PLEJÁDA. Dresy klubů, ve kterých Dominik Hašek hrával, vytvořily dlouhou řadu.

PLEJÁDA. Dresy klubů, ve kterých Dominik Hašek hrával, vytvořily dlouhou řadu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Synonymum pro dřinu i mimořádné úspěchy: Dominik Hašek

  • 0
Dominik Hašek. Jméno, které dobře znají v Severní Americe, populární je v Rusku, o jeho úspěších se dobře ví i ve Skandinávii. V neděli se v pardubické aréně se svou bohatou a hlavně úspěšnou kariérou definitivně rozloučil. Brankář, který dokázal ještě ve svých 45 letech přivést Pardubice k extraligovému titulu.

Pardubický rodák třicet let kráčel od vítězství k vítězství. I v kolektivním sportu dokázal svým uměním strhnout pozornost na sebe.

"To, co předváděl Hašan v bráně, nemělo obdoby. Bez něj bychom na zlato neměli vůbec šanci," říkal těsně po naganském finále kapitán českého týmu Vladimír Růžička. Celý národ u televize jen souhlasně kýval hlavou.

Ovšem byly to Pardubice, které jako první i poslední poznaly, co Hašek dokáže. Je ostatně příznačné, že jeho nejstarší a nejmladší titul dosažený v rodném městě dělí na profesionální sport neskutečných 23 let.

"Je to paráda. Právě pro tohle jsem se vracel k hokeji," radoval se v dubnu 2010 po finále s Vítkovicemi brankář, který si poprvé zahrál na mistrovství světa už v roce 1983.

Nikdo ani moc neřešil, že titul s Pardubicemi vybojoval po roční pauze bez hokeje a ještě u toho pomohl k nevídanému rekordu. Těžko totiž někdo překoná výkon Pardubic, které v play-off dokázaly vyhrát dvanáct utkání v řadě. Že se na tom Hašek podílel dílem větším nežli malým, nemá cenu ani připomínat.

"Hokej je týmová hra," říkal často skromně brankář, který na první pohled poutal pozornost fandů svou nezvyklou helmou.

S ligovým pohárem křepčil už v letech 1987 a 1989. V prvním případě jeho Tesla porazila ve finále Duklu Jihlava, podruhé zase Duklu Trenčín.

"Už je to tak dávno, že ani nevím, jak ty oslavy tenkrát vypadaly. Určitě to však nebylo tak velké jako letos," vzpomínal pro MF DNES na první triumfy Hašek, který se při oslavách s fanoušky ani se spoluhráči nijak nešetřil.

"Nevydržel jsem v tahu tři dny slavit jako mladší kluci, ale rozhodně jsem se nešetřil," vyprávěl pár dní po zisku zlaté medaile hráč s nezvyklým brankářským číslem 9 na zadní straně dresu.

Fandové slzeli dojetím

Právě ten v neděli stoupal pomalu ke střeše arény a mnoho fanoušků přitom slzelo dojetím. Jedna éra hokeje se uzavřela. "Budu hodně nervózní," hlásil už před ceremoniálem legendární gólman.

Faktem ale zůstává, že Hašek zažil nejlepší roky své dlouhé kariéry v nejslavnější lize světa v NHL. Sbírka jeho individuálních trofejí je tak pestrá a cenná, že ji fanoušci docení až za mnoho desetiletí. Je totiž velmi pravděpodobné, že mimo Jaromíra Jágra se k něčemu podobnému další Čech ani nepřiblíží.

"Asi mě ještě nějaké podobné akce čekají. Dá se s tím počítat, nechal jsem v NHL výraznou stopu," říkal Hašek novinářům na tiskové konferenci k pardubickému vyvěšování jeho dresu.

Největší úspěchy Dominika Haška

Týmové úspěchy: 1x olympijský vítěz - 1998; 2x vítěz Stanley Cupu - 2002 a 2008 s Detroit Red Wings, 3x mistr ligy - 1987, 1989 a 2010 s Pardubicemi

Individuální ocenění: 2x Hart Trophy (nejužitečnější hráč NHL) - 1997 a 1998; 6x Vezina Trophy (nejlepší brankář NHL) - 1994, 1995, 1997-99, 2001; 3x Jennings Trophy (brankář s nejnižším průměrem inkasovaných branek) - 1994, 2001 a 2008; 5x Zlatá hokejka (nejlepší český hokejista sezony) - 1987, 1989, 1990, 1997 a 1998; 2x Sportovec roku - 1994, 1998

Účast na MS: 5x - získal stříbro v roce 1983 a tři bronzy v letech 1987, 1989 a 1990

Přitom Hašek neměl začátek v NHL vůbec lehký. Do Spojených států přišel hned po pádu železné opony v roce 1990. V té době mnoho evropských hráčů v kanadskoamerické lize nepůsobilo. Navíc Hašek měl smůlu v tom, že si ho vybral tým Chicago Blackhawks. Jestřáby vedl trenér Mike Keenan známý svým pohrdáním hokejisty ze starého kontinentu a Haškovi to dával silně najevo. Gólman putoval na farmu a chvílemi zvažoval i návrat domů.

