Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunisti nejsou komunardi, upřesnil po autogramiádě Okamura

  9:03aktualizováno  10:13
S hodinovým zpožděním dorazil ve čtvrtek do pardubického knihkupectví Dobrovský senátor a prezidentský kandidát Tomio Okamura, kde na něj čekalo zhruba šedesát příznivců. Když se kolem osmnácté hodiny senátor v džínách a pruhované mikině objevil, lidé ve frontě pookřáli.

Senátor a prezidentský kandidát Tomio Okamura v pardubickém knihkupectví Dobrovský rozdává podpisy. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Velice se vám omlouvám. Nejsem zvyklý chodit pozdě, ale na dálnici mezi Prahou a Hradcem byl převrácený kamion, takže jsme museli čekat. Pokud se najde nějaký nevěřící Tomáš, může se podívat v televizi na zprávy, tam určitě tahle havárka bude," řekl po svém příjezdu Okamura. A hned se pustil do podepisován svých knih Umění vládnout, Umění žít a Český sen.

Na knihu, "Jak jsem kandidoval na prezidenta" si však jeho fanoušci asi budou muset počkat. Okamura totiž přišel o více než 26 tisíc podpisů pod svou kandidaturou a z téměř 62 tisíc podpisů, které odevzdal na vnitru, mu jich po kontrole zbylo méně než požadovaných 50 tisíc. Okamura se nyní snaží verdikt ministerstva zvrátit žalobou, aby přeci jen v lednu mohl bojovat o Hrad.

Během podpisové akce se k původně čekající frontě přidávali další lidé, a tak prezidentský kandidát strávil u stolku v knihkupectví dvě hodiny.

"Musím se přiznat, že jsem si to užíval. Já tyhle akce miluji, když se můžu potkávat s lidmi, když jim můžu odpovídat i na všetečné dotazy," řekl po skončení autogramiády pro iDNES Okamura.

A jeho přítomnost si očividně užívali také návštěvníci. Okamura s každým prohodil pár slov, do knih vpisoval osobní věnování a podepisoval i své fotografie, které nafotila Sára Saudková.

Navíc nebylo zrovna málo lidí, kteří se chtěli s prezidentským kandidátem vyfotit. I těm senátor vyhověl.

"To čekání se nám vyplatilo. Pan Okamura je moc milý člověk a moc bychom mu přáli, aby se stal prezidentem. A vlastně bychom to přáli i my sami sobě," říkali při odchodu starší manželé, kteří přijeli na autogramiádu z Holic.

Podobných hlasů bylo slyšet podstatně víc. Kritici se v davu čekajících nenašli. A pokud ano, ztratili trpělivost a ještě před Okamurovým příjezdem odešli.

Na přímý dotaz iDNES.cz týkající se v médiích tolik přetřásané případné spolupráce s komunisty, prezidentský kandidát odpověděl: "Je škoda, že máme média, která si vysvětlují svobodu slova jako svobodu lži. Většina z nich pracovala s jedinou větou vytrženou v kontextu, aniž by si můj text na blogu přečetla," brání se Okamura.

Snad všechna média kromě MF DNES podle něj jaksi přehlédla, že se odkazuje na historii a ideu komunardů, kteří chtěli sdružení rovnoprávných lidí, kteří si volí své zástupce v samosprávě a kteří je také mohou kdykoli odvolat.

"Takový princip dnes například funguje v kibucech v Izraeli," upřesnil a dodal, že odvolatelnost lidí v samosprávě by přivítal i u nás.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Najdete na iDNES.cz