Oprava třídy Míru začala před několika dny.

Oprava třídy Míru začala před několika dny. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obchodníci na rozkopané pardubické třídě Míru uhráli slevy na nájmu

  • 6
Radní vyslyšeli nářky obchodníků v městských objektech na rozkopané třídě Míru a snížili v prodejnách patřících městu po dobu opravy ulice nájemné o šedesát procent. Mezitím už ale svůj odchod ohlásila například Pekárna Hrubý.

Radnice se rozhodla snížit ceny nájemného po celý rok, kdy bude probíhat oprava hlavního bulváru.

Rodí se dohoda, že na stejnou částku bude radnice slevu na nájmu dorovnávat majiteli dalších městských objektů: akciové společnosti Rozvojový fond města Pardubic.

"Vzhledem k tomu, jak pomalu probíhá oprava třídy Míru, jsme se jako město nemohli zachovat jinak," uvedl radní Jan Němec.

Je pravda, že oprava třídy Míru, která začala před dvěma měsíci, skutečně nekypí životem. Těžká technika po většinu dne odpočívá a stavební dělníci se spíše jen mihnou rozkopanou ulicí.

Ta je však už zbavená povrchu a je na ní několik jam ohrazených stavebním zábradlím, což snižuje zájem lidí vyrazit na nákup nebo na kávu.

"Propad tržeb je o 40 až 60 procent. Kdo by k nám chodil na kafe přes rozkopanou ulici?" uvedl provozovatel kavárny na třídě Míru Milan Bajer. Pekárna Hrubý, která tady provozuje prodejnu, se kvůli rekonstrukci dokonce rozhodla zavřít dočasně svou provozovnu.

"Z důvodů rekonstrukce třídy Míru a komplikací s tím spojených oznamujeme, že od 1. května bude tato prodejna dočasně uzavřena," píše se na oznámení zákazníkům.

Teď se vedení města snaží zachovat provoz na rozkopané ulici alespoň za cenu snížení nájmů, byť to zvedne celkovou cenu za její opravu o několik milionů korun.

Peníze potečou i do městské akciovky

Peníze, které dá město coby slevu na nájemném, nejsou jediné, které navýší výsledný účet za opravu třídy Míru. Radnice se totiž bude muset vyrovnat se svou akciovou společností Rozvojový fond města Pardubic, který doposud nebyl nijak ochotný snižovat ve svých objektech nájem.

Podle ředitele městské firmy Martina Charváta ještě donedávna platilo, že živnostníci mají od roku 2011 slevu na nájemném deset procent, která platí až do konce stavebních prací. "Vyšší slevu fond dávat nechce," uvedl před časem ředitel Charvát.

Teď už i fond hodlá jednat o dalším snižování nájmů v městských objektech, které spravuje městská akciovka. "Jak jednání dopadnou a jestli nám bude město skutečně něco na slevu doplácet, zatím nechci předjímat," uvedl Charvát.

Rozvojový fond se však tak jako tak bude muset zbavit zaklínací formule, podle které se musí chovat jako odpovědný hospodář, a tedy dávat slevy minimální. Náměstek primátorky Michal Koláček totiž uvedl, že právě výraz odpovědné chování je otázkou dne.

"Pokud mi nájemce odejde, pak je podle mě odpovědné mu dát slevu a získat na nájmu alespoň 40 procent, než mít několik měsíců provozovnu prázdnou," uvedl Koláček.

Je ale otázka, jestli i šedesátiprocentní sleva bude stačit. Pekárna Hrubý odchází i přes tuto nabídku a kavárník Bajer říká, že i ta je likvidační. "Měli by nás tam nechat zadarmo a po roce nám poděkovat, že jsme tam vydrželi," uvedl Bajer.