Místo uhlí budou v hale auta, na parkování vypíše Hlinsko pořadník

  8:00aktualizováno  8:00
Na sídlišti v Hlinsku na Chrudimsku vyřešili originálně palčivý problém s parkováním. Nevyužívanou a chátrající teplárenskou halu město přeměnilo v parkovací dům pro téměř padesát automobilů.

V Hlinsku se bude parkovat v bývalém skladu uhlí. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Problémy s volnými parkovacími místy nemají už jen velká města. Odstavit auto rychle a pohodlně před svým domem po příjezdu z práce je komplikací i v ulicích menších měst s hustou zástavbou a velkou koncentrací obyvatel.

Typickým příkladem je hlinecké sídliště, kde na vcelku malé ploše bydlí téměř polovina obyvatel jinak desetitisícového města.

Najít tak v pátek večer volné parkovací místo v ulicích Družstevní, Československé armády nebo Jiráskova je mezi paneláky hotovým uměním. Řidičům nezbývá, než svá auta parkovat pod sídlištěm v zástavbě rodinných domů.

Hlinecká radnice proto přišla s neotřelým nápadem, jak rychle a co možná nejlevněji problém vyřešit. Zájemci z řad motoristů budou moci svá auta parkovat ve staré teplárenské hale, která do 90. let sloužila jako sklad uhlí.

Podle starosty Hlinska Miroslava Krčila bylo sídliště v době své výstavby koncipováno na třetinový počet aut, který je dnes úplně jinde.

„Dříve měla auto každá třetí pátá rodina, dnes má každá rodina až dvě tři auta. Poměr se zcela otočil a situace je extrémní. V posledních letech sice vyrostly během rekonstrukcí na sídlišti desítky parkovacích míst. Přesto je to s prominutím, jako když plivne do moře. Téměř padesát parkovacích míst v teplárenské hale je jedním ze tří projektů, kterými bychom chtěli situaci na sídlišti zlepšit,“ říká Krčil k de facto připravené hale, kterou město nechalo opravit.

Nájemci parkovacích míst se od října nemusejí obávat, že by se po vjezdu auta do originálního parkovacího domu, kde se dlouhé roky skladovaly tuny uhlí, vznesla mračna prachu a po průchodu halou by vypadali jako kominíci.

Pronájem parkovacího místa přijde na 390 korun měsíčně

„Vedle nového opláštění a vrat, které se otevřou po přiložení čipu pouze nájemcům, jsme na betonovou plochu načárovali 47 parkovacích míst, což je maximální možný počet. Celý vnitřek haly hlídají kamery a prostory vyhovují i z protipožárního hlediska. Určitě nešlo o stavební úpravy za miliony, ale maximálně statisíce korun,“ dodává starosta, který se domnívá, že o stání bude mezi lidmi zájem.

Někteří řidiči však upozorňují, zda půjde o ideální řešení pro každého, hala je od prvních paneláků vzdálená 200 metrů.

„Nápad je to v principu správný, ale udělat parkoviště pět minut od konce světa nepovažuji za nejšťastnější, byť bude využitá stará nepoužívaná hala. Podle mého názoru to bude jen pro některé. Dennodenně dojíždějící budou muset vyjít minimálně o patnáct minut dřív,“ myslí si například Jaroslav Rys mladší.

Jednomu zájemci město pronajme maximálně jedno parkovací místo, které vyjde při ročním závazku na 390 korun měsíčně, resp. 340 korun při dvouleté nájemní smlouvě.

Žádosti o stání začali úředníci přijímat v pondělí 20. srpna od 8 hodin ve velké zasedací místnosti v přízemí radnice do čtvrtka 6. září do 14.30 hodin. Formulář si mohou zájemci vyzvednout tamtéž.

„Požadavky na pronájem budou vyřizovány dle pořadí doručení. Přijato bude maximálně 65 žádostí. Žádosti s pořadovými čísly 50 až 65 budou evidovány pro případ, že některý ze zájemců s pořadovým číslem 1 až 49 od žádosti odstoupí,“ řekl vedoucí odboru investic a městského majetku Jaroslav Dvořák.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Další z rubriky

Pardubičtí politici podepsali koaliční smlouvu, TOP 09 vyčkává

Radnice v Pardubicích.

Řada pardubických politiků se dostala do paradoxní situace. Zatímco šéfové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Praze tvrdě tlačí na...

Muž vysypal žhavý popel do dřevěné bedny na půdě, shořel mu podkrovní byt

Hasiči likvidují požár v Jeníkovicích u Přelouče.

Pět jednotek hasičů zasahovalo při čtvrtečním požáru domu v Jeníkovicích u Přelouče. Podle vyšetřovatele za něj může...

V areálu pardubické nemocnice vznikne parkovací dům pro 585 aut

Parkovacích míst v okolí nemocnice příliš není, a řidiči tak často parkují...

Každý, kdo alespoň jednou hledal parkovací místo u pardubické nemocnice, na nevšední zážitek hned tak nezapomene....

Najdete na iDNES.cz