Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telefonní automaty mizí, zbyla jen polovina. Šanci dostává knihobudka

  10:01aktualizováno  10:01
Veřejně přístupných míst, odkud se dá zavolat, výrazně ubývá. A trend má i dál pokračovat. V poslední době neexistuje v Pardubickém kraji město, kde by se ve velkém nerušily telefonní automaty.

Ilustrační foto. | foto: Policie ČR

Jen na začátku roku zmizely tři budky v Moravské Třebové, loni pět ve Svitavách a další jsou v plánu i letos. Mimo jiné v Chrudimi, Pardubicích či Ústí nad Orlicí a dalších městech.

Například v desetitisícové Litomyšli je v provozu jeden jediný automat. Ten předposlední zmizel na Smetanově náměstí před pár dny. „Ano, náměstí je už odpárané. Zůstala nám pouze budka, aparát je pryč,“ řekl starosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Trend mizejících telefonních automatů v Pardubickém kraji potvrzují čísla z posledních let. Jejich počet klesl oproti roku 2010 zhruba o polovinu.

Ještě na začátku roku 2010 se mohli lidé dovolat z 1 069 telefonních budek, na konci února měli tuto možnost už jen u 564 aparátů. Společnost O2, která je provozovatelem telefonních automatů, rušení obhajuje rozšířením mobilních sítí a telefonů. Proto dnes víc telefonních budek mizí z měst než z vesnic.

„Pokud se rozhodneme, že některý z telefonních automatů zrušíme, jedná se o ty, které provozujeme na komerční bázi. Nejméně se volá z automatů v malých obcích, nejvíce v turisticky zajímavých lokalitách nebo třeba na nádražích. Ty nejméně výdělečné se však neruší, ty máme povinnost provozovat,“ sdělila mluvčí operátora O2 Kateřina Mikšovská.

Operátor má totiž závazek provozovat stále velkou část automatů na základě tzv. univerzální služby, kterou stát garantuje dostupnost telefonního spojení tam, kde není pokrytí mobilním signálem.

Stát kompenzuje téměř 400 automatů

Pravidla jsou striktní. „V obcích do 1 500 obyvatel bez výjimky a v obcích do 5 000 obyvatel za předpokladu, že dané sídlo není pokryto dostatečně silným GSM signálem alespoň dvou mobilních operátorů,“ vysvětlil pravidla univerzální služby Martin Drtina z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Stát v rámci této služby v Pardubickém kraji finančně kompenzuje téměř 400 automatů. S rozšiřujícím pokrytím mobilních operátorů však klesá i toto číslo. Před šesti lety stát v kraji dotoval zhruba 500 pouličních budek.

Počet telefonních automatů v Pardubickém kraji

2001 1 500

2010 1 069

2013 779

2016 564

Pokud město nebo obec není součástí seznamu každoročně vydávaným ČTÚ, starostové nemají téměř žádné páky, jak rozhodnutí operátora zvrátit. „Většina veřejných telefonních automatů (VTA) je provozovaná v komerčním režimu a rozhodnutí, zda v daném místě bude, či nebude VTA instalovaný, je zcela svobodným obchodním rozhodnutím daného operátora,“ uvedl mluvčí ČTÚ.

Jedinou možností, jak nevýdělečný automat v obci udržet, je finanční spoluúčast, kterou O2 nabízí. Za 500 korun měsíčně mohl například zůstat automat v Jánské ulici v Moravské Třebové. Vedení města však na nabídku nekývlo.

„Na příspěvek finanční kompenzace ztrátového přístroje město nepřistoupilo, proto byl automat odinstalován,“ uvedla mluvčí města Dagmar Zouharová.

Přístroje ve městech

Pardubice 54

Chrudim 7

Ústí nad Orlicí 8

Svitavy 7

Moravská Třebová 2

Litomyšl 1

Polička 1

Hlinsko 1

Většina obcí se s rušením smířila. „My jako město ani veřejnost s tím problém nemáme. Dokonce si myslím, že to bude výhoda, protože uvažujeme, že bychom v tom prostoru umístili reklamní bannery na akce města, protože na místo je přivedena elektřina. Jednoho našeho obyvatele dokonce napadlo, že bychom mohli místo telefonních budek na náměstí postavit knihobudku,“ řekl starosta Litomyšle.

Telefonní budky se na území České republiky začaly stavět už v roce 1911. Jejich růst se s počtem 30 tisíc zastavil na počátku tisíciletí, kdy s rozvojem mobilů nastal jejich strmý pád. Loni jich bylo zhruba 10 tisíc.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Kamionům vjezd do Mikulče nezakážou, ale znepříjemní jim cestu

Celní správa kontrolovala v Hradci Králové kamiony za pomocí mobilního rentgenu...

Silnice druhé třídy spojující Mikuleč a město Svitavy by měla být bezpečnější. Pardubický kraj, silničáři a obce na...

VIDEO: Obnova pardubické radnice bude dražší kvůli restaurátorským pracím

Omítky historických stropů pardubické radnice už dostávají finální podobu.

Místo úředníků obsadilo pardubickou historickou radnici mnoho desítek řemeslníků. Její rekonstrukce však také ukázala,...

Pardubičtí radní chtějí využít úspěch a plánují prodávat hokejové Dynamo

Pardubičtí fanoušci si přejí z dvojzápasu s Třincem aspoň bod.

Už v pondělí vypsat výběrové řízení na kupce Dynama Pardubice. Do třiceti dnů vybrat nového většinového majitele klubu...

Najdete na iDNES.cz