Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svitavy mají šanci na vrácení betlému, který zachránili v Pardubicích

  11:11aktualizováno  11:11
Svitavám po letech svitla naděje, že se do města vrátí cenný pohyblivý betlém. Ten je od 70. let minulého století ve sbírkách Východočeského muzea v Pardubicích, které chce památku trvale vystavit. Plány by mu mohla překazit krajská radní pro kulturu, která je ze Svitav. Betlém totiž patří kraji.

Soška z betlému po restauraci | foto: Východočeské muzeum

Radní Pardubického kraje Jana Pernicová, která je zodpovědná za školství, kulturu a památky, v úterý nečekaně oznámila, že chce stěhování betlému z Pardubic prosadit.

Svitavský betlém

Soška z betlému před restaurací

Soška z betlému před restaurací

Betlém, který je předmětem sporu, obsahuje asi pět set figur s desítkami staveb. Vznikl v 19. století ve Svitavách, kde byl také vystavován.

"Ještě před padesáti lety představoval velkou chloubu našeho muzea. Na počátku našeho století se Svitavám dokonce říkalo město betlémů. Nacházelo se jich zde více než čtyři sta. Byly to dřevěné vyřezávané betlémy, z nichž asi čtyřicet bylo pohyblivých. Během oprav budovy však byly převezeny do jiných sbírek či nenávratně zmizely," říká ředitelka muzea Blanka Čuhelová.

V šedesátých letech byl betlém rozebrán a uložen do beden. Byl tak zdevastovaný, že ho komise, která v sedmdesátých letech posuzovala stav svitavských sbírek, určila k likvidaci.

Jenže restaurátoři se s tím nesmířili, v bednách betlém převezli do Pardubic a začali ho dávat do pořádku. Mimochodem - restaurují ho dodnes a opravy hned tak neskončí. Betlém například stále není pohyblivý.

"O navrácení betlému do Svitav nejenže uvažovat lze, ale já osobně jsem připravena se zasazovat o to, aby se tak v co nejkratší době stalo," uvedla Pernicová.

Je to přitom jen týden, co ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková v místních novinách předání betlému vyloučila kvůli záměru památku vystavit.

Ve Svitavách betlém vznikl, v Pardubicích ho zachránili

Betlém ale ještě zdaleka není "na cestě domů". Souhlasit by s tím muselo mimo jiné i ministerstvo kultury, také další radní a zastupitelé kraje.

"Betlém je uveden v centrální evidenci sbírek České republiky jako součást sbírkového fondu Východočeského muzea v Pardubicích. Jedeme v pátek na ministerstvo kultury, zda by bylo možné provést v rámci centrální evidence změnu," uvedla Rychlíková.

Politiky čeká nesnadná otázka: Kdo má na betlém z devatenáctého století větší právo? Svitavy, kde vznikl? Anebo Pardubice, kde byl betlém zapálenými restaurátory v sedmdesátých letech zachráněn, když komunisté svitavské muzeum předělali na muzeum revolučních tradic a komise "odborníků" betlém určila k likvidaci?

"Chápu, že betlém chtějí mít ve Svitavách. Ale není to pro nás jednoduché, dost lidí se tu angažovalo při jeho záchraně, je to pro ně citlivá záležitost," uvedla ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková.

"Je pravda, že ho zachránili. Betlém ale vytvořili svitavští betlémáři, regionálně patří nám. Rádi bychom udělali radost obyvatelům Svitav, kdykoliv je nějaká veřejná diskuse o kultuře, řeč se stočí na betlém. Pro lidi ve Svitavách je to také citlivé téma," uvedla ředitelka Městského muzea a galerie Blanka Čuhelová.

Morální právo je na straně Svitav, tvrdí politička

Ovšem Východočeské muzeum by nemuselo vracet pouze betlém. Pernicová mluví o řadě dalších sbírkových předmětů, které byly za komunismu převezeny ze Svitav do Pardubic.

"Cením si bývalých i dnešních zaměstnanců Východočeského muzea za to, že se postarali o záchranu těchto sbírek, zejména pak právě betlému, který byl určen k fyzické likvidaci. Věřím však, že i oni sami budou mít největší radost ze své práce, pokud se tyto věci vrátí tam, kam historicky i morálně patří - do Svitav," uvedla Pernicová.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Další z rubriky

VIDEO: Stromolezec cupuje v Chrudimi promrzlá hnízda havranů

Arborista a stromolezec Milan Antoš likviduje hnízda havranů v centru Chrudimi.

Obyvatelé Chrudimi si stěžují na znečištění trusem a hluk, který způsobuje kolonie havranů polních, jedna z největších...

Zastánci tvrdé linie neuspěli. Jednání o chrudimském hotelu pokračují

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Rozestavěný hotel Bohemia s jámou místo parkoviště v centru Chrudimi pije krev místním lidem i politikům pět let....

Nožem jsem se bodl sám, bránil zraněný obžalovanou matku přítelkyně

Nůž značky Gerlach 1760, se kterým lupič přepadl trafiku v Mariánských Lázních...

Za bodnutí dceřina přítele hrozí ženě ze Svitav až 18 let vězení. Poškozený však její vinu na žalovaném pokusu o vraždu...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz