Starosta Svitav mimořádnou odměnu nedostal, opozice zablokovala jednání

  17:08aktualizováno  17:08
Svitavští radní navrhli, aby starosta Svitav a jeho zástupce dostali mimořádné ocenění za svoji práci. O vyplacení dvojnásobku měsíční odměny ale ve středu zastupitelé odmítli jednat. Neschválili program schůze a po třech minutách šli všichni domů.

Strany ve Svitavách do svých volebních programů zahrnuly také to, jak udělat centrum města atraktivní. Lidé ho totiž příliš nevyhledávají. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Starosta Svitav David Šimek (SPMS) a jeho zástupce Pavel Čížek (ODS) tři týdny před volbami nahráli opozici na smeč. Nechali zařadit do programu jednání zastupitelů návrh radních, kteří pro ně žádali vyplacení dvojnásobku měsíční odměny za dobře vykonanou práci. Radniční koalice však neměla dost lidí a opozice jednání zastupitelů kvůli spornému návrhu zablokovala. 

„Tyto věci se v tomto termínu a takovým způsobem nedělají, je to vrchol arogance. Jestli mají pocit, že dělali svoji práci dobře, mohou to politicky prodat, ale ne ekonomicky, je to přece jejich práce,“ uvedl zastupitel opozičního sdružení Naše Svitavy Miroslav Sedlák.

Starosta Svitav David Šimek ze Sdružení pro město Svitavy uvedl, že by návrh nepokládal za vhodný, pokud by jej předkládal sám.

„Je to ale návrh kolegů z rady. Pokud by se o tom hlasovalo, tak se samozřejmě zdržím,“ uvedl David Šimek.

Od ledna letošního roku dostala zastupitelstva obcí novou pravomoc, mohou poskytnout politikům, kteří na radnici pracují na plný úvazek, mimořádné odměny, a to až ve výši dvojnásobku měsíční odměny.

Ocenění starosty Svitav a jeho zástupce navrhli radní Pavel Havíř z ČSSD a Jaroslav Kytýr z hnutí ANO. I když je těsně před volbami, ve kterých proti starostovi a jeho zástupci oba kandidují, ve svém návrhu na vyplacení odměn chválí jejich práci. Představili i výčet třinácti dotací, které díky Šimkovi a Čížkovi město získalo, získá nebo by získat mohlo.

„Bez osobního nasazení a iniciativy starosty a místostarosty při přípravě kvalitních podkladů a bez vyjednávání s představiteli kraje a ústředních orgánů státní správy by nedošlo k zajištění výše uvedených dotačních zdrojů pro financování projektů města Svitavy,“ napsali ve svém návrhu oba politici.

Další města o odměnách nejednala

MF DNES zjistila, že o mimořádných odměnách končících politiků ostatní okresní města Pardubického kraje nejednala.

Odměny starostům

Starostové, primátoři či jejich zástupci si letos od ledna polepšili zhruba o 8,5 procenta. Vláda tento měsíc navíc rozhodla, že členové zastupitelstev obcí či krajů by si od začátku příštího roku měli na platech polepšit o sedm procent.

Starosta města s počtem obyvatel od deseti do dvaceti tisíc - jako jsou Svitavy - nyní podle tabulek dostává přes 66 tisíc korun měsíčně, jeho zástupce více než 58 tisíc korun.

„Dáváme jen odměny, které jsou standardně dané,“ uvedl tajemník Městského úřadu v Ústí nad Orlicí Marcel Klement.

Starosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK-ED) uvedl, že o mimořádné odměně vůbec nepřemýšlel. „A už vůbec bych to nepovažoval za šťastný krok pár dní před volbami,“ uvedl.

Litomyšl ve čtvrtek večer schvalovala mimořádnou odměnu ve výši 3 900 korun pro všechny zastupitele.

V jakémsi předvolebním politickém harakiri budou představitelé Svitav možná pokračovat. Starosta Šimek uvedl, že nebude tlačit na kolegy z rady, aby svůj návrh stáhli.

„Netlačím nikdy na předkladatele, aby něco nedávali do zastupitelstva, i když s tím třeba nesouhlasím. Doba, kdy se něco dávalo befelem, skončila,“ uvedl Šimek. Další jednání zastupitelů Svitav bude na programu ve čtvrtek 20. září.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

V Přelouči skončí výroba Avií, firma se soustředí na elektromobily

Nová avia Initia má pohon na všechny čtyři kola.

Jen rok a půl po slavnostním uvedení nového nákladního vozu AVIA se vedení firmy rozhodlo změnit strategii a v Přelouči...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

VIDEO: Virem napadený rybník Buňkov vyvápnil vrtulník

V úterý proběhlo zavápnění rybníku Buňkov.

Přelouččtí rybáři v úterý splnili druhou podmínku veterinářů, a to, že do konce roku vydezinfikují vápnem rybník...

Muže soudí za vraždu dvoutýdenní dcery. Měla otok mozku, říká žalobce

Obžalovaný stojí před soudem kvůli usmrcení novorozeněte.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ osmadvacetiletého muže, který je obžalovaný, že letos v dubnu...

Primátorem Pardubic je opět Martin Charvát, mandát obhájil jako druhý

Hnutí ANO 2011 vede do voleb Martin Charvát.

Až překvapivě hladce probíhalo v pondělí večer ustavující zastupitelstvo města Pardubic. Domluvená koalice ANO, ODS,...

Najdete na iDNES.cz