Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Synthesia bude utrácet kvůli čistšímu vzduchu. Chystá celou miliardu

  8:26aktualizováno  8:26
Pro pardubické ovzduší je to nejlepší zpráva za poslední roky. Synthesia příští rok začne přestavovat svoji teplárnu, která je největším zdrojem znečištění ovzduší ve městě.

Pohled na chemičku Synthesia v Semtíně z Kunětické hory u Pardubic | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Smlouva se sdružením firem Královopolská RIA IMOS Group je podepsána. Je to nejvýznamnější investiční projekt naší společnosti v tomto desetiletí. Synthesia vstupuje do první fáze ekologizace své teplárny v ceně jedné miliardy korun," uvedl vedoucí odboru marketing a komunikace chemičky Luboš Kopecký.

Čtyřicet procent ceny pokryje dotace z Unie a ze Státního fondu životního prostředí, zbývající část hradí Synthesia.

Teplárna v Synthesii

Energetický provoz, který zásobuje teplem společnost Synthesie a další provozy v jejím areálu, továrna asi před šestnácti lety zrekonstruovala a upravila pro spalování černého uhlí. Toho se ve třech kotlích a jednom záložním spálí ročně 200 tisíc tun. Ročně tak jde do ovzduší tři tisíce tun škodlivin, zejména oxidů dusíku a síry. Modernizací provozu dosáhne teplárna snížení jejich množství o tři čtvrtiny u oxidů síry, o třetinu u tuhých látek a o dvě třetiny u oxidů dusíku. Podstatou změny je instalace nového fluidního a plynového kotle, včetně odsiřovací jednotky, které nahradí dosluhující uhelné kotle v podnikové teplárně Zelená louka.

Teplárna chemičky, která zásobuje areál podniku teplem a elektřinou, je po elektrárnách v Opatovicích a Chvaleticích třetím největším průmyslovým znečišťovatelem ovzduší v kraji.

Přestavba jejích dvou kotlů, které dosud spalovaly černé uhlí, na plynový a fluidní a montáž odsíření spalin zbylých uhelných kotlů by proto měly ovzduší ve městě výrazně pomoci.

Množství oxidů síry klesne o tři čtvrtiny

"Je to pro Pardubice dobrá zpráva, která souvisí se zpřísňováním evropské legislativy. Mělo by se výrazně snížit množství oxidu siřičitého, oxidů dusíku i tuhých látek v ovzduší ve městě," uvedl ekolog a místostarosta čtvrti Svítkov Miroslav Rubeš.

Díky přestavbě teplárny by podle údajů chemičky mělo množství vypouštěných škodlivin oxidů síry klesnout o tři čtvrtiny, o třetinu u tuhých látek a o dvě třetiny u oxidů dusíku.

Právě s oxidem siřičitým měly v posledních letech Pardubice potíže. Nejvíce v roce 2012, kdy byly jeho imisní limity překročeny častěji, než kdekoliv jinde v republice. Potíže mohl činit lidem v roce 2012 i prach, který překročil čtyřiadvacetihodinový imisní limit více než třicetkrát. Na začátku roku 2012 dokonce Pardubice zažily týden smogové situace.

Zlepšení ovzduší by po uvedení nových kotlů do provozu měli pocítit obyvatelé města a zaznamenat měřicí stanice na Dukle a v Rosicích.

"Ale vzhledem k tomu, jak se zvyšuje znečištění od automobilů, by to mohla být i kompenzace, zejména u prachu a oxidů dusíku," upozorňuje Rubeš.

Stavět nové zařízení začne podnik podle Kopeckého už příští rok, akce potrvá tři roky. Čistšího ovzduší by se Pardubice měly dočkat v roce 2015 po zprovoznění kotle na zemní plyn.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Najdete na iDNES.cz