Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová alej i lavičky, jen vodotrysk nečekejte. Vše o opravené třídě Míru

  13:49aktualizováno  13:49
O opravě třídy Míru se v Pardubicích mluví roky. Málokdo ovšem ví, co za rok stavby v centru města vznikne. Jak bude vypadat pohyb cyklistů po třídě? Kde budou stavět trolejbusy? Z čeho bude povrch ulice? MF DNES nabízí deset odpovědí na deset otázek, které se týkají podoby nového bulváru.

Budoucí podoba třídy Míru | foto: vizualizace Magistrát Pardubice

1. Nový systém dopravy na opravené třídě Míru
Zastupitelé rozhodli o tom, že zůstane omezený provoz trolejbusů. Vzhledem k tomu, že v části od Grandu až po křižovatku se Sladkovského ulicí zůstává pouze jeden jízdní pruh, budou v tomto úseku vozy MHD jezdit střídavě.

2. Kde budou zastávky městské hromadné dopravy
Zastávky jsou navrženy v místech, jak je známe dnes. Dojde pouze k mírnému posunu a k jejich estetické úpravě. Výjimkou bude zastávka před pekárnou Hrubý, která se přesune před divadlo na náměstí Republiky.

3. Jak bude vypadat provoz cyklistů na ulici
Třída Míru bude pěší zónou, do které mohou vjet i cyklisté. Pokud budou chtít pouze rychle projet, tak využijí středový prostor pro trolejbusy, ale pohybovat se pochopitelně mohou v celé šíři, tedy i po "chodnících".

4. Jak lidé poznají vyznačení dopravního pruhu
Třída Míru bude bezbariérovou pěší zónou a prostor tak bude řešen v jedné výškové úrovni. Komunikace bude v šíři necelých čtyř metrů a od zbývající části pěší zóny bude oddělena pouze jiným formátem dlažby.

5. Z čeho bude vytvořen povrch opravené ulice
Silnice i chodníky budou z velkoformátové řezané žulové dlažby, různé velikosti a různého způsobu kladení. Bude vhodná pro pohyb cyklistů, kočárků, koloběžek i bruslařů. Na třídě Míru budou i vodicí pásy pro nevidomé.

6. Kde se počítá s výsadbou stromů a zeleně
V severní části třídy, která je více slunečná, bude vysázeno více než čtyřicet stromů a vznikne tak souvislá alej. S výsadbou nové zeleně se počítá i v území naproti bývalé prodejně Baťa. Celkově by se po rekonstrukci měl stát z třídy Míru důstojný veřejný prostor odpovídající velikosti a významu krajského města.

7. Kde budou stát restaurační předzahrádky
V rámci celé délky pěší zóny vzniknou po obou stranách klidové zóny. Budou to prostory pro odpočinek, s možností umístění předzahrádek.

8. Kde bude stát fontána a jak bude vypadat
Nový vodní prvek bude umístěn zhruba v místě před „mlíčňákem“. Bude se jednat o mělkou vodní plochu, přes kterou ve dvou místech povedou můstky. Voda bude cirkulovat, ovšem projekt nepočítá s instalací žádného vodotrysku nebo podobného zařízení.

9. Kolik bude nových laviček a dalšího zařízení
Na obou stranách klidové zóny budou různé typy laviček, celkem jich bude asi padesát. Určitě se sjednotí mobiliář. Bude zde 45 stojanů na kolo, 43 odpadkových košů, tři válcové plakátovací plochy i tři světelné reklamní vitríny.

"Doufáme, že tímto zásahem dojde ke zrušení nevkusných a různorodých reklam, které dosud hyzdily třídu Míru, a zároveň si přejeme, aby to byl impulz pro stanovení estetických podmínek mobiliáře i v dalších částech centra města,“ uvedla Pannová. Novinkou bude umístění podzemních kontejnerů na tříděný domovní odpad na rohu Sladkovského ulice.

10 Jak bude vypadat moderní osvětlení ulice
Osvětlení bude podél severní strany celé pěší zóny. Budou použita svítidla využívající LED technologii s možností regulace intenzity osvětlení. Na sloupech bude zároveň zakotveno trakční trolejbusové vedení. Celkově bude v části třídy Míru 29 lamp a dalších devět ve Sladkovského ulici.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Další z rubriky

Vysoké Mýto přivítá tisícovku turistů, zahájí tam jarní sezonu

Vysokomýtskou památku znovu zdobí sgrafita. Ta původní vznikla v osmdesátých...

Ve Vysokém Mýtě se v sobotu uskuteční velký sraz turistů pod názvem Zahájení jarní turistické sezony. Akce se koná jako...

Zastánci tvrdé linie neuspěli. Jednání o chrudimském hotelu pokračují

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Rozestavěný hotel Bohemia s jámou místo parkoviště v centru Chrudimi pije krev místním lidem i politikům pět let....

VIDEO: Objížďka na Hradec vede přes rozkopané Staré Hradiště

Rozkopanou silnicí ve Starém Hradišti vede objížďka

Necelé dva týdny opravují silničáři starou silnici na Hradec Králové. A zejména ráno bývá na objízdné trase rušno. Ta...

Najdete na iDNES.cz