Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svitavský rybník vydal tuny ryb, cena kapra se letos nezvedne

  10:21aktualizováno  10:21
Svitavský rybník má za sebou páteční výlov. Přihlížející návštěvníci mohli vidět tuny ryb nejen v sítích, podběrácích či v kádích, ale také na prodejní váze, rybáři úlovek nabízeli k přímému odběru.

Výlov Svitavského rybníka | foto: Michal Klíma, MAFRA

U prvního stánku na hrázi Svitavského rybníka sice nabízeli v pátek dopoledne teplé langoše a svařené víno, ale fronty se tvořily u pultu jiného, kde prodávali právě ulovené ryby.

"Tuto dobu a celou předvánoční atmosféru výlovu mám rád, protože jsem na ryby - tím spíš, že jsou zdravé," řekl jeden ze svitavských zákazníků Rudolf Klusáček, který si odnášel v tašce čtyři výběrové kapry.

Fotogalerie

Výlov středně velkého Svitavského rybníka o rozloze 25 hektarů je zvláštní tím, že je to rybník ve městě a během výlovu k němu přichází množství lidí, kteří si mohou koupit ryby hned na hrázi.

Na rozdíl od prodejců pro rybáře však začala tradiční podzimní událost už o několik hodin dříve, ještě za časného rána.

"Ryby lovíme klasickým způsobem na podložní síť, z ní se vydává ručně přes brakovnice, na kterých se třídí podle druhu. Dále jdou přes váhu a nakladač na nákladní automobil," popisuje hlavní fáze výlovu ředitel společnosti Rybářství Litomyšl Oldřich Holcman.

Že by se tvářil spokojeně, to úplně ne. Plánovaných 150 metrických centů ryb na tomto rybníku se zřejmě podařilo vylovit, ale celkově je letošní produkce ryb jeho společnosti, stejně jako v celém Česku, o něco nižší než v předchozích dvou letech.

Může za to nejprve chladné jaro, v červnu pak přišly povodně. "Takže se voda ve většině rybníků vyměnila a než se nastartoval stabilní vodní režim v rybnících, tak to trvalo nějakou dobu. Tak jsme ztratili zhruba půl kilogramu přírůstku na kusu kapra, což v konečném součtu dělá značně velkou sumu," dodal Oldřich Holcman.

Rybářství Litomyšl vyloví zhruba šest tisíc metrických centů ryb za rok, z toho zhruba 5 400 kaprů. Dalších 600 metráků tvoří vedlejší druhy, jako jsou tolstolobik, amur, štika, okoun, cejn, lín a další ryby.

Malou část ryb ze Svitavského rybníka si odnesou tamní obyvatelé do svých domovů, větší míří na sádky a jsou připravené k předvánočnímu prodeji v Čechách.

Největší část putovala přímo od rybníka nákladními automobily do Polska.

Radost z úrody při rybářských žních však letos rybářům kalilo nejen nepříznivé počasí - ostatně příště se to může změnit k lepšímu - ale i zjištění, že jim čím dál větší škody způsobují kormoráni a volavky.

"Přístup úřadů k tomuto problému je špatný. Dnes jsou tyto druhy přemnoženy a způsobují značné ztráty. A nejen v tom, že ryby požírají, ale i tím, že mnoho ryb poškodí a ty následně uhynou. Navíc jsou přenašeči různých chorob," dodal Oldřich Holcman.

Ryb je méně, cena ale zůstává

Ceny kaprů na předvánočním trhu by neměly výrazněji vzrůst, i přes meziročně nižší produkci ryb. Čeští producenti ryb si nemohou dovolit extrémní zvýšení cen také proto, že se obávají, že by lidé pro vánoční večeři raději sáhli po rybách z dovozu, vepřovém nebo kuřecím mase na řízky. A zákazníci to oceňují.

"Kupovat ryby při výlovu chodím už přes 20 let, dnes jsem nakoupil tři kapry a tři tolstolobiky. Zamlouvá se mi to, že kapři od loňska nepodražili, a to, že tady koupím kilo jedničkového za 75 korun, zatímco jinde v krámu stojí kapr až 95 korun," řekl František Kalas ze Svitav, jeden z mnoha zákazníků u stánku na břehu Svitavského rybníka, během pátečního výlovu.

"V letošním roce zůstane naše firma na cenách, které byly v roce 2012," potvrdil ředitel společnosti Rybářství Litomyšl Oldřich Holcman. Zatímco ve stánku se dali kapři do 2,5 kilogramu koupit za 75 korun a těžší za 85 korun, v prodejně živých ryb u sídla tohoto podniku v Litomyšli jsou kapři vždy o 4 koruny dražší.

V prodejně ryb v sídle Rybničního hospodářství Lázně Bohdaneč jsou letos ceny této nejrozšířenější pochoutky mezi rybami na vánočním stole zcela stejné. Zákazník tedy zaplatí 79 korun za kapry první třídy a 89 korun za výběrové těžší kousky.

Provozovatel rybí farmy a celoroční prodejce živých ryb farmář Jiří Kokora ze Sázavy na Lanškrounsku rovněž ponechal ceny kaprů od loňska stejné. Kilo kapra u něj stojí 89 korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Najdete na iDNES.cz