Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentka hledá způsob, jak včas odhalit nervová onemocnění

  7:41aktualizováno  7:41
Prestižní Cena Shimadzu pro mladé chemiky putuje do Pardubic. Získala ji studentka zdejší univerzity Martina Komendová za výzkum tělních tekutin, který by časem mohl vést k lepší diagnostice nervových onemocnění.

Mladá vědkyně Martina Komendová se snaží vytvořit zařízení, které dokáže rychle analyzovat vzorky tělních tekutin. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Že se bude věnovat chemii, se dnes pětadvacetiletá studentka Univerzity Pardubice Martina Komendová rozhodla až ve čtvrtém ročníku na gymnáziu.

„Řekla jsem si, proč ne. Bavila mě biologie a chemie, lákala mě medicína a zdravotnictví obecně. Ale jsem ráda, že jsem vyloženě na chemii. Má to spolu spojitost,“ říká Komendová.

A volba to rozhodně byla dobrá. Stala se totiž nositelkou prestižní Ceny Shimadzu, která se letos udílela na Sjezdu českých chemiků.

Do Pardubic se mladá žena přitom dostala tak trochu náhodou, pochází z Moravských Budějovic, ale v Pardubicích dříve studoval její otec a měl k nim kladný vztah.

„Jednou to nadhodil, tak jsem si našla místní univerzitu a podívala se, jaké obory se tu dají studovat. Zaujaly mě, takže jsem si Pardubice vybrala,“ popisuje Komendová.

V současné době se věnuje přípravě monolitické kapilární kolony s integrovaným elektrochemickým detektorem. Složitý název v sobě skrývá snahu vytvořit zařízení, které dokáže rozdělit a analyzovat jednotlivé skupiny látek obsažených ve vzorku tělních tekutin a zároveň je tak malé, aby bylo možné ho brát do terénu nebo přímo k lůžku pacienta v nemocnici.

„Špičkou toho, co děláme, by bylo vytvoření přístrojů umožňujících například včasnou diagnostiku nervových onemocnění. Ale k tomu by mohlo dojít až v budoucnu. Nyní nám jde hlavně o to, aby zařízení bylo malé a analýzy rychlé,“ vysvětluje Komendová.

Výzkum by se dal využít nejen pro medicínu

K tomuto tématu se dostala přes svého vedoucího diplomové práce.

„Začala jsem v Pardubicích studovat biochemii na bakalářském programu. Poté jsem v navazujícím inženýrském programu pokračovala na analytické chemii. Můj vedoucí diplomové práce mi nabídