemnit život, zvláště když může mít na sobě jen plavky, čepici a brýle.

Od doby prvního českého přemožitele kanálu Františka Venclovského provázela i některé další pokusy různá „nej...“. Může to v případě úspěchu platit i pro vaši výpravu?
Zatím takové plány nemáme, především půjde spíše o splnění dlouhodobého snu. Kdyby se to všem třem podařilo, pak bychom mohli mluvit o největším počtu Pardubáků, kteří překonali kanál v jednom roce. Ale otázkou je, jestli stihnu dostat se k plavbě ještě v době přijatelného přílivu.

Můžete přiblížit svůj tým?´
Já budu mít s sebou dva studenty, Honzu Knotka a Renatu Novákovou, mají v létě o prázdninách čas, a když se mi stane, že tam budu víc než deset dnů, nebude to pro ně tak velký problém pobýt tam o něco déle. Tito dva studenti budou podporovat i Radka Táborského.