Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Torzo v pardubickém parku zůstane, bezdomovcům halu zamkne beton

  9:11aktualizováno  9:11
Pardubická radnice se konečně po dlouhých letech stala majitelem nedostavěné haly na kraji Tyršových sadů. Torzo, které tam rezne už od začátku devadesátých let, ale nebourá. Naopak do něj investuje peníze. Zazdívá vchody před bezdomovci

Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nic nehyzdí centrum Pardubic tak silně jako poničené torzo nikdy nedostavěné sportovní haly na kraji Tyršových sadů. Stavba, kterou těsně po pádu komunismu "zazdil" nový režim, se stala noční můrou politiků. V hale totiž místo sportovců našli útočiště bezdomovci a drogově závislí.

Radní navíc neměli páky, jak je vyhnat. Hala patřila ČSTV, pozemky pod ní zase vlastní stát. "Nemůžeme nic dělat, hala není naše," odráželi výtky na neutěšený stav kolem torza šéfové radnice. Na stejném problému několikrát zkrachovala i snaha halu dostavět.

Nyní se situace změnila. Město totiž ruinu od ČSTV odkoupilo za necelý milion korun, a radní tak konečně mohou bolák na tváři Pardubic léčit. Překvapivě však nenasadili radikální medicínu v podobě demolice, ale vsadili jen na podávání bylinek v podobě zazdění míst, kudy do haly proudili nepovolaní.

Torzo se hermeticky uzavře

"Rada rozhodla, že torzo hermeticky uzavřeme tak, aby do něj nikdo nemohl. Jako vlastníci objektu jsme povinni zabránit tomu, aby se v něm někdo zranil," uvedl primátor města Jaroslav Deml s tím, že za práce radnice zaplatí několik stovek tisíc korun.

Otázkou je, jestli se nejedná o vyhozené peníze. Dočasné uzavření haly by mělo smysl totiž pouze v tom případě, že by se plánovala její dostavba. To však zřejmě nehrozí. Už před zhruba osmi roky si nechalo město zpracovat studii, která měla odpovědět na otázku, zda se halu vyplatí dostavět. Už tehdy analýza říkala, že spíše ne.

"Požádali jsme nezávislé odborníky o posouzení ceny dostavby haly a dozvěděli jsme se, že za sedmdesát ani sto milionů, o kterých mluví lidé z ČSTV, halu nelze dostavět. Reálná cena je minimálně sto padesát milionů," řekl už v roce 2002 Jiří Razskazov, tehdejší náměstek primátora.

Torzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadechTorzo sportovní haly v pardubických Tyršových sadech

Není těžké si spočítat, že kvůli dalšímu chátrání a všeobecnému zdražování by bylo dnes třeba na dostavbu ještě o další desítky milionů korun víc. A tak vše nasvědčovalo tomu, že se blíží likvidace haly.

Město čeká na pozemky pod halou

"Konstrukce je ve špatném stavu. Myslím, že to je na rozebrání. Železo odvézt do šrotu a beton zlikvidovat," řekl ostatně nedávno k hale primátor Deml, který je sám vystudovaný stavař.

Přesto nakonec padla volba na jiné řešení. Podle Demla je totiž rozumnější halu nechat tak, jak je, dokud město nezíská i pozemky pod halou.

"Pokud by tam byla jen čistá louka, naše šance by se zmenšily. Takto má stát pozemek zatížený břemenem a spíše nám ho tak prodá."

Na radnici dokonce už vymysleli plán, jak se k pozemku dostat. Chtějí ho vyměnit se státem za parcelu, která zbyla vedle Afi Paláce. Politici si myslí, že by tam mohl vyrůst třeba nový krajský soud.

"Bylo by to ideální řešení. Jednak by nemusel nikdo nic platit hotově, a také město by konečně něco mohlo udělat s ošklivým torzem haly," uvedla náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková.

Nový soud? Na ten teď nikdo nedá peníze

Jenže její slova předznamenávají jenom jediné - rezavé sloupy a posprejované zdi budou lidem kazit procházku Tyršovými sady ještě hodně dlouho. V době radikálních úspor se totiž nedá předpokládat, že by ministerstvo spravedlnosti začalo v Pardubicích stavět nové sídlo.

"Sami jsme se o to místo před asi osmi roky zajímali, jenže to nám radní říkali, že se tam bude stavět nákupní centrum. Teď už je asi pozdě. Těžko nám někdo na stavbu dá," říká šéf pardubické pobočky královéhradeckého krajského soudu Milan Špryňar.

A tak radní musejí hledat jiné řešení, jak se dostat k parcele. Rádi by totiž na ní postavili volnočasový areál, wellness či park. Se vším by měl pomoci soukromý investor.

"Máme už zájemce, který by chtěl přestavět celé území mezi arénou a sady. Na řešení lokality vypíšeme soutěž. Vše začne, až budou na město přepsané pozemky pod torzem," dodal Deml.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační ošetřovatel/ka - Praha, od 20 000 Kč výše

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.cz