Trosky hořící sýpky u svitavského nádraží poškodily trať, vlaky už jedou

  20:11aktualizováno  1. října 13:22
Požár budovy u nádraží ve Svitavách zastavil v neděli navečer provoz na hlavní železniční trati z Čech na Moravu. Část sutin se zřítila na kolejiště. Hasiči museli kus objektu strhnout, zbytek čeká demolice. Provoz vlaků byl s omezením obnoven nad ránem, zcela až čtvrt hodiny před pondělní devátou hodinou.

Opuštěný čtyřpatrový objekt, ve kterém v minulosti už několikrát hořelo a kde se scházeli bezdomovci, se po ohlášení požáru rychle ocitl celý v plamenech. A protože stojí hned u trati a blízko obchodní zóny, požár ohrožoval okolí.

„Štítové zdi budovy spadly dovnitř objektu, část boční zdi spadla do kolejiště, strhla část trakčního vedení, které bylo už v té době vypnuté,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková. Propadla se také střecha.

„K požáru byl povolán i hasičský jeřáb ze Svitav, který pomohl strhnout nejpoškozenější část objektu. Bagr ze záchranného útvaru HZS ČR Hlučín dorazil na místo krátce po půlnoci. Hasiči ukotvili pásovinu k objektu a následně ve 3:24 strhli část objektu. Nakonec bylo zjištěno, že technika ze záchranného útvaru na celkovou demolici nestačí a jednotka se nad ránem vrátila zpět na základnu. Majitel objektu si nyní musí obstarat velký bagr,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Dodala, že se bude prověřovat, zda došlo při pádu štítové zdi k dalším škodám. Už se ví, že zeď, která se zřítila už v neděli navečer, poškodila kolejiště. Žár pak zničil i trolejové vedení, škoda bude kolem padesáti tisíc korun.

Vyhořela sýpka

Sýpka sloužila od roku 1899 jako skladiště pro Německé skladištní družstvo pro okresy Svitavy, Litomyšl a Polička. V roce 1914 bylo rozšířeno na délku 60 metrů s celkovou úložní kapacitou 300 vagonů. Podle Kroniky města Svitav se do skladiště vešlo 35 858 metráků obilí, 3693 metráků brambor nebo 708 metráků slámy. Po výstavbě nového sila jeho činnost upadla.

Na místě zasahovalo devět jednotek hasičů. Ti ochlazovali okolí, aby se oheň nešířil. Přesto odlétávající jiskry zapálily střešní krytinu na střeše dvou domů, byla také poškozena střešní fólie na novostavbě azylového domu.

Hasiči požár zcela zlikvidovali ve 3:25.

„Provoz na trati byl obnoven ve 4:15 s omezením. To znamená, že trať nemá plnou kapacitu, jezdí tam jen některé vlaky, další jsou nahrazeny,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš. Úplně byl provoz obnoven až dopoledne v 8:43.

Podle vyšetřovatelky hasičů v opuštěném objektu v posledních letech hořelo několikrát. Až bude místo zcela bezpečné, mohou ho ohledat vyšetřovatelé a zjistit příčinu požáru. Potom přijde na řadu bourání ruiny. Místo hlídá policie, aby se nikdo nedostal blízko a nezranil se, dodala Vilímková.

Plameny vypadaly hrůzostrašně

Požár zpečetil osud roky opuštěné staré sýpky, která byla v minulých letech útočištěm bezdomovců i celostátně hledaných lidí. Nebezpečná přitom byla sama o sobě i bez ohně.

Fotogalerie

Nejen, že v ní končily tuny nejrozmanitějšího odpadu, ale přitahovala i sběrače nejrůznějšího materiálu, který se dal ještě zpeněžit. Ruina kdysi německého skladištního družstva měla jít k zemi už před čtyřmi lety, na místo toho byla nehezkou jizvou Svitav.

„Mohlo to zmizet už dřív, na budovu byl vydán platný demoliční výměr. Bohužel k tomu nedošlo. Změnila několikrát vlastnické vztahy. Původní vlastník strhl jen část sýpky, zbytek zůstal stát,“ řekl na místě místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Ohořelé torzo hlídali svitavští dobrovolní hasiči. „Podobný požár ve Svitavách nepamatuji. Plameny vypadaly hrůzostrašně. Před požárem jsme museli chránit hlavně okolí. Vítr zanesl žhavé jiskry desítky metrů daleko. Na hřbitově zapálily několik tújek, na autocvičišti hořela tráva, poškozena byla střecha u nového azylového domu a menší požár jsme hasili i na střeše jednoho domu u nádraží,“ řekl k náročně noční směně jejich velitel Petr Lédl.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Deset porážek v řadě. Hokejové Pardubice se topí víc než za Rohlíka

Pardubičtí fanoušci na úterním zápase se Zlínem vyvěsili transparent s...

Pardubické Dynamo opět přepsalo ty nejčernější stránky své historie a v neděli zaknihovalo desátou porážku v řadě....

Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes.

Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy...

Další z rubriky

Nedávejte mi nic, hlásá letáková kampaň. Do jejího čela se postavil starosta

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Ve Svitavách vstoupila do ostré fáze kampaň radních, kteří u obchodních center začali kolemjdoucí přesvědčovat, aby...

Na Dolní Moravě startuje zimní sezona. Někde ještě čekají na sníh

Být první na svahu? V resortu Dolní Morava si můžete rezervovat jízdu na...

Lyžařská sezona v Pardubickém kraji začíná. Zatím sice jen v nejvýše položeném středisku v Dolní Moravě, ostatní se...

Letní kino v Pardubicích má finanční potíže, nabídlo dárkové certifikáty

Promítání letního kina v Pardubicích.

Tradice bezplatného letního kina trvá v Pardubicích od roku 2006. Od té doby se jeho zakladatel Jan Motyčka s podnikem...

Najdete na iDNES.cz