Pohled na chemičku Synthesia v Semtíně z Kunětické hory u Pardubic

Pohled na chemičku Synthesia v Semtíně z Kunětické hory u Pardubic | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Synthesia slaví 95 let. Investuje, bourá haly a láme rekordy v tržbách

  • 1
Po letech takzvaných dlouhodobých investic se může pardubická chemička Synthesia pochlubit nevídanými zisky a rekordním exportem chemie.

Stamilionové investice do nových technologií i ekologie. To všechno si může dovolit Synthesia poté, co jí už několik let stoupají tržby, které za loňský rok dosáhly 3,72 miliard korun.

„Naší snahou je nyní udržet investiční tempo ve výši tří set milionů korun ročně. V tom není zahrnuta miliardová investice do rekonstrukce naší teplárny,“ uvedl generální ředitel chemičky Josef Liška.

Letošní rok je přitom pro Synthesii také rokem oslav, připomíná si 95 let od svého založení. Společnost, která vznikla za první republiky převážně ze strategicko-vojenských důvodů, se postupně vypracovala na úspěšného hráče na trhu organických pigmentů a barviv, průmyslové a vojenské nitrocelulózy, stejně tak i účinných látek pro farmacii nebo zemědělce.

„Od roku 2009, kdy pominula hospodářská krize, se nám daří neustále zvyšovat zisk, export přitom činí kolem osmdesáti procent,“ uvedla finanční ředitelka Dagmar Ševčíková.

Synthesia Pardubice

Počet zaměstnanců 1625 plus 210 pracovníků Výzkumného ústavu organických syntéz

Tržby za rok 2014 3,72 miliard

Osobní náklady zaměstnanců 643 milionů korun

Investiční náklady 2014 360 milionů korun

Počet zákazníků celkem 100 ze 60 zemí světa

Synthesia spravuje průmyslovou zónu SemtiZone, kde kromě ní podniká stovka subjektů s přibližně 4500 zaměstnanci.

Chemička však i nadále musí fungovat s nedořešenými starými ekologickými zátěžemi. „To je však záležitost státu, konkrétně ministerstva financí, ale zatím se nepodařilo ani jednu ekologickou zátěž zcela zlikvidovat,“ řekl provozní ředitel Tomáš Procházka.

Továrna však úspěšně pokračuje v renovaci obřího areálu, který tvoří největší průmyslovou zónu v Pardubickém kraji. Během demoličních prací, které začaly už v roce 2013, padly k zemi staré budovy, další objekty prošly rekonstrukcí.

V následujícím roce také skončí takzvaná ekologizace teplárny, investice za miliardu korun podstatně omezí množství vypouštěného oxidu siřičitého a oxidu dusíku. „Vypouštěné emise do ovzduší se sníží o desítky procent,“ uvedl Josef Liška.

K výročí si jeden z největších zaměstnavatelů v kraji nadělil kalendář, který vznikl ve spolupráci s Východočeským divadlem. „V první polovině roku dále plánujeme vydání knihy o historii společnosti a ve spolupráci s Univerzitou Pardubice i výstavu o naší historii,“ doplnil mluvčí společnosti Luboš Kopecký.