Továrna Paramo v Pardubicích

Továrna Paramo v Pardubicích | foto: MF DNES

Továrny vypouštějí méně škodlivin, kyselé deště však kraj sužují stále

  • 0
Elektrárny se snaží snižovat emise, kraj však trpí škodlivinami, které sem připutují ze severu Čech a z Polska. Nejvíce však ovzduší škodí doprava. Deště ve východních čechách jsou stále kyselé a poškozují lesy, vodní zdroje i památky.

Déšť je za normálních okolností jen velmi mírně kyselý s pH nad úroveň 5,6 (neutrální hodnota je 5), ten se ale v Česku moc často nevyskytuje.

„V dobách, kdy nebyly elektrárny odsířeny, tu byly velmi kyselé srážky, často s pH pod 4. Nyní se to ve východních Čechách pohybuje kolem 4,4 až 4,6, což je na úrovni západních zemí. Ideální to samozřejmě není. Navíc není velká šance, že se to ještě nějak výrazně změní,“ uvedl Jiří Novák z Českého hydrometeorologického ústavu, který se zabývá měřením čistoty ovzduší.

Kyselý déšť

Proč je kyselý?
Kyselý déšť je způsoben oxidy síry, které pocházejí ze spalování uhlí či ze sopečné činnosti. Podílejí se na něm i oxidy dusíku z automobilů. V atmosféře se z nich tvoří sirné a dusíkaté kyseliny.

Komu škodí?
Poškozuje lesy a škodí rybám a vodním organismům.
Poškozuje historické památky, fasády domů, stavební materiály, například plechové okapy.
Přímý vliv na zdraví člověka nebyl prokázán.

Například studenti gymnázia ve Svitavách měří kyselost dešťů pravidelně každý rok. „Zjišťujeme, že je to stále problém. Průměrná hodnota pH byla 4,4,“ uvedl učitel Jiří Mach.

V roce 1999 bylo v České republice dokončeno odsíření velkých zdrojů oxidu siřičitého, což vedlo ke snížení emisí síry o devadesát procent oproti polovině osmdesátých let. Tak dramatické zlepšení ovzduší nemělo ve světě obdoby.

„Lesy se díky tomu změnily k nepoznání. Stromy byly ještě na začátku devadesátých let holé, suché. To se s dneškem nedá srovnat,“ řekl lesník z Chráněné krajinné oblasti Orlické hory Jan Chládek.Ovšem odborníci upozorňují, že Česká republika stále vypouští tolik emisí jako severské státy dohromady. A je to znát.

„V současnosti Česká republika vykazuje téměř dvojnásobné emise síry na jednoho obyvatele, než jsou průměrné hodnoty Evropské unie, průměrné hodnoty přesahuje rovněž u oxidů dusíku,“ uvádí se například v loňské zprávě o stavu přírody a krajiny, kterou zveřejnilo ministerstvo životního prostředí.

Chvaletická a opatovická elektrárna loni snížily množství vypouštěných látek, které způsobují kyselé deště, za poslední dva roky téměř o dvacet procent. Má to jednu vadu. Možná to ocení lidé někde na Moravě, ale lidem a hlavně lesům v Pardubickém kraji to nepomůže.

Nejen vypouštění emisí síry se však v poslední době zlepšilo. Většina podniků omezila také vypouštění skleníkových plynů. Mohou za to moderní technologie, které továrny nyní používají. Stále však platí, že v kraji fungují dvě z deseti největších elektráren v republice a také podnik Synthesia, který čeká na odstranění starých ekologických zátěží už dvacet let.

Pociťujete, že by se v Pardubickém kraji za poslední dva roky zlepšilo životní prostředí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 29. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 259
Ano
Ano 203