Oprava pardubické třídy Míru měla stát 215 milionů. Vítěz nabídl 99

  16:20aktualizováno  16:20
Pardubičtí radní otevřeli obálky s nabídkami od firem, které by rády opravovaly třídu Míru. Ačkoliv projekt počítal s cenou 215 milionů, společnost Syner nabídla sumu o 116 milionů nižší. Zřejmě bude stavět ona.

Vizualizace rekonstrukce třídy Míru, jejíž oprava by dle nabídky firmy Syner měla staát 99 milionů. | foto: archiv MAFRA

Skoro to vypadá, že pardubický daňový poplatník může poděkovat několika garniturám politiků za jejich liknavost při přípravě opravy třídy Míru.

Zanedbaná ulice se totiž bude opravovat v době, kdy stavební trh prochází krizí. Ta se velmi silně projevila i při soutěži na firmu, která třídu zmodernizuje. Ačkoliv politici měli v šuplíku projekt za 215 milionů, firma Syner nabídla, že stavbu udělá za pouhých 99 milionů. Vyplývá to z výsledků soutěže, které má MF DNES exkluzivně k dispozici.

"My oficiálně nemůžeme rozlepování obálek komentovat. Nyní běží lhůta pro firmy, které by se případně chtěly odvolat. Nicméně vaše informace jsou správné," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

Když radní otevřeli nabídky 15 firem, zažili šok. Počítalo se sice, že firmy půjdou s cenou dolů, ale že vítězná firma Syner nabídne pouhých 99 milionů, nečekal nikdo.

"To je téměř neskutečné. To je vážně velká sleva. Skoro to vypadá jako dumpingová cena," uvedl radní Milan Košař, který se živí jako architekt, takže má ke stavebnictví blízko.

Firma Syner se k zakázce nevyjádřila. "Zatím o zakázce nemám bližší informace, také si nejsem jistý, jestli neběží teprve lhůta na odvolání," uvedl tiskový mluvčí Ondřej Paclt.

Že známá firma, která stavěla třeba karlovarskou hokejovou arénu, musela jít pod skutečné náklady, tvrdí i šéf pardubického stavebního konsorcia Enteria Libor Joska.

"Podle mého odhadu, jde do toho firma s tím, že prodělá 30 až 40 milionů," uvedl Joska, který projekt velmi detailně zná. Jeho firma se totiž soutěže účastnila, ale s nabídkou 117 milionů skončila hluboko v poli poražených.

"A to jsme to spočítali, že bychom byli na nule, nebo spíše pod ní," dodal Joska.

Druhé skončilo konsorcium firem Sovis a Alpinebau, které nabídlo cenu 104,3 milionu. Třetí místo pak brala společnost IMOS za 107,3 milionu. "Pokud nenastane nic nepředpokládaného, během několika týdnů s vítězem podepíšeme smlouvu a pak můžeme hned stavět," uvedl Brendl s tím, že je velmi rád za to, že město u stavby výrazně ušetří.

Oprava třídy Míru a přilehlé Sladkovského ulice totiž bude placená z fondů Unie, a čím více město cenu srazí, tím více bude moci investovat jinde.

"Nyní je třeba téměř jisté, že budeme moci opravit i park Na Špici. Je to pro nás dobrá zpráva," uvedl František Brendl.

Nízká cena za ulici je však v přímém rozporu s tím, jak v pondělí dopadla soutěž na firmu, která opraví Tyršovy sady. Tam vítězná společnost BAK nabídla téměř identickou sumu, s jakou počítal i projekt.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

V Pardubicích i Svitavách zvýší bezpečnost dopravy nové kruhové objezdy

Do půlky listopadu budou silničáři opravovat kruhovou křižovatku v Přelouči.

V kraji přibudou kruhové křižovatky. Nejnověji začala jedna taková vznikat v Pardubicích u základny záchranné služby,...

Svitavy nechtějí tuny soli uprostřed sídliště v Lánech

Sůl na sídlišti Lány ve Svitavách.

Před pár dny bývalá uhelná hala uprostřed svitavského sídliště v Lánech praskla a ven se vyvalila sůl. Firma Sovis tam...

Najdete na iDNES.cz