Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová alej i lavičky, jen vodotrysk nečekejte. Vše o opravené třídě Míru

  13:49aktualizováno  13:49
O opravě třídy Míru se v Pardubicích mluví roky. Málokdo ovšem ví, co za rok stavby v centru města vznikne. Jak bude vypadat pohyb cyklistů po třídě? Kde budou stavět trolejbusy? Z čeho bude povrch ulice? MF DNES nabízí deset odpovědí na deset otázek, které se týkají podoby nového bulváru.

Budoucí podoba třídy Míru | foto: vizualizace Magistrát Pardubice

1. Nový systém dopravy na opravené třídě Míru
Zastupitelé rozhodli o tom, že zůstane omezený provoz trolejbusů. Vzhledem k tomu, že v části od Grandu až po křižovatku se Sladkovského ulicí zůstává pouze jeden jízdní pruh, budou v tomto úseku vozy MHD jezdit střídavě.

2. Kde budou zastávky městské hromadné dopravy
Zastávky jsou navrženy v místech, jak je známe dnes. Dojde pouze k mírnému posunu a k jejich estetické úpravě. Výjimkou bude zastávka před pekárnou Hrubý, která se přesune před divadlo na náměstí Republiky.

3. Jak bude vypadat provoz cyklistů na ulici
Třída Míru bude pěší zónou, do které mohou vjet i cyklisté. Pokud budou chtít pouze rychle projet, tak využijí středový prostor pro trolejbusy, ale pohybovat se pochopitelně mohou v celé šíři, tedy i po "chodnících".

4. Jak lidé poznají vyznačení dopravního pruhu
Třída Míru bude bezbariérovou pěší zónou a prostor tak bude řešen v jedné výškové úrovni. Komunikace bude v šíři necelých čtyř metrů a od zbývající části pěší zóny bude oddělena pouze jiným formátem dlažby.

5. Z čeho bude vytvořen povrch opravené ulice
Silnice i chodníky budou z velkoformátové řezané žulové dlažby, různé velikosti a různého způsobu kladení. Bude vhodná pro pohyb cyklistů, kočárků, koloběžek i bruslařů. Na třídě Míru budou i vodicí pásy pro nevidomé.

6. Kde se počítá s výsadbou stromů a zeleně
V severní části třídy, která je více slunečná, bude vysázeno více než čtyřicet stromů a vznikne tak souvislá alej. S výsadbou nové zeleně se počítá i v území naproti bývalé prodejně Baťa. Celkově by se po rekonstrukci měl stát z třídy Míru důstojný veřejný prostor odpovídající velikosti a významu krajského města.

7. Kde budou stát restaurační předzahrádky
V rámci celé délky pěší zóny vzniknou po obou stranách klidové zóny. Budou to prostory pro odpočinek, s možností umístění předzahrádek.

8. Kde bude stát fontána a jak bude vypadat
Nový vodní prvek bude umístěn zhruba v místě před „mlíčňákem“. Bude se jednat o mělkou vodní plochu, přes kterou ve dvou místech povedou můstky. Voda bude cirkulovat, ovšem projekt nepočítá s instalací žádného vodotrysku nebo podobného zařízení.

9. Kolik bude nových laviček a dalšího zařízení
Na obou stranách klidové zóny budou různé typy laviček, celkem jich bude asi padesát. Určitě se sjednotí mobiliář. Bude zde 45 stojanů na kolo, 43 odpadkových košů, tři válcové plakátovací plochy i tři světelné reklamní vitríny.

"Doufáme, že tímto zásahem dojde ke zrušení nevkusných a různorodých reklam, které dosud hyzdily třídu Míru, a zároveň si přejeme, aby to byl impulz pro stanovení estetických podmínek mobiliáře i v dalších částech centra města,“ uvedla Pannová. Novinkou bude umístění podzemních kontejnerů na tříděný domovní odpad na rohu Sladkovského ulice.

10 Jak bude vypadat moderní osvětlení ulice
Osvětlení bude podél severní strany celé pěší zóny. Budou použita svítidla využívající LED technologii s možností regulace intenzity osvětlení. Na sloupech bude zároveň zakotveno trakční trolejbusové vedení. Celkově bude v části třídy Míru 29 lamp a dalších devět ve Sladkovského ulici.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz