Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Svitav mimořádnou odměnu nedostal, opozice zablokovala jednání

  17:08aktualizováno  17:08
Svitavští radní navrhli, aby starosta Svitav a jeho zástupce dostali mimořádné ocenění za svoji práci. O vyplacení dvojnásobku měsíční odměny ale ve středu zastupitelé odmítli jednat. Neschválili program schůze a po třech minutách šli všichni domů.

Strany ve Svitavách do svých volebních programů zahrnuly také to, jak udělat centrum města atraktivní. Lidé ho totiž příliš nevyhledávají. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Starosta Svitav David Šimek (SPMS) a jeho zástupce Pavel Čížek (ODS) tři týdny před volbami nahráli opozici na smeč. Nechali zařadit do programu jednání zastupitelů návrh radních, kteří pro ně žádali vyplacení dvojnásobku měsíční odměny za dobře vykonanou práci. Radniční koalice však neměla dost lidí a opozice jednání zastupitelů kvůli spornému návrhu zablokovala. 

„Tyto věci se v tomto termínu a takovým způsobem nedělají, je to vrchol arogance. Jestli mají pocit, že dělali svoji práci dobře, mohou to politicky prodat, ale ne ekonomicky, je to přece jejich práce,“ uvedl zastupitel opozičního sdružení Naše Svitavy Miroslav Sedlák.

Starosta Svitav David Šimek ze Sdružení pro město Svitavy uvedl, že by návrh nepokládal za vhodný, pokud by jej předkládal sám.

„Je to ale návrh kolegů z rady. Pokud by se o tom hlasovalo, tak se samozřejmě zdržím,“ uvedl David Šimek.

Od ledna letošního roku dostala zastupitelstva obcí novou pravomoc, mohou poskytnout politikům, kteří na radnici pracují na plný úvazek, mimořádné odměny, a to až ve výši dvojnásobku měsíční odměny.

Ocenění starosty Svitav a jeho zástupce navrhli radní Pavel Havíř z ČSSD a Jaroslav Kytýr z hnutí ANO. I když je těsně před volbami, ve kterých proti starostovi a jeho zástupci oba kandidují, ve svém návrhu na vyplacení odměn chválí jejich práci. Představili i výčet třinácti dotací, které díky Šimkovi a Čížkovi město získalo, získá nebo by získat mohlo.

„Bez osobního nasazení a iniciativy starosty a místostarosty při přípravě kvalitních podkladů a bez vyjednávání s představiteli kraje a ústředních orgánů státní správy by nedošlo k zajištění výše uvedených dotačních zdrojů pro financování projektů města Svitavy,“ napsali ve svém návrhu oba politici.

Další města o odměnách nejednala

MF DNES zjistila, že o mimořádných odměnách končících politiků ostatní okresní města Pardubického kraje nejednala.

Odměny starostům

Starostové, primátoři či jejich zástupci si letos od ledna polepšili zhruba o 8,5 procenta. Vláda tento měsíc navíc rozhodla, že členové zastupitelstev obcí či krajů by si od začátku příštího roku měli na platech polepšit o sedm procent.

Starosta města s počtem obyvatel od deseti do dvaceti tisíc - jako jsou Svitavy - nyní podle tabulek dostává přes 66 tisíc korun měsíčně, jeho zástupce více než 58 tisíc korun.

„Dáváme jen odměny, které jsou standardně dané,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Ústí nad Orlicí Marcel Klement.

Starosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK-ED) uvedl, že o mimořádné odměně vůbec nepřemýšlel. „A už vůbec bych to nepovažoval za šťastný krok pár dní před volbami,“ uvedl.

Litomyšl ve čtvrtek večer schvalovala mimořádnou odměnu ve výši 3 900 korun pro všechny zastupitele.

V jakémsi předvolebním politickém harakiri budou představitelé Svitav možná pokračovat. Starosta Šimek uvedl, že nebude tlačit na kolegy z rady, aby svůj návrh stáhli.

„Netlačím nikdy na předkladatele, aby něco nedávali do zastupitelstva, i když s tím třeba nesouhlasím. Doba, kdy se něco dávalo befelem, skončila,“ uvedl Šimek. Další jednání zastupitelů Svitav bude na programu ve čtvrtek 20. září.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Najdete na iDNES.cz