Triatlon, ilustrační foto

Triatlon, ilustrační foto | foto: Reuters

Soukup ve vedru obhájil titul v Golemovi. Pak se stály fronty na sprchy

• 0
Říčkovský Golem, v němž triatlonisté v sobotu soutěžili v přehradě Pastviny a okolí, má téhož krále jako loni. Ostravský Petr Soukup zvládl 500 metrů plavání, 35 kilometrů na kole a 5,8 kilometru běhu v čase 1:27:24,7 hodiny a druhého v cíli, Pavla Petráska z pardubického SK OMT, předčil o necelou minutu a půl.

Celkově třetí byl Petráskův oddílový kolega Jan Vodehnal, jenž zároveň vyhrál kategorii mužů nad 40 let. Nejrychlejší ženou byla v čase 1:55:01,7 hodiny vyškovská Dana Hyláková.

„Byl to dobrý regionální závod,“ uvedl jeho ředitel Václav Kánský. „Objíždějí to tu závodníci, kteří mají Říčkovského Golema vyloženě rádi, protože ortodoxním triatlonistům jeho profil většinou moc nevoní. Jsou zvyklí to na kole ‚mastit‘ po rovině a ta tu není,“ glosoval Kánský.

Přestože se délka závodu v průběhu let zkracovala až do dnešní podoby, triatlonisté toho po jeho absolvování mívají i tak plné zuby. Letos to bylo tím horší, že v Orlických horách, podobně jako jinde, panovalo velké vedro. Sice znamenalo teplou vodu v přehradě, ale o to horší podmínky pro jízdu na kole a běžeckou část závodu.

„Zřejmě proto jsme měli třeba ve srovnání s loňskem malinko nižší počet účastníků,“ konstatoval Kánský. „Zklamaly nejmladší kategorie, tentokrát nesoutěžili ani chlapci, ani děvčata,“ mrzelo ho.

Na dehydratované závodníky v cíli čekala vítaná odměna: studená sprcha. „Po závodě se na ni stály fronty,“ řekl Kánský.

Z lidí, kteří se dostavili na start, dokončili jubilejního 30. Golema úplně všichni, úžeh ani jiné zdravotní problémy tohoto typu triatlonisty neohrozily. „Nevzdal nikdo, někteří jenom dosáhli horšího času, když si potřebovali odpočinout. Na každého dolehne krize,“ poznamenal Kánský.

Na rozdíl například od pondělní etapy Tour de France, kde Geraint Thomas ze stáje Sky narazil po kolizi se soupeřem přilbou do sloupu, se cyklistické klání při Golemovi obešlo úplně bez úrazu. „Všechno bylo v pořádku,“ uvedl Kánský. „Jen jednoho závodníka postihla před koncem kola křeč, ale poblíž byl zrovna lékař a za chvíli to přešlo,“ dodal.