Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Synthesii chce nový ředitel dostat do světa. A plánuje i pomoc Explosii

  8:05aktualizováno  8:05
Nový generální ředitel Synthesie Pardubice Dan Kurucz považuje za jeden ze svých nejbližších hlavních úkolů dostat výrobky firmy víc na světový trh, zisk směřovat do nových technologií a odsířit teplárnu. Jako nezbytné vidí také poskytnutí pomoci sousedovi - Explosii.

Ředitel Daniel Kurucz plánuje dostat výrobky Synthesie více na světový trh. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Explosie je ve velmi těžké ekonomické situaci, která akcelerovala po tragické události v dubnu letošního roku. Se Synthesií je obchodně provázána, například odebírá nitrocelulózu a také energie, zejména páru a elektřinu," řekl Dan Kurucz.

Dan Kurucz

Nový generální ředitel pardubické Synthesie Dan Kurucz (43 let) je členem představenstva společnosti Agrofert Holging v pozici ředitele Divize speciální chemie. Tato divize zahrnuje v současné době na 20 různých společností v 8 zemích světa, například také dvě společnosti v Číně. Před příchodem do Agrofertu vedl osm let celosvětově skupinu podmořských aplikací v nadnárodním koncernu Sandvik AB, byl mimo jiné v pozici generálního ředitele bývalých Válcoven trub Chomutov. Je ženatý, má dvě děti.

Nový ředitel Synthesia Pardubice Daniel Kurucz.

Nechápe, že stát nakupuje v zahraničí i to, co Explosia umí vyrábět taky. "To je jako kdybyste plnil svá sila obilím od konkurence a to své nechal na polích shnít," podotkl.

Nezaměstnanost se nezvýší, uklidňuje ředitel

Nedávno zaměstnance Synthesie znepokojila zpráva, že její majitel Agrofert údajně uvažuje o prodeji části výroby továrny. Nový ředitel však připomíná, že je třeba se na český průmysl dívat v globálu.

"Řada firem se snaží koupit části českých podniků, ostatně jako se české firmy rozhlíží po zahraničí. To je v globalizovaném světě běžná věc a není to vždycky špatně. I kdyby se náhodou některá z našich obchodních skupin prodala, tak by to nemělo v žádném případě zvýšit nezaměstnanost."

Zachování zaměstnanosti a další investování by byly podle něj jednou ze striktních podmínek pro případného nového majitele."Já osobně jsem však větším příznivcem nákupů než prodejů. Žádné plošné propouštění nemáme v plánu, spíše naopak," zdůraznil Dan Kurucz.

Cílem nového ředitele je dostat výrobky Synthesia ještě více na světový trh. 

"Areál jako takový není ani zdaleka v utěšeném stavu. Podmínky jsou ve srovnání s tím, co jsem poznal ve vyspělých zemích, o poznání horší. Po loňském zisku 250 milionů korun je ale mojí úlohou navázat na pozitivní vývoj a pokusit se zachytit rostoucí trendy v průmyslových sektorech. Loni se podařilo skončit v černých číslech a byl bych rád, kdyby to tak dál pokračovalo," doplnil ředitel.

Autor:


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Najdete na iDNES.cz