Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konkurz na čističe. Firmy bojovaly s fleky na novém pardubickém bulváru

  13:06aktualizováno  13:06
Šest odborných firem se pokoušelo ukázat, zda dokáží vyčistit novou dlažbu na nedávno opravené třídě Míru v Pardubicích od nevzhledných skvrn od oleje a zašlapaných zbytků jídla.

Na místě byly k vidění různé metody, od obyčejných mýdlových přípravků, přes tlakové čištění chemikáliemi, ale také třeba pomocí enzymů. Každá firma dostala přidělený jeden úsek, na kterém měla ukázat, co její metoda se zašlapanou zmrzlinou a kečupem dokáže.

Fotogalerie

Firmy se takzvaného „castingu“ účastnily poté, co selhaly pokusy města odstranit ze žulové dlažby špínu například pískováním nebo chemickými postřiky. Některé metody trvají více dní, výsledky testu by měly být známě během týdne.

„Uvidíme jak to dopadne. Firmy mají za úkol vyčistit přidělený úsek, aby bylo vidět, že jejich technologie je účinná. Zároveň si mohou vyzkoušet, jak metoda funguje, a nacenit tak případné vyčištění celé ulice,“ uvedl Oto Doležal ze Služeb města Pardubic.

Přišel, zkusil a řekl, že čistění už nemá smysl

Vlastimil Marek ze společnosti Ventura-Venkov vsadil na čištění pomocí enzymů. Ty působí podle něj sice pomaleji, než chemické přípravky, zato však dokáží působit i do hloubky porézní dlažby. „Na každý druh znečištění je však potřeba najít tu správnou kombinaci enzymů,“ uvedl Marek.

Nový, ale špinavý bulvár

Pěší zónu v centru Pardubic město slavnostně otevřelo na začátku dubna po třinácti měsících oprav. Rekonstrukce přišla na 120 milionů korun, už pár týdnů po otevření se však ukázalo, že na světlé žule vypadají skvrny od znečištění velmi nevábně, zejména olejové skvrny v místech, kudy mohou jezdit auta a trolejbusy. Zatím však všechny pokusy o nápravu selhaly.

Právě nasákavost žulových kostek nejvíce komplikuje čištění dlažby na hlavním pardubickém bulváru. Například společnost Biotec dokázala uvést žulu do stavu, že vypadala jako nová, ovšem mastné skvrny na ní zůstaly.

„Je to zašlapané do hloubky, teď už podobné čištění nemá smysl, mělo se to ošetřit hned po položení dlažby,“ uvedl Václav Štefan z Biotecu.

Jeho společnost přitom dokázala po odmaštění povrchu dlažby nanést speciální čistící přípravek a následně vytyčený úsek spláchnout tlakovou horkou vodou. Ani ta si však se „zažranou“ špínou poradit nedokázala, stopy po zmrzlině a kečupu byly stále patrné.

Na místě byly k vidění i více alternativní metody, například očista dlažby použitím suchého ledu, tento postup však selhal hned v úvodu a firma třídu Míru vzápětí opustila.

Každý z účastníků si fotograficky dokumentoval stav přiděleného úseku před započetím čištěním i jeho průběh. Následně své výsledky přibližně po týdnu předá městu, které vyhodnotí, zdali by se dala metoda použít na celou třídu Míru.

„Výsledky parního a chemického čištění prokázaly malou účinnost - nefungují do hloubky. Na dlažbě zůstaly i po aplikaci zabarvené skvrny v místech, kde předtím byly mastné nečistoty,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Autor:Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz