Schindlerova továrna v Brněnci se likviduje.

Schindlerova továrna v Brněnci se likviduje. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Z ruin Schindlerovy továrny by mohlo vzniknout muzeum holokaustu

  • 21
Brněnec na Svitavsku by se brzy mohl stát turistickým centrem Pardubického kraje. Nadační fond Šoa a Oskara Schindlera chce přeměnit bývalou továrnu a koncentrační tábor v Brněnci na památník obětem holokaustu. Ten by měl mít i díky známému hollywoodskému filmu vysoký potenciál u zahraničních turistů.

Úspěšný oscarový snímek Schindlerův seznam amerického režiséra Stevena Spielberga učinil vyhledávaný turistický cíl už z polského Krakova.
Každý rok desítky tisíc lidí z celého světa jezdí do míst, kde se točil emotivní film a kde působil za druhé světové války český rodák Oskar Schindler.

Ten v podniku na smaltované nádobí zaměstnával židovské pracovníky, které na konci války převezl z Polska do Brněnce u Svitav. Před jistou smrtí tak zachránil více než 1000 lidí, za což mu židovský stát udělil ocenění Spravedlivý mezi národy.

A na pomezí Pardubického a Jihomoravského dnes stále stojí zbytky továrny, ve které Schindlerovi Židé pracovali. Zatímco se dlouhá léta zdálo, že ruiny půjdou k zemi, nyní to vypadá, že by mohly být využité pro stavbu památníku holokaustu. Fond Šoa a Oskara Schindlera má příslib získání části areálu od současného majitele, spolupráci je nakloněna i samospráva.

„Revitalizace zchátralého objektu má kromě kulturně-historického významu i velký ekonomický potenciál,“ řekl předseda správní rady fondu Jaroslav Novák.

Podle něj by na místě měla vyrůst kopie tábora, ve kterém žili pracovníci až do konce války na jaře 1945. „Cílem je vybudovat věrnou repliku na původních základech koncentráku včetně strážních věží a prostor fabriky, lazaretu a tábora s vězni,“ uvedl Novák.

Zahraniční turisty by měla expozice zajímat

Součástí má být expozice věnovaná životu Oskara Schindlera a konkrétním osudům vybraných vězňů. Památník by podle představ fondu byl nejen místem pro exkurze, ale také prostorem pro výstavy a konference, v plánu je i vydávání knih, natáčení dokumentů a filmů o holokaustu.

Život Oskara Schindlera by měla zmapovat i naučná stezka po okolí. Podle Nováka lze předpokládat, že Schindlerův tábor a muzeum bude cílem německých škol a návštěvníků spjatých s Německem a židovstvím z celého světa.

„Je třeba připomínat věci, které se již nemají opakovat. Doufám, že se záměr v brzké době dočká realizace,“ řekl starosta Brněnce Blahoslav Kašpar. Obec se o vybudování památníku snažila již v roce 2004, neměla však dostatek peněz.

Nebezpečné barely s chemikáliemi už jsou pryč

Svitavský rodák Oskar Schindler je mnohými vnímán jako kontroverzní postava, ne jen jako hrdina a zachránce Židů. Byl také členem nacistické strany a německé vojenské rozvědky.

Závod na výrobu textilu v Brněnci provozovala po roce 1989 společnost Vitka. Poté, co se dostala v roce 2004 do insolvence, jej koupila firma Bustrex a přejmenovala na Vitka Textiles. Ta v roce 2011 skončila v konkurzu, výroba byla zastavena. Areál v únoru letošního roku získala v dražbě za 3,4 milionu korun společnost Česká pozemková z Liberce.

Z bývalé továrny, ve které Schindler na sklonku války vyráběl naschvál poškozenou munici, na konci minulého roku konečně zmizely povalující se barely a nádoby s chemikáliemi, které byly dosud volně přístupné a hrozilo, že uniknou do podzemních a povrchových vod. Stavbu by tak staré ekologické zátěže neměly brzdit.

„Ti, kteří o tom věděli, byli zděšeni, ale většina lidí nevěděla, jaké nebezpečí to znamenalo. Zmizely volné obaly s chemikáliemi, které se mohly kdykoli dostat do kanalizace. Další jsou ukryty v haldách a v zemině pod sutinami a neznamenají akutní nebezpečí,“ řekl Kašpar.

Nadační fond Šoa a Oskara Schindlera byl do obchodního rejstříku zapsán letos 8. července. Kromě Nováka jsou ve správní radě bývalý starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek a bývalý ředitel společnosti Vitka Brněnec František Olbert.

,