V pardubickém Svítkově mohou děti jen na silnici, developer zklamal

  7:58aktualizováno  7:58
V nové zástavbě pardubické části Svítkova je 170 domů. Většina obyvatel je nyní zklamaná z toho, jak developer CZ Stavební holding opustil původní projekt. Nedočkali se ani mostu přes říčku Bylanku, který měl sloužit jako výjezdová cesta, ani pěší lávky, ba ani hřiště pro děti. Ty si teď hrají na ulici, kde nejsou chodníky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidem v satelitu pardubické čtvrti Svítkov došla trpělivost. Obyvatelé se domáhají mimo jiné další přístupové cesty ke svým rodinným domům, kterou developer dosud nepostavil. Primátorovi na čtvrtečním zastupitelstvu předali otevřený dopis, v němž žádají nápravu. Podepsalo ho 128 lidí.

Podle města firma další domy nezkolauduje, dokud nepostaví, co slíbila. V územním rozhodnutí se developer CZ Stavební holding zavázal, že postaví dvě výjezdové cesty. Dokument také stanovil, že developer upraví současný most přes řeku Bylanku, který je zatím jen pro pěší a cyklisty. Má mít dva pruhy pro auta a jeden vyhrazený pro cyklostezku. Stále také chybí pěší lávka směrem k centru obce a místní škole.

„U většiny rodinných domů parkují dva automobily, to je odhadem 340 aut. Není to udržitelné s ohledem na plynulost a bezpečnost dopravy,“ řekla při projednávání této záležitosti na zasedání zastupitelstva města obyvatelka Svítkova Lucie Matrková.

Developer ale tvrdí, že nevypustil žádný chodník ani další prvek. „Jediné, co v současné době řešíme, je stavba mostu pro motorová vozidla přes Bylanku. Stavební povolení bylo vydané před více než deseti lety a není možné z objektivních důvodů vše bez úprav realizovat. Vyprojektovali jsme most nový, který již vyhovuje souvisejícím předpisům, nicméně ve vyjádření všech dotčených orgánů státní správy se objevila jasná nesouhlasná stanoviska s výstavbou mostu pro motorová vozidla na požadovaném místě,“ uvádí ve svém prohlášení firma CZ Stavební holding.

Principem celého problému je podle firmy skutečnost, kdy se díky novému mostu obě oblasti na obou stranách Bylanky, určené pro bydlení, stanou průjezdnými, místo toho, aby tam jezdili pouze rezidenti, kteří tam bydlí, a jejich návštěvy. Tak tam bude časem projíždět denně až 1 800 aut, což je závěr bezpečnostního auditu a dopravní policie.

Developer argumentuje stoletou vodou

Developer podle vedoucího odboru dopravy Vladimíra Bakajsy územní rozhodnutí dodržet musí. „Firma se územní rozhodnutí snažila změnit, k tomu nedošlo. Potřebuje zkolaudovat pět domů, což se nestane, dokud neudělá, co je v územním rozhodnutí,“ řekl Bakajsa.

Zastupitelka Věra Laurynová (ANO) podotkla, že most pro pěší asi postavit nepůjde, dvě parcely tam jsou prodané a už na nich stojí rodinné domy. „To je problém developera, věděl, co řeší. Musí pozemky vykoupit a most postavit,“ řekl primátor Martin Charvát.

Developer je nyní postupem města zaskočen. „Mrzí nás, že vrcholní zástupci města nejsou ochotni se podrobně seznámit s celým problémem a požadují bez informací postavit most, který zničí dvě oblasti pro bydlení, bude ohrožovat bezpečnost lidí, kteří tam bydlí, a zároveň je, podle současného stavebního povolení, překážkou pro případný odtok stoleté vody na Bylance, která je schopná díky svému umístění vyvolat povodeň na obou stranách toku,“ uvádí se v prohlášení developera CZ Stavební holding.

Stavební firma pozvala své klienty na schůzku ve čtvrtek, kde chce informovat o navrhovaném dopravním řešení situace.

„K dispozici budou odborníci na dopravu, na stavební předpisy, projektanti, kteří vysvětlí souvislosti s dopravou realizované lokality,“ uvedl předseda představenstva CZ Stavební holding Zdeněk Quarda v pozvánce, kterou dostali obyvatelé satelitu do schránek s tím, že následně budou mít lidé možnost pokládat dotazy.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Zklamání z druhého místa? Kdeže. Zase mám pro co žít, říká Stromský

Desetiletý hnědák Hegnus v sedle s Markem Stromským (vlevo) během 128. ročníku...

Tolik chtěl konečně stanout na nejvyšším stupni pro vítěze Velké pardubické. Tolik příkoří už kvůli tomu vytrpěl. A...

Další z rubriky

VIDEO: Policisté honili zdrogovaného řidiče, museli za ním až do řeky

Policisté pronásledovali zdrogovaného řidiče.

Policisté na Chrudimsku v pondělí večer pronásledovali ujíždějícího řidiče a na konci honičky se ještě namočili v...

Zaplaťte za reklamu, píší podvodníci lékařům. Někteří peníze raději poslali

Ilustrační snímek

Policie pátrá po neznámých podvodnících, kteří obesílají firmy, podnikatele a zejména lékaře výhrůžnými e-maily a...

Chrudim se blíží k největší změně od roku 1990, starostou bude Pilný z ANO

starosta Chrudimi Petr Řezníček

Stávající vedení Chrudimi skončí. Město pravděpodobně povedou dosud opoziční ANO a Chrudimáci společně s Piráty a ČSSD....

Najdete na iDNES.cz