Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžké kovy a rtuť mají od bunkru v Králíkách do dvou let zmizet

  10:13aktualizováno  10:13
Více než 40 let ohrožovala obyvatele městské čtvrti Předměstí v Králíkách a sousední Dolní Lipky skládka nebezpečného odpadu. Příští rok by měla začít mizet. Až do roku 1992 se sem vyvážel odpad z králické Tesly, tedy zmetky z výroby žárovek, ale i zářivky a odpad obsahující rtuť.

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zmetky z výroby žárovek, ale i zářivky a odpad obsahující rtuť. Později skládka sloužila k ukládání domovního odpadu místních obyvatel.

"Mohu potvrdit, že jsme vloni dokončili průzkum téhle lokality a letos provedli analýzu," uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubického krajského úřadu Josef Hejduk. Odborníci kraji doporučili, aby skládku zlikvidoval, vzhledem k obsahu těžkých kovů a rtuti je totiž ohroženo nejen bezprostřední okolí, ale i nedaleko tekoucí řeka Tichá Orlice.

Kraj požádal ministerstvo o uvolnění financí z operačního programu Životní prostředí. Celá akce by měla podle nedávného vyjádření hejtmanova náměstka Romana Línka přijít na 90 milionů korun. "Pokud ministerstvo naši žádost schválí, kraj by zaplatil pouze deset procent z celkové částky," uvedl.

Podle dobře informovaného zdroje z ministerstva životního prostředí by při schvalování tohoto projektu neměl být nějaký zásadní problém.

Skládka u Předměstí není jediná

"Před časem tu nějaká měření probíhala, to ano, ale jejich výsledky samozřejmě neznáme. Nikdo nás s nimi neseznámil," uvedl Josef Kalousek, ředitel nedalekého zemědělského učiliště. Dlouhodobě se hovoří o tom, že v okolí skládky je zvýšený výskyt radonu, tuhle domněnku nicméně nikdo nepotvrdil. Likvidaci skládky samozřejmě vítají nejen v učilišti a Dolní Lipce, ale i na králické radnici.

"O těchto snahách víme. Likvidace ale bude probíhat v režii Pardubického kraje, který uzavřel s majitelkou pozemku nájemní smlouvu, aby vůbec mohl skládku zlikvidovat," uvedla králická starostka Jana Ponocná, podle níž jsou na radnici rádi, že to takhle dopadlo. "My jsme pozemek nekoupili právě kvůli jeho ekologické zátěži, ač nám byl nabízen," řekla starostka.

Se zahájením prací by se mělo začít příští rok. "Samozřejmě všechno závisí na tom, jestli nám na ministerstvu finance schválí, samotný kraj by takovou akci z vlastních zdrojů nezaplatil," řekl vedoucí krajského odboru Hejduk. Po samotném schválení by se s likvidací začalo za půl až tři čtvrtě roku. "Samozřejmě je nutné na vše vypsat výběrová řízení, absolvovat všechna schvalování jako u každé jiné akce," doplnil.

Skládka v Předměstí, na kterou se vyvážely kaly z Tesly, ale nebyla jediná. Redakce MF DNES má informace minimálně o dalších dvou v Červeném Potoku a jedné v Dolní Moravě, ty už jsou ale těžko zjistitelné. A naštěstí nejsou tak blízko vodním zdrojům.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Ze skladu na Svitavsku odvezli poslední část munice pocházející z Vrbětic

Z armádního muničního skladu v Květné odvezly čtyři kamiony poslední munici....

Z armádního muničního skladu v Květné na Svitavsku odvezly čtyři kamiony poslední část munice, která tam byla...

Najdete na iDNES.cz