Jiří Benedikt působí od letošního března jako místopředseda představenstva pěti

Jiří Benedikt působí od letošního března jako místopředseda představenstva pěti krajských nemocnic. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nebudeme řezat, jsme ohleduplní, tvrdí manažer o transformaci nemocnic

  • 1
Místopředseda pěti představenstev nemocnic Pardubického kraje Jiří Benedikt představí ve středu krajskému zastupitelstvu návrh na centralizaci nemocnic. Plán považuje za ohleduplný, i když kritici to vidí jinak.

"Rázné kroky by asi vedly k rychlému úspěchu. Ale uvědomujeme si, že je tu vliv samosprávy, jsou tu odborové organizace, zaměstnanci. Musíme brát ohled na všechny. Není možné se zaměřit jen na ekonomiku a efektivitu. Nakonec jsme dospěli ke kompromisnímu návrhu," uvedl Jiří Benedikt.

Ale to je jen první krok transformace, jak budou vypadat ty další?
Neumím je popsat, stejně jako neumím popsat, jaký bude systém úhrad ve zdravotnictví.

Chcete sloučit nemocnice do jedné firmy. Mně jako laikovi připadá, že to mnoho nevyřeší. Věci, které díky tomu chcete dělat, můžete dělat už nyní, nebo ne?
To je pohled lidí z venku, kteří nemocnice neřídí. Před pár měsíci jsem se dostal do pěti představenstev a zjistil, že není jednoduché prosadit v jedné nemocnici útlum péče, aby ta druhá mohla lépe fungovat. Tím tu nemocnici vlastně poškozujete. Sice pomáháte celku, ale co je ten celek? Rozdělení nemocnic do pěti akciových společností vidíme jako brzdu.

Nebylo by smysluplnější udělat v nemocnicích pořádek a tím ušetřit? Třeba v pardubické nemocnici, která nedělala výběrová řízení.
Tyto věci v Pardubicích řešíme, ať už jde o úklid, stravu, dali jsme výpovědi firmám, chceme získat lepší ceny. Výběrová řízení běží nebo poběží. Ve scénáři popisujeme, že by se těmito záležitostmi pro všechny nemocnice měla zabývat jedna organizační složka, abychom dosáhli synergického efektu a abychom věděli, co ve které nemocnici potřebujeme, zda si to máme provozovat sami, anebo na to někoho najmout.

Máme v Pardubicích moderní prádelnu, ale nemůžeme jednoduše říct, aby prala pro Ústí, protože by v Orlickoústecké nemocnici muselo na to být výběrové řízení. Zefektivnil by se provoz pardubické prádelny, kdyby mohla prát pro všechny, ale nyní to nejde.

Je tu výhrada, že spojení nemocnic otevře dveře korupci...
Rizika jsou všude a musíme jim čelit. Měla by to odstranit vnitřní průhlednost systému řízení. Nemůže to být one man show, systém nákupu musí být kolektivní, veřejný. Když si to dokáže uhlídat soukromá firma, určitě existuje model řízení, který lze aplikovat i v nemocnicích, aby se tam tyto věci neděly.

Tak to jste tedy idealista.
Jak to? Princip řízení každé firmy musí být stejný.

V Pardubickém kraji se zrušilo dost nemocnic a i to málo, co zbylo, se má ořezat.
Nebudeme řezat. Závazek, že zůstane pět nemocnic s akutní péčí, platí. Nerušíme s výjimkou oddělení dětského a porodnice v Litomyšli žádný druh péče. Jestli se dotkneme neurologie v Ústí nad Orlicí, tak to neznamená, že ji zrušíme.

Pacient si podle mne toho ani nevšimne. Naopak. Pro něj bude bezpečné, že vedle v Litomyšli existuje iktové centrum s přístroji a erudovanými odborníky, kteří ho v nejnebezpečnějších neurologických diagnózách zajistí. Ale ve standardních diagnózách, jako jsou bolesti zad, péče zůstane tam, kde je dnes.

Jenže nemůžete slíbit, že i za pět let tam neurologie bude.
Nemůžu to slíbit. Závisí to na stanovisku odborné společnosti. Například v urologické společnosti jsou velmi přísní a mají zájem na tom, aby fungovala jen taková urologická pracoviště, kde budou lékaři splňovat podmínky erudice, odvedou určitý počet kritických výkonů. Pak garantují, že takové pracoviště bude pro pacienta kvalitní a bezpečné. Po republice je příliš mnoho urologických oddělení, které podmínky nesplňují. Názor společnosti může nakonec způsobit, že tato péče nebude někde v budoucnu poskytována.

Transformace nemocnic

Nemocnice Pardubického kraje každoročně vykazují obrovské provozní ztráty, které musí kraj hradit.  Loni kraj vypomáhal nemocnicím částkou 135 milionů. Rok předtím to bylo dokonce 153 milionů. Vedení kraje chce ve čtvrtek prosadit v zastupitelstvu schválení scénáře transformace nemocnic, který počítá se spojením pěti nemocnic do jedné společnosti. To má umožnit společné nákupy a personální politiku. Součástí plánu úspor je i omezení neurologie v Chrudimi a v Ústí nad Orlicí i ORL a urologie ve Svitavách i definitivní uzavření porodnice a pediatrie v Litomyšli. Má vzniknout nový subjekt pro obslužné činnosti. Proti jsou lékařské odbory, část opozice, opatrní jsou starostové okresních měst. „Klíčové hlasování bude podle mne až v září,“ uvedl starosta Svitav David Šimek.

A stejně to platí o neurologii a dalších oborech, ne?
Samozřejmě. Jsou tu nové přístroje, nové diagnostické metody, nemůže tu zůstávat rozložení péče na úrovni padesátých let.

Dobře, ale Litomyšl po zániku porodnice a pediatrie byla uchlácholena, že bude mít iktové centrum. Z toho, co vím, tak ani iktové centrum dnes nesplňuje podmínky odborné společnosti a musí je do ledna splnit, jinak...
Musí je splnit. Získali na jeho vybavení i evropskou dotaci. Nepřichází v úvahu, že by se to nepovedlo. Je to pro nás dogma.

V Chrudimi se bojí, že přijdou o některé obory. Největší strach mají o porodnici a dětské oddělení, které by jim mohly vzít Pardubice. Jak to vidíte vy?
Chrudim má velkou silnou nemocnici se základními obory. A tak to zůstane. Pardubice nejsou schopny absorbovat péči z Chrudimské nemocnice. Kapacitní možnosti pardubické porodnice jsou prakticky naplněny. Není vůbec na pořadu dne slučování porodnic.

Ztráty nemocnic letos dosáhnou možná 200 milionů korun. A úspory, které transformace má přinést, takovou sumu nepřinesou ani náhodou...
Nemocnici pošlete do ztráty rychle, ale z té ztráty ji dostat, to je úkol na několik let. Jakmile dopustíte nekvalifikované neodborné řízení nemocnice a neohlídáte si to, tak se nemocnice do ztrát dostane v řádech měsíců, přestane to fungovat, přestane se dodržovat léčebný plán, máte špatné nákupy, začnete platit pozdě, je to pád po spirále dolů. Vystoupat po spirále zpět, to trvá roky.

Zvlášť, když zůstane nekvalifikované vedení, které to podle vás způsobilo.
To říkáte vy. Jsem tu čtvrtý měsíc, nehodnotím to, co bylo. Chtěl bych, abychom to všichni chápali jako nový styl řízení, novou výzvu.