Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čisticí firmy neuspěly, špína zůstane na opraveném bulváru natrvalo

  8:10aktualizováno  8:10
Několik odborných firem se minulý týden snažilo předvést, že dokážou vyčistit nedávno opravenou třídu Míru v Pardubicích od nevzhledných skvrn, které ji zdobily už po několika týdnech provozu. Nyní je zřejmé, že to byl marný boj.

Kdo šel před týdnem po třídě Míru, mohl si všimnout několika vytyčených „pozemků“ u domu Magnum, na který čisticí firmy zkoušely svoje schopnosti, jak odstranit skvrny po oleji či jídle z takřka nové žulové dlažby. Kdo tam šel v těchto dnech, mohl už vidět, že jejich snaha byla marná.

Fotogalerie

Občas sice na některém místě žula svítí novotou oproti zašlapanému okolí, ale skvrny zůstaly všude.

„Mám pocit, že jsme nevyřešili nic, jen jsme někde mohli vidět malé zlepšení, zjevně se to ale nepovedlo,“ uvedl Oto Doležal ze Služeb města Pardubic.

Firmy přitom měly snahu se ukázat v nejlepším světle. Pokud by totiž někdo přišel s metodou, která by špínu zažranou do porézní žuly dokázala odstranit, měl by zajištěnou pěknou zakázku od města na celé ulici.

Společnost Ventura-Venkov například sázela na kombinaci enzymů, které budou špínu pomalu zpracovávat i do hloubky. I na jejím vytyčeném místě však skvrny dosud zůstaly.

„Zatím celkové vyhodnocení nevím, my jsme spíše hledali vhodnou kombinaci enzymů, která by byla účinná. Proto na pokusu dále pokračujeme doma na zapůjčené žulové kostce,“ uvedl jednatel firmy Vlastimil Marek.

Nic nečistit, lidé si zvyknou

Služby města nyní čekají na vlastní vyhodnocení od jednotlivých firem, podle Doležala však pravděpodobně na žádné čištění nakonec ani nedojde.

„Můj názor je nečistit, něco zesvětlá, něco zešedne, viděl jsem to nedávno ve Vídni, kde mají v centru podobnou dlažbu a vůbec nějakou špínu neřeší,“ řekl Doležal.

S podobným názorem se netají ani autor návrhu nové třídy Míru Jaromír Walter. „Návrh dlažby byl stejný jako na části třídy Míru před objektem Magnum, který jsme projektovali. Tato žulová dlažba je před Magnem od roku 2008. Přesto, že je na ní již přes rok tržiště, nevykazuje žádné známky zvýšeného znečištění,“ uvedl Walter.

Pardubická radnice už přesto před několika týdny provedla několik pokusů, jak špinavou dlažbu vyčistit. Ve hře už byly například metody parou, vodou nebo takzvané pískování.

„Výsledky parního a chemického čištění prokázaly malou účinnost - nefungují do hloubky. Na dlažbě tak zůstaly i po aplikaci těchto způsobů zabarvené skvrny. Pískování je co do účinnosti suverénně nejlepší, avšak obrovský problém je v tom, že se při něm zároveň vymývají i zásypy mezi kameny,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Třída Míru prošla třináctiměsíční rekonstrukcí, která skončila v dubnu. Oprava stála kolem 120 milionů korun, většinu zaplatila Evropská unie. Už pár dnů po slavnostním otevření se však ukázalo, že světlá žulová dlažba trpí tím, že na ní mohou jezdit auta a je tu několik stánků s rychlým občerstvením. Jejich okolí vypadá nevábně a místa, kam mohou vjet auta a trolejbusy, jsou zaneřáděná skvrnami od motorového oleje.

Autor:Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Advantage Consulting, s.r.o.
HORIZONTÁŘ OLOMOUCKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz