Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tržnice pod zemí, jiný Grand. I takové mohlo být náměstí Republiky

  9:28aktualizováno  9:28
Výstava Nerealizovaná budoucnost ve Státním okresním archivu Pardubice připomíná, že dnešní náměstí Republiky v centru města mohlo také vypadat úplně jinak.

Řada návrhů na výstavě „Nerealizovaná budoucnost“ dokládá zálibu předků v parkových úpravách. Aleje časem v boji se šňůrami aut podlehly. | foto: SOA Pardubice

Zasypáním takzvané Městské řeky v roce 1911 protékající dnešním náměstím Republiky se uvolnil prostor pro pěší. A hned se objevil plán vybudovat zde podzemní tržnici.

"Tento projekt velmi prosazoval tehdejší starosta města Josef Prokop. Klidová zóna na povrchu by byla zachovaná, pod ní by bylo poměrně rozsáhlé tržiště, které by nabídlo možnost výborného obchodního centra v Pardubicích, aniž by zatížilo okolí," řekla jedna z kurátorek pardubické výstavy Nerealizovaná budoucnost Renata Klčová.

Fotogalerie

Zatímco se ve 21. století se přetřásá myšlenka vyhloubit v těchto místech zářez pro dopravu, před sto lety byl již vypuštěný vodní náhon k dispozici a zřízení tržnice se jevilo jako vhodný způsob, jak ušetřit na zavážení koryta. Navíc tento návrh reagoval na dlouhodobý požadavek přespolních trhovců, kteří žádali větší a kryté tržní prostory. Třetí výhodou bylo to, že umístění tržnice nenaruší vzhled parkové úpravy tehdejšího Smetanova náměstí.

Podle dochovaného plánu měla být z obou stran přístupná betonová budova devět a půl metru široká a 70 metrů dlouhá, její střední výška dosahovala 4,25 metru, z toho do dvou metrů vysoké měly být obklady stěn.

Myšlenka to byla možná zajímavá, ale nebylo jí přáno. "Místní trhovci se začali obávat přílivu konkurence ostatních trhovců, obchodníci argumentovali důvody ekonomickými i estetickými. Proti stavbě se postavila i větší část zastupitelstva," dodala Klčová.

Pouze úřadovny, anebo taky hotel?

Již před první světovou válkou získaly prostory Smetanova náměstí nový vzhled sadovou úpravou. Nedávno postavená budova divadla v secesním slohu spolu s Krudencovým palácem na rohu náměstí a třídy Míru, tehdy Královské, vybízely ke stavbě dalších reprezentativních budov. Významu probouzejících se Pardubic měl odpovídat Okresní dům.

Město se rozhodovalo mezi dvěma alternativami - buď budova naplněná úřadovnami, anebo velký reprezentační objekt s hotelem a restaurací. Zastupitelstvo i veřejnost nakonec zvolilo druhou alternativu, přišla však válka a Grandhotel a Okresní dům byl nakonec postaven až mezi lety 1927 a 1931.

Mezi soutěžními projekty vynikly například výkresy Františka Roitha, koncipované do historizujících slohů, Josefa Gočára v duchu dobového kubismu a návrhy Bóži Dvořáka bohatě dekorativně pojaté do novobaroka a secese. Vítěz soutěže architekt Josef Gočár sice předtím sklidil úspěch za Anglobanku vedle Zelené brány, ale protější víceúčelový funkcionalistický palác dnešního Grandu měl hodně kritiků.

Tisk ho pranýřoval jako "bednovitou, jednotvárně chudou a chudě jednotvárnou stavbu", opovržení neušel ani "strakatý" moderní nábytek.

Ale nakonec Pardubáci vzali velkolepou budovu za svou a stala se skutečným centrem společenského života ve městě. K její popularitě přispěl i Tomáš Garrigue Masaryk, který byl prvním hostem, jenž v tomto hotelově-administrativním komplexu přenocoval.

Prezident tehdy v roce 1931 dorazil do Pardubic na zahájení Výstavy tělesné výchovy a sportu, jejímž hlavním pavilonem se stalo nové Průmyslové muzeum hned v sousedství - tedy dnešní potravinářské průmyslovce. Také tato budova měla vypadat zcela jinak. Autorem projektu je architekt Karel Řepa, přestože architektonickou soutěž původně vyhrál František Kerhart. Jeho projekt byl dle zástupců města příliš odvážný a proto zvolili konzervativnější koncepci Řepovu. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Najdete na iDNES.cz