Vše se otočilo v sezoně 1992/93. Hašek přestoupil do Buffala Sabres a jeho hvězda začala rychle stoupat. Už v roce 1994 získal Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře v NHL. Ze stejného ocenění se mohl radovat ještě pětkrát. V letech 1997 a 1998 získal také Hartovu trofej pro vůbec nejlepšího hráče nejsledovanější ligy světa. Výraznější individuální ocenění nemůže hokejista získat.

Přišly i prohry: bitka na in-linech, podnikání, rozvod

Pravdou je, že se mu nevyhnuly ani pády. V roce 2003 musel řešit velký skandál poté, co surově zbil v naprosto bezvýznamném utkání v in-line hokeji Martina Šílu. Jen pět roků poté, co lidé křičeli Hašek na Hrad, se veřejné mínění úplně otočilo proti němu. Ten to vyřešil tak, že ukončil jednu ze svých přestávek v kariéře a vrátil se do NHL.

"Když na to koukám zpětně, musím říct, že mě vůbec nepřekvapuje, že se o to noviny zajímaly desetkrát víc, než kdyby to udělal někdo jiný," vzpomíná na kauzu Hašek.

Během jeho poslední sezony v Pardubicích se však zmíněná ostuda vůbec neřešila. Spíše se mluvilo o tom, že Haškovi zkrachovala firma na sportovní oblečení Dominator. Podle samotného Haška v ní utopil zhruba 100 milionů korun.

"Že jsem firmu zavřel, bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí. Prodělával jsem každý den tisíce korun, nemělo cenu v tom pokračovat," řekl Hašek, kterého však ztráta peněz dvakrát bolet nemusí.

Za šestnáct sezon v NHL si totiž jen na platech přišel na zhruba dvě a půl miliardy korun. Ztráta sto milionů pro něj znamená asi tolik jako pro normálního smrtelníka ztráta tisícovky.

Navíc ani v poslední sezoně si v Pardubicích Hašek nevydělal málo. Spekuluje se, že si v Eatonu přišel zhruba na 4 miliony korun. To však není nic proti tomu, kolik bral ve svém nejlépe zhodnoceném ročníku. V sezoně 2000/01 dostal od vedení Buffala Sabres závratných 307 500 000 korun.

Zhruba před rokem se o Haškovi mluvilo také. Nejprve kvůli tomu, že definitivně ukončil kariéru, protože nedostal angažmá v NHL, a pak kvůli tomu, že opustil dlouholetou manželku Alenu. Jeho novou partnerkou se stala generální ředitelka vydavatelství Ringier Axel Springer CZ Libuše Šmuclerová.

S tou už například letos v lednu navštívil výstavu k 90 letům pardubického hokeje. "Rozhodně nešlo o lásku na první pohled. Líba mi ve chvílích shánění angažmá byla velkou oporou. Teď, když nehraju, jí to mohu vracet a podporovat naopak ji," uvedl Hašek.

Ovšem většina lidí si ho stejně bude pamatovat, jak se zmítá v divokých pozicích v brance a přivádí střelce k šílenství.

Životopis Dominika Haška

Narodil se 29. ledna 1965 v Pardubicích jako Dominik Kaštánek. Později převzal jméno Hašek od nevlastního otce. Ligu začal za Pardubice chytat 1. prosince 1981, kdy na ledě Sparty střídal tehdejší pardubickou jedničku Milana Kečkeše. Už v 18 letech v únoru 1983 v Göteborgu chytal v zápase Švédsko - ČSSR poprvé za národní tým. Ten samý rok získal s reprezentací stříbro na MS v Německu. Úspěchy sbíral i v tehdejší Tesle Pardubice. Po boku třeba Jiřího Šejby nebo Otakara Janeckého bral dva mistrovské tituly. Poprvé se radoval v roce 1987, kdy Pardubice porazily ve finále Duklu Jihlava, a o dva roky později to byla Dukla Trenčín. Sezonu 1989-90 strávil Hašek na vojně v Jihlavě. V následujícím roce začala jeho pouť po NHL. V roce 1998 se výrazně zasloužil v Naganu o zlaté medaile. Vytoužený Stanley Cup pak brankář získal v letech 2002 a 2008 v dresu Detroitu Red Wings. Po roční pauze začal na podzim roku 2009 chytat za Pardubice a hned s nimi vyhrál svůj třetí titul. Následně si vyzkoušel angažmá v KHL, kde hrál za Spartak Moskva.