O Velikonocích přicházejí na řadu sváteční piva.

O Velikonocích přicházejí na řadu sváteční piva. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

K Velikonocům patří i sváteční pivo. Třeba z kopřiv a kořene smetanky

  • 2
Na svátečním stole o Velikonocích v posledních letech nechybějí vedle mazanců a vajíček také sklenice se speciálními svátečními pivy. Několik jich navařili sládci pivovarů ve východních Čechách.

Regionální pivovary už vytáčejí velikonoční speciály. A někdy jsou i výsledkem experimentu. Například ve Svitavách vaří velikonoční pivo z kopřiv, kořene smetanky lékařské a ze zeleného sladu.

Pivní slavnosti na jaře

25. dubna od 14.45 se areál Pardubického pivovaru otevře velkým i malým čarodějnicím a čarodějům. Po 17.00 zahrají kapely Volant, Dukla Vozovna a NVÚ.

Kapela Tři sestry v Pardubicích

v pátek 16. května v areálu Pardubického pivovaru zahrají Tři sestry. Jako své hosty si přiveze skupiny E!E , Doctor PP a Debilheads.

Rychtář Fest v Hlinsku

sobota 20. června v amifiteátru Rychtáře -zahrají kapely Mig 21, Horkýže Slíže, Mňága a Žďorp a další

Den otevřených sklepů v Poličce

sobota 28. června v arálu Měšťanského pivovaru Polička - jubilejní 20. ročník

Čarodejnický slet

"Kopřivy očišťují organismus, kořen pampelišky pročišťuje játra a ledviny, což znamená, že pivo má za úkol očistu - takže bere podstatu Velikonoc plně do své hloubky," řekl majitel svitavského minipivovaru Na Kopečku Jiří Karlík.

Ten říká, že zelenost piva pojímá v jeho podstatě, nikoli v jeho barvě.

"Myslíme si, že chemické dobarvování tak čistému nápoji nesluší. Pivo jsme si sami vymysleli, trochu jsme přitom experimentovali, a díky chuti už mělo poměrně velký úspěch," řekl Karlík.

Pivo vařili ze zeleného sladu, zrna ve fázi růstu, které se suší, aby se zastavil enzymatický proces. Proto je pivo zelené i bez barviva. Zákazníci ho budou moci ochutnávat stylově od Zeleného čtvrtka.

"Hodí se například k typickému velikonočnímu pokrmu, kterým je nádivka - po postní době by se s ní mělo jako s odlehčeným jídlem začínat," dodal Karlík.

V minipivovaru ve Žlebských Chvalovicích na Zelený čtvrtek chystají také zelené pivo.

"Chutná jako světlá dvanáctka ležák, kopřivové barvivo je bez chuti, prakticky není znát. Do pondělka by tato dvanáctka měla vydržet," řekl majitel Jaroslav Kutílek.

Pivovarníci v Poličce nabízejí svoji sváteční tmavou třináctku Elišku a světlou třináctku s názvem František Bitner. "Eliška je výborná k vánočnímu cukroví i k velikonočním pochoutkám, včetně čokoládových vajec," říká ředitel poličského Měšťanského pivovaru Karel Witz.

Pardubický pivovar na etiketě své světlé dvanáctky uvádí, že jde o velikonoční várku. "Na Velikonoce doporučuji jedinečnou tmavou devatenáctku Porter a také to, aby se lidé zaměřili také na lahodný 14stupňový světlý Taxis. Porter se hodí absolutně ke každému jídlu, já ho piju ke všemu, třeba i ke sladkému," řekl mluvčí pivovaru Roman Marčák.

Obchodníci hlineckého pivovaru Rychtář nabízejí velikonoční čtrnáctku Zelený Krasličák nebo také světlou červenou desítku Červený Krasličák.

Semafor pod bílou pěnou

Piva lze načepovat jako dvoubarevné pivo do jedné sklenice, ale ve skutečnosti vznikne krátkodobě čtyřbarevné - vespodu je barva červená, nad ním žlutá a zelená, to vše vytvoří jakýsi "semafor" pod bílou pivní pěnou.

"Za tajemstvím dvoubarevného efektu stojí především řádné vychlazení obou piv a jejich správné načepování. Důležité je, aby hospodský věnoval pozornost jak správné teplotě piva, tak i pozvolnému čepování vrchního červeného piva z malé výšky. Pro správné oddělení barev je důležité, aby pivo stékalo slabým proudem. Nicméně je samozřejmě možné čepovat tato piva i samostatně, dle přání hostů," řekl mluvčí Pivovaru Lobkowicz Petr Božoň.

Náchodský Primátor začal své jarní pivo čepovat na Zelený čtvrtek. "Spodně kvašený ležák s jemnou hořkosladovou příchutí a vůní s přídavkem mladého zeleného ječmene zrál v ležáckých tancích dlouhých šedesát dní. Pivo s výraznou zlatozelenou barvou se začalo čepovat na více než stovce kohoutů ve čtvrtek," řekla Markéta Flousková z náchodského Primátoru.

V Podorlickém pivovaru v Rychnově nad Kněžnou se po roce vrátili k staročeskému černému čtrnáctistupňovému Kvardianu. "Je určený k pití po půstu. Vaříme ho podle receptury z 30. let stejně jako bývalý sládek a majitel Podorlického pivovaru Jan Mikš," řekl jednatel rychnovského pivovaru Tomáš Konvalina.

Královédvorský pivovar Tambor už má od pondělka v restauracích, hospodách a výčepech svůj speciál, tmavou třináctku s nasládlou chutí po karamelu, aby fajnšmekři mohli příjemněji čekat na Velikonoce. Kolem stovky hektolitrů polotmavého čtrnáctistupňové piva Benediktin navařili také ke svátkům v pivovaru v Broumově.