Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U pitvy mluvili jinak, říká svědek ke kauze střílejícího strážníka z Mýta

  8:54aktualizováno  8:54
Redakci MF DNES se podařilo kontaktovat klíčového svědka, jehož výpověď dokáže vysvětlit rozpory, které se objevily v posudcích a lékařských zprávách v případu střílejícího strážníka ve Vysokém Mýtě.

Policie rekonstruovala loňskou roztržku ve Vysokém Mýtě, při které se střílelo. Na místě pak zůstal jeden mrtvý a jeden zraněný. | foto: Bohumil Roub

Policie viní vysokomýtského strážníka mimo službu Pavla Koblížka z toho, že v prosinci před diskotékou zastřelil jednoho z pracovníků podniku a druhého vážně zranil. Střílel v opilosti poté, co jej personál diskotéky nechtěl ještě s dalšími kamarády pustit zadarmo dovnitř. Venku následovala hádka, po níž zůstal na zemi jeden mrtvý a jeden postřelený člověk.

Koblížek se hájil tím, že jej pracovníci podniku napadli a on střílel v sebeobraně, když ho jeden z útočníků škrtil. Jenže lékařská vyšetření a policejní rekonstrukce takové tvrzení zpochybnily.

Pitevní zpráva vše změnila

Na těle žádného z útočníků se nepodařilo zjistit stopy cizí DNA, Koblížek na těle neměl žádné stopy po zápasu. Navíc se při policejní rekonstrukci ukázalo, že by střela do mrtvého Radka Svobody musela jít z opačné strany, než tomu bylo ve skutečnosti, pokud by se vše událo tak, jak strážník popisoval.

Do hry ale vstoupila také pitevní zpráva, která dala Koblížkovi za pravdu a díky níž mohl být bývalý kriminalista propuštěn z vazby na svobodu.

„Ze soudnělékařského hlediska popis události ze strany Pavla Koblížka může vznik uvedeného zranění uspokojivě vysvětlit,“ píše soudní znalec Radovan Havel v závěru zprávy.

A k výpovědi poškozených bratrů Svobodových, kteří se účastnili incidentu tři a jeden z nich ho nepřežil, Havel píše: „Popis události ze strany Romana Svobody a Lukáše Svobody v průběhu rekonstrukce v žádném případě neodpovídá objektivně zjištěnému zranění.“

Rozpory potvrdil technik přítomný u pitvy

Jak to, že pitevní zpráva hovoří tak jedno značně ve prospěch střílejícího strážníka, když ostatní lékařské nálezy jeho tvrzení takřka vyvracejí? MF DNES se podařilo sehnat svědka, který se osobně účastnil pitvy mrtvého zaměstnance diskotéky.

Říká, že závěr pitvy rozhodně neodpovídá jejímu průběhu. Svědek u soudních pitev asistoval sedm let a popsal, jak se během pitvy jednotlivé poznámky či zjištění říkají do diktafonu, a on jako preparační technik proto slyšel každé slovo lékařů.

„Po celou dobu pitvy se bavili o tom, že se střílelo z dálky, to si pamatuju, jasně celou dobu řešili problém, že se měl střelec s obětí poprat. A oni to na místě vyloučili, postřelený neměl žádné poranění na hrtanu ani kdekoliv jinde, jen střelné rány,“ uvedl preparační technik soudního lékařství. Redakce jeho totožnost zná, on sám ji kvůli své bezpečnosti nechce zveřejnit.

Soudní lékař Radovan Havel uvedl, že se k uvedeným rozporům nemůže vyjadřovat. „Probíhá vyšetřování, jediní, s kým mohu hovořit, jsou policie nebo státní zástupce. Mohu se jen pozastavit nad tím, proč se v souvislosti s posudkem hovoří jen o mně, když nás u pitvy bylo více, dokonce i policisté,“ uvedl Havel.

Pokud by se prokázalo, že strážník střílel v okamžiku, kdy ho jeden z bratrů Svobodových škrtil, a on ho proto zastřelil z bezprostřední blízkosti, dalo by se mluvit o nutné sebeobraně.

Podle svědka však lékař při pitvě do diktafonu uvedl, že se jedná prokazatelně o střelbu z dálky.

Chybějící DNA technika překvapila

„Určitě také nedošlo ke škrcení, po něm vždy zůstávají stopy. Také po dušení jsou třeba krevní výronky na plicích, vždy se to pozná,“ uvedl preparační technik.

Vyjádřil se také k dalšímu lékařskému nálezu, který mluví o tom, že se na rukou účastníků incidentu nenašly cizí stopy DNA, byť mezi nimi podle střílejícího Koblížka došlo k souboji. „Škrcení beze stop DNA? To je hodně malá šance, vždycky tam šupinky kůže zůstanou,“ uvedl svědek.

Právník napadených bratrů Pavel Jelínek nyní kvůli rozporům v posudcích žádá o vypracování nového. „Již jsem za tím účelem navštívil ústav soudního lékařství v Praze, aby mohl vzniknout nový nezávislý posudek,“ řekl Jelínek.

Ten také uvedl, že propuštění z vazby člověka obviněného z vraždy ještě za svou praxi nezažil. Pavla Koblížka propustili před měsícem. Pracuje dál pro město Vysoké Mýto, ovšem už ne v uniformě strážníka.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Další z rubriky

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Neví, co uvidí a kolik zaplatí. V Proseči lákají diváky do Kina naslepo

S láskou Vincent - nevšední film, který zaujal i v rámci prosečského Kina...

Pro milovníky filmů je to jistá forma adrenalinu. Pohodlně se usadit na nepohodlném sedadle a čekat, co nabídne filmové...

Těžba manganu u Chvaletic je opět téma. Vesnice chtějí záruky klidu

Elektrárna Chvaletice

Když se v šedesátých letech těžil u Chvaletic na Pardubicku mangan, lidé si stěžovali na prach. Nyní se k těžbě této...

Najdete na iDNES.cz