Trosky hořící sýpky u svitavského nádraží poškodily trať, vlaky už jedou

  20:11aktualizováno  1. října 13:22
Požár budovy u nádraží ve Svitavách zastavil v neděli navečer provoz na hlavní železniční trati z Čech na Moravu. Část sutin se zřítila na kolejiště. Hasiči museli kus objektu strhnout, zbytek čeká demolice. Provoz vlaků byl s omezením obnoven nad ránem, zcela až čtvrt hodiny před pondělní devátou hodinou.

Opuštěný čtyřpatrový objekt, ve kterém v minulosti už několikrát hořelo a kde se scházeli bezdomovci, se po ohlášení požáru rychle ocitl celý v plamenech. A protože stojí hned u trati a blízko obchodní zóny, požár ohrožoval okolí.

„Štítové zdi budovy spadly dovnitř objektu, část boční zdi spadla do kolejiště, strhla část trakčního vedení, které bylo už v té době vypnuté,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Propadla se také střecha.

„K požáru byl povolán i hasičský jeřáb ze Svitav, který pomohl strhnout nejpoškozenější část objektu. Bagr ze záchranného útvaru HZS ČR Hlučín dorazil na místo krátce po půlnoci. Hasiči ukotvili pásovinu k objektu a následně ve 3:24 strhli část objektu. Nakonec bylo zjištěno, že technika ze záchranného útvaru na celkovou demolici nestačí a jednotka se nad ránem vrátila zpět na základnu. Majitel objektu si nyní musí obstarat velký bagr,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Dodala, že se bude prověřovat, zda došlo při pádu štítové zdi k dalším škodám. Už se ví, že zeď, která se zřítila už v neděli navečer, poškodila kolejiště. Žár pak zničil i trolejové vedení, škoda bude kolem padesáti tisíc korun.

Vyhořela sýpka

Sýpka sloužila od roku 1899 jako skladiště pro Německé skladištní družstvo pro okresy Svitavy, Litomyšl a Polička. V roce 1914 bylo rozšířeno na délku 60 metrů s celkovou úložní kapacitou 300 vagonů. Podle Kroniky města Svitav se do skladiště vešlo 35 858 metráků obilí, 3693 metráků brambor nebo 708 metráků slámy. Po výstavbě nového sila jeho činnost upadla.

Na místě zasahovalo devět jednotek hasičů. Ti ochlazovali okolí, aby se oheň nešířil. Přesto odlétávající jiskry zapálily střešní krytinu na střeše dvou domů, byla také poškozena střešní fólie na novostavbě azylového domu.

Hasiči požár zcela zlikvidovali ve 3:25.

„Provoz na trati byl obnoven ve 4:15 s omezením. To znamená, že trať nemá plnou kapacitu, jezdí tam jen některé vlaky, další jsou nahrazeny,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Úplně byl provoz obnoven až dopoledne v 8:43.

Podle vyšetřovatelky hasičů v opuštěném objektu v posledních letech hořelo několikrát. Až bude místo zcela bezpečné, mohou ho ohledat vyšetřovatelé a zjistit příčinu požáru. Potom přijde na řadu bourání ruiny. Místo hlídá policie, aby se nikdo nedostal blízko a nezranil se, dodala Vilímková.

Plameny vypadaly hrůzostrašně

Požár zpečetil osud roky opuštěné staré sýpky, která byla v minulých letech útočištěm bezdomovců i celostátně hledaných lidí. Nebezpečná přitom byla sama o sobě i bez ohně.

Fotogalerie

Nejen, že v ní končily tuny nejrozmanitějšího odpadu, ale přitahovala i sběrače nejrůznějšího materiálu, který se dal ještě zpeněžit. Ruina kdysi německého skladištního družstva měla jít k zemi už před čtyřmi lety, na místo toho byla nehezkou jizvou Svitav.

„Mohlo to zmizet už dřív, na budovu byl vydán platný demoliční výměr. Bohužel k tomu nedošlo. Změnila několikrát vlastnické vztahy. Původní vlastník strhl jen část sýpky, zbytek zůstal stát,“ řekl na místě místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Ohořelé torzo hlídali svitavští dobrovolní hasiči. „Podobný požár ve Svitavách nepamatuji. Plameny vypadaly hrůzostrašně. Před požárem jsme museli chránit hlavně okolí. Vítr zanesl žhavé jiskry desítky metrů daleko. Na hřbitově zapálily několik tújek, na autocvičišti hořela tráva, poškozena byla střecha u nového azylového domu a menší požár jsme hasili i na střeše jednoho domu u nádraží,“ řekl k náročně noční směně jejich velitel Petr Lédl.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Další z rubriky

Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

VIDEO: Srdce pro Václava Havla doplní stovky zrcátek ze všech koutů země

Zrcátka pro Václava Havla.

Na patnáct set různých malých zrcátek přinesli a poslali lidé z celé republiky autorům známé plastiky Srdce pro Václava...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz