Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třída Míru se na rok zavírá. Ranvej na ní však nakonec zřejmě nebude

aktualizováno 
Z pardubické třídy Míru na dlouhou dobu zmizely trolejbusy. Město se musí připravit na dopravní chaos a na více jak rok rozkopanou hlavní pardubickou ulici. Mění se i jízdní řády trolejbusových linek. Vše ale nasvědčuje tomu, že památník Jana Kašpara v podobě ranveje na ní nebude.

Třída Míru v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ulici ovládnou stroje a dělníci liberecké společnosti Syner, která ji bude za zhruba 120 milionů korun opravovat. Práce by měly trvat zhruba jeden rok.

Lidé si tak musí zvyknout nejen na nové jízdní řády linek z třídy Míru, ale také na složitý přístup do jednotlivých obchodů.

Nad ranvejí se zavírá voda

Součástí projektu se měl stát i neobvyklý památník Jana Kašpara v podobě přistávací dráhy, která by zdobila hlavní pardubický bulvár takřka po celé jeho délce (o památníku čtěte zde).

Alespoň tomu vše nasvědčovalo poté, co si autora nápadu Davida Macháčka pozvali radní města na své jednání a tam zároveň iniciovali setkání Macháčka, náměstka primátorky Jindřicha Taubera a architekta opravy třídy Míru Jaromíra Waltera.

Jakkoliv se aktéři pondělní schůzky netajili optimistickými závěry, nyní to vypadá, že zájem vybudovat v centru města ranvej opadl. "Nechápu to, zdá se mi, jakoby se zalekli toho, že se vybudování ranveje skutečně podaří," uvedl Macháček.

Komentoval tak vyjádření náměstka Taubera a architekta Waltera. Ti po schůzce sice dávali najevo snahu se alespoň pokusit o začlenění ranveje do projektu třídy Míru, následné reakce už ale byly jiné.

"Na schůzce jasně zaznělo, že návrh ranveje nemůže ohrozit probíhající územní a stavební řízení na vítězný návrh památníku Jana Kašpara a nemůže jej nahradit. Stejně tak nemůže ohrozit začínající realizaci rekonstrukce třídy Míru," uvedl Tauber.

Architekt Walter následně zpochybnil i Macháčkovu úlohu v celém dění. "Zatím na mne dělá situace dojem, že sloužíte jako páčidlo odpůrcům vítězného návrhu památníku, kteří si slibují nahrazení větrného rukávu ranvejí. Této snaze rozhodně pomáhat nebudu," napsal dva dny po schůzce Macháčkovi.

Ten se netají tím, že ho takovýto obrat znechutil. Uvedl, že již má nabídky od několika architektů, kteří mu nabízejí, že ranvej do architektonických plánů zdarma zakreslí.

Minimálně tohoto kroku se chce zhostit, byť je přesvědčený, že jeho ranvej je již zákulisními dohodami doslova odpískaná.

"Myslím, že o ranveji je již rozhodnuto. Zatím to nebalím, chci to ukončit důstojně, ale moc chuti už na to nemám," dodal David Macháček, autor nápadu vybudovat v Pardubicích neobvyklou poctu prvnímu českému aviatikovi.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Najdete na iDNES.cz