Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třicet tisíc lidí v kraji potřebuje nový řidičák. A čas se krátí

  10:38aktualizováno  10:38
Už jenom necelých šedesát úředních dní zbývá na vyřízení nového řidičáku u průkazů vydaných do roku 2000. Zatímco teď lidé na úřadech čekat nemusejí, na čekají úředníci návaly.

Tisíce lidí nechává výměnu řidičských průkazů na poslední chvíli. Ilustrační foto. | foto: Jiří Koťátko

Na úřady si během těchto dní přichází vyměnit řidičské průkazy jen několik lidí denně, někdy ani jeden. Fronty nejsou, a tak jim žádost o nový průkaz zabere jen několik minut.

Za několik týdnů to ale bude vypadat úplně jinak. Průkazy si totiž musí vyměnit více než třicet tisíc lidí v kraji a tak se úřady připravují na nápor řidičů, kteří výměnu nechávají na poslední chvíli.

"Zatím je tady mrtvo, lidí chodí málo. Žádosti posíláme na zpracování do Prahy a i tam je zatím zpracovávají rychle. Do dvou týdnů přicházejí nové průkazy. V listopadu a prosinci čekáme obrovský nápor řidičů," říká Hana Šilarová z odboru dopravních a občanských agend ve Vysokém Mýtě. Úřady přitom mají na zpracování žádosti dvacet dní.

I v Pardubicích se lidé zatím dočkají svého řidičského průkazu dříve, přicházejí během patnácti dní.

Povinná výměna se týká všech řidičů, kteří dostali doklady v období od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000. Kdo průkaz nevymění, nesmí za volant. Jinak mu hrozí pokuta až 2 500 korun.

Výměna zatím probíhá výrazně pomaleji, než odborníci z ministerstva dopravy předpokládali. Úřady průkazy vyměňují už více než devět set dní. Přitom jich zatím vyměnily přibližně polovinu.

A čas se krátí. Řidiči sami totiž nikam nespěchají. "Už jsem si říkal, že tam zajdu, ale vždycky mi do toho něco přijde. Poprvé jsem tam chtěl jít už začátkem roku, ale potom jsem na to zapomněl. Snad to stihnu do konce září," říká dvaatřicetiletý řidič Pavel Hrbek z Pardubic.

Je jedním z více než osmi a půl tisíce řidičů z Pardubic, kteří si průkazy musejí vyměnit a ještě to neudělali. "Celá procedura přitom trvá jen pár minut a všechno je zdarma. Žádost dostane na místě, během dvou až pěti minut ji vyplní, odevzdá ji a může jít," říká šéf dopravního inspektorátu v Pardubicích Vladimír Bakajsa.

Průkaz musí měnit lidé mezi třiceti a devětačtyřiceti lety

Starý řidičský průkaz přitom šoférům zůstává, tedy alespoň do té chvíle, než si na úřad přijdou vyzvednout nový. Úřady mají na vyřízení žádosti dvacet dní, kdo ale potřebuje řidičák dříve, zaplatí 500 korun a průkaz dostane už za pět dnů.

Řidiči v Pardubickém kraji jsou zatím s výměnami pozadu oproti zbytku republiky. Jsou pátým nejpomalejším krajem, zatímco v sousedním Královehradeckém kraji jsou řidiči o poznání disciplinovanější - jsou nejrychlejší z celé republiky. V Králíkách jsou dokonce třetí nejpomalejší v celé republice.

Průkazy tam nevyměnila ani polovina těch, kteří přijít musejí. "Víme o tom, ale bohužel s tím nemůžeme nic moc dělat. Pravidelně dáváme výzvu do zpravodaje, upozorňujeme na to každého, kdo přijde, a upozornění visí i na nástěnce. Snad se to během září zlomí a ten největší nápor nepřijde až na konci roku," říká Luboš Hejkrlík z evidence řidičů městského úřadu v Králíkách.

Většina řidičů, kteří musejí svoje licence obnovit, je ve věku mezi třiceti a devětačtyřiceti lety. Naopak řidičů do třiceti let nebo naopak nad šedesát let se výměna týká jen malou částí. "Počítáme i s tím, že část starších šoférů vůbec nedorazí, protože už neřídí," vysvětluje Luboš Hejkrlík.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Chrudim chce příští rok opravit prostor před vlakovým nádražím

Vizualizace přednádražního prostoru v Chrudimi.

Po obnově zanedbané čtvrti v Revoluční ulici chce Chrudim v příštím roce zkulturnit prostranství před vlakovým...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz