Letní tábor vystavěný otcem Václava Havla slaví 90 let. A dál funguje

  11:42
Dnes nad ním možná někteří zhýčkaní mazánci ohrnují nos. Letní tábor v Řadově u Brandýsa nad Orlicí je dřevěný, není v něm obří televize ani wi-fi a spí se na starých palandách. Přesto byl kdysi lákavým letním azylem pro studenty z celé země, kteří si v lesnaté krajině užívali táboráků, koupání a veslování v Tiché Orlici.
Provozovatel a šéf tábora Milan Beran bere za kliku chatky, kterou...

Provozovatel a šéf tábora Milan Beran bere za kliku chatky, kterou vyprojektoval otec Václava Havla. Má dvě ložnice. Současní provozovatelé pomalovali jejich dveře postavičkami z Večerníčků, aby se děti lépe orientovaly. | foto: Petr Broulík, 5plus2.cz

Byli mezi nimi třeba v roce 1937 i básníci Josef Kainar, Ivan Blatný nebo Jiřina Hauková, členka Skupiny 42.

Tábor slaví 2. července devadesát let trvání, stále slouží o prázdninách dětem a možná málokdo ví, že jej vystavěl otec Václava Havla, podnikatel Václav Maria Havel.

Dnes tábor spravují českotřebovští hasiči a ti ho v roce 2000 dlouhodobě pronajali občanskému sdružení Lilie, které zastupuje Milan Beran. V táboře dělají vedoucí, kteří tento tábor jako děti znali.

„Jezdí sem i školy v přírodě, teď domlouváme, že by sem jezdili malí cyklisti. I kvůli oblíbené cyklostezce kolem Brandýsa,“ říká Milan Beran a dodává, že sdružení pořádá v areálu už dvacet let tematické tábory.

„Jednou si hrajeme na pravěk, jednou na indiány nebo jako letos Dobu ledovou. A kdo myslíte, že tu bude za mamuta z Doby ledové?“ usmívá se šéf tábora Milan Beran, přezdívaný dětmi na předloňském indiánském táboře Náčelník Velký Pupek. 

Inspirace z pobytu v USA

V knize Mé vzpomínky věnuje Václav M. Havel letnímu táboru v Řadově celou kapitolu. „Po návratu z USA netrvalo dlouho a dal jsem se do uplatňování některých plánů. Jako první úkol jsem chtěl zřídit u nás trvalý letní tábor. Místo pro něj jsme hledali tak, aby mělo dobré vlakové spojení z Prahy, Brna i Bratislavy a aby mělo příhodné koupání. Během krátké doby jsme nalezli vhodné místo východně od Brandýsa nad Orlicí při hlavní trati z Prahy do Brna. Brandýs a jeho okolí jsem znal z pobytu u přátel mých rodičů, architekta Eduarda Rechziegela, který v Brandýse vlastnil Lázeňský hotel,“ vzpomíná otec Václava Havla.

Dnes už se děti nekoupají v řece, ale v blízkém koupališti v Brandýse.

Protože se v táboře měla konat konference Obrodného hnutí čsl. Studentstva, měl významný stavitel na vybudování tábora jen něco málo přes dva měsíce. Musel koupit pozemek, postavit tábor a koupit zařízení pro 120 lidí.

„Šlo to ale dost hladce. Peníze na stavbu ve výši 100 tisíc a na vnitřní vybavení ve výši 50 tisíc jsem získal jednak z daru mé matky, jednak ze svých vlastních prostředků z výnosu Lucerny, které se mi nastřádaly za dobu mého pobytu v cizině. Potřebné situační plánky a plánky dřevěných budov jsem nakreslil sám,“ líčí Václav M. Havel.

Ze tří desítek chatek zbývá už jen deset

Dřevěných chat bylo původně třicet. Každá měla dvě ložnice se dvěma postelemi. „Od roku 1978 je tady nová hlavní budova. Ale dřevěné chaty jsou původní, i když jich využíváme už jen deset. Ostatní dosloužily, třeba támhleta s Krakonošem. Některé se v minulosti prodaly. A dole ve třech bývalých baráčcích u řeky bydlí trampové,“ dodává vedoucí tábora Milan Beran.

A vede do chatek. „Časem se systém dvou ložnic v domku opustil a příčky odstranily. Jen tento jediný domek zůstal v původní podobě,“ vstupuje Milan Beran do modrého domku, na jehož dveřích jsou postavičky Vochomůrky a Křemílka. „Tak jsme to vymalovali my. Děti mají snazší orientaci a je to pro ně i příjemnější. Bydlí u Vochomůrky, u Krtka nebo u Rákosníčka,“ vysvětluje Milan Beran.

Původní ústřední táborová budova s jídelnou už dnes neexistuje. Stavbu celého tábora včetně kuchyně, sprch, WC, skladu a malé kanceláře zadal stavitel Josefu Ulrychovi, který dříve po řadu let pracoval na stavbách dědečka Václava Havla, který postavil Lucernu.

Zvažují rekonstrukci tábora, chatky ale zachovají

„Dřevo bylo možné získat v nedaleké pile a tak se již v polovině května začalo. Ač byly stavby jen dřevěné a jednoduché, je podivuhodné, že ještě dnes je možno tábor vidět z vlaku na jižní straně Orlice. Nedávno jsem jej viděl, ale měl jsem dojem, že dříve byl hezčí a upravenější. Zub času na něm hodně zahlodal,“ napsal Václav Maria Havel v roce 1976. Jak by mluvil asi dnes?

Václav Maria Havel (1897-1979)

Václav Maria Havel, otec bývalého prezidenta Václava Havla.

Byl významný pražský stavební podnikatel, příslušník vlivné velkoměšťanské a intelektuálské rodiny Havlových. Postavil mimo jiné vilovou čtvrť na Barrandově spolu s velkým společenským areálem Barrandovské terasy. Jeho otec Václav Havel postavil kromě jiného pražský palác Lucerna, jeho bratr Miloš Havel založil Filmové továrny AB na Barrandově. Byl spřátelený s T. G. Masarykem a byl prezidentem pražského Rotary klubu. Spolu s T. G. Masarykem založil v roce 1921 v Československu organizaci YMCA, jejíž se stal prvním prezidentem. Po znárodnění veškerých podniků rodiny Havlových v roce 1948 se stal úředníkem.

Milan Beran říká, že by tábor měl projít rekonstrukcí. „A to hlavně zázemí tábora a hlavní budova. U chatek bychom chtěli zachovat původní podobu a necháme je v přírodní barvě. To vše ale jen tehdy, jestli nám město Česká Třebová dá na obnovu nějaké finance,“ říká Milan Beran.

Otec Václava Havla ve svých vzpomínkách vzpomíná také na drobné „vymoženosti“, které uplatnil při stavbě chat. „Každý pokojík měl dřevěnou okenici, která byla přichycena zevnitř, a to tak, aby se dala sklopit a vytvořila v ložnici slušný stolek. Pamatovali jsme na vhodné šatníky, poličku s věšáky, kryté kretonovým závěsem. Pod postelí bylo prostorné místo pro kufry. Namísto oken byly rolovací nepromokavé závěsy,“ píše v knize Mé vzpomínky.

Zpočátku se táboru říkalo Tahiti

Provoz tábora byl zahájen 2. července 1924, ač se ještě dostavovaly některé domky, jídelna, prám na řece na koupání a studna.

„Provozu to ale nevadilo. Skutečnost, že účastníci dvou konferencí za teplého počasí i vysedávali při přednáškách pouze v plavkách, byť tehdy ještě nemálo cudných, našla u obyvatel Brandýsa ohlas ne právě příznivý a o táboru se psalo jako o Tahiti, dokud jejich osobní styk s táborovým životem na různá naše pozvání nepřivodil lepší atmosféru,“ vzpomíná Václav Maria Havel.

Možná někoho udivují „nízké“ náklady na výstavbu tábora. Ovšem tehdy byla koruna mnohonásobně silnější. Vždyť „konferenční taxa včetně stravného činila tehdy 70 korun za celý pobyt v délce 8 až 9 dnů. Poplatek v dívčím táboře gymnasticko-rekreačním byl přirozeně vyšší, asi 240 korun za čtrnáctidenní pobyt,“ upozorňuje v knize Havlův otec.

Až do smrti tábor finančně podporovala Havlova babička

Tábor podporovala i babička nedávného prezidenta. „V roce 1925 nebo 1926 pověřila domovníka tábora Ilku Kříženeckého, pozdějšího advokáta, aby zasadil ke každé chatě po čtyřech perenách, které k tomuto účelu zakoupila. Byl to asi její poslední takovýto dar, neboť v roce 1926 zemřela,“ napsal Václav M. Havel.

V roce 1924 podobné tábory podle něj neexistovaly. „Tehdy mimo tábor v Řadově a tábory YMCA, jejichž výstavu však organizovali Američané podle svých vzorů, taková zařízení u nás nebyla. Značně rozšířené byly skautské tábory i tábořiště některých sokolských jednot. Ty však měly charakter přechodný, bydlelo se ve stanech, společných noclehárnách nebo ‚barácích‘. A tak náš přínos z Ameriky byl u nás novinkou a tábor v Řadově se stal vzorem, později zdokonalovaným, tohoto typu zařízení.“

Rádi na něj vzpomínali, zapsal v roce 1974 V. M. Havel

„Když se ještě někdy setkám s účastníkem táborového života na Řadově před padesáti lety, potěšuje mne, že každý dodnes rád vzpomíná na život a prostředí v tomto svého druhu prvním letním táboře u nás. Nynější majitelé nebo správce tábora na Řadově již asi nevědí nic o jeho vzniku a původním určení. Tábor však dosud slouží, ale komu a jak, to zas nevím já. A ani se na to neptám,“ zapsal do vzpomínek otec Václava Havla v normalizačním roce 1974.

Také dnes sem jezdí děti hlavně za přírodou. „Je to tu bokem, uzavřené lesy a řekou, je tady klid. Dá se navštívit blízká ekofarma, hrádek v Oucmanicích, labyrint a hrad v Brandýse a Peliny. Je to prostě příjemné místo. Spíme i v teepee a stanech, máme tady totem. Samozřejmě, že některé děti nad takovým přepychem ohrnují nos. Ale většině se tady nakonec líbí,“ říká Milan Beran.

Kainar, Blatný, Pilař. Bydleli u Orlice a věčně byli opilí

Jak byl tábor v Řadově oblíbený například mezi českými literáty, lze vyčíst z týdeníku Obrys Kmen, kde jejich vzpomínky na tábor soustředil v roce 2012 Luboš Zelený. 

Na řadovské kamarády vzpomíná také Jiřina Hauková, členka Skupiny 42, když odpovídá na otázku, jak se v roce 1937 seznámila na letním táboře hned se třemi básníky - Kainarem, Blatným a Pilařem:

„Žili jsme tam v takových dřevěných domcích a ti tři bydleli u Orlice hned dole. A věčně byli opilí. Ale Kainara jsem znala už z přerovského gymnázia. On se pak odstěhoval, měl nějakou lásku, postřelil se, ale nic z toho nebylo. Jezdil pak za mnou do Přerova, taky jsme si psali,“ napsal Jiří Rulf v Básni z temné komory v časopise Reflex v roce 2000.

Při jisté spekulaci by se mohl zárodek Skupiny 42 zařadit do dřevěných domků řadovského tábora. Jiřina Hauková, Páter Braito, Kamil Lhoták, Josef Kainar, Ivan Blatný a zřejmě i Jiří Orten a další.

Břichem rozhýbal stůl, polévka se vůbec nedala jíst

Luboš Zelený cituje i ze zápisků své matky Antonie Zelené-Žirovnické, která byla častým účastníkem táborů:

„Především děvčata se chvílemi stranila referenta pátera Silvestra Braito, ne však pro církevní nebo filosofické názory, ale z důvodů klidného oběda. Páter se totiž pořád smál. A jak byl dobře živený, tak tím břichem vždycky rozhýbal stůl, a to se třeba polévka vůbec nedala jíst, spíš hned po nalití vyždímat z utěrky do kbelíku.“ I tato vzpomínka svědčí podle Luboše Zeleného o příjemné atmosféře setkání.

Zajímavou skutečností podle něj i dnes zůstává, že ony dřevěné domky, na které vzpomíná Jiřina Hauková (a jsou patrné i na dobových fotografiích), ve stráních nad Řadovem stále existují, i když asi od 30. let vícekrát obnovované. Jejich charakter však přetrvává. Jako pomníček více než desetiletého setkávání mladých umělců předmnichovské republiky.

Autor:
  • Nejčtenější

Otřesné detaily: Oběť mučili strunovou sekačkou, část těla uvařili „na zkoušku“

25. března 2024  12:37

Premium Spoutaného muže zraňovali strunovou sekačkou a bili. Když ho utýrali, uřízli mu nohu v kotníku a...

Za brutální vraždu seniorky dostali milenci 25 a 17 let. Použili k ní i vrtačku

28. března 2024  5:50,  aktualizováno  10:52

Na pětadvacet let za mříže poslal soud Davida Kučeru za brutální vraždu sedmdesátileté ženy v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policejní manévry u youtubera. Dav lidí chtěl omluvu za facku světskému

26. března 2024  10:49

V policejní manévry se změnilo pondělní vyřizování účtů mezi známým youtuberem Alešem Bejrem a...

Z účtu školky zmizel milion. Peníze odeslal zavirovaný mobil, tvrdí účetní

26. března 2024  11:38

Přes milion korun zmizelo z bankovního účtu Mateřské školky Sv. Čecha v Chrudimi. Účetní, která ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendární Kávoviny zmizí z centra Pardubic, místo nich budou byty

25. března 2024  17:57

Během několika málo let z centra Pardubic odejde poslední větší průmyslový podnik. Svůj areál u...

Vytížení proti odpočatým. Sparta čelí v semifinále Třinci, Pardubice čeká Litvínov

28. března 2024  19:37

Dva nejlepší celky základní části hokejové extraligy si dopřály pauzu na přípravu a od víkendu už...

Dynamo může odtáhnout kdokoliv, v semifinále to snad bude naše lajna, věří Pánik

28. března 2024  16:52

Ve čtvrtek večer se definitivně utvoří dvojice pro extraligové semifinále. Pardubické Dynamo vyzve...

OBRAZEM: Třpytivá krása broží Madeleine Albrightové putuje Českem

28. března 2024  15:07

Exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová byla historicky první ženou v tomto úřadu a do té...

Traktorista strhl sloup vysokého napětí, třítisícové městečko bylo bez proudu

28. března 2024  12:54

Asi tisícovka domácností v Chrasti na Chrudimsku byla dnes ráno bez proudu kvůli kuriózní nehodě na...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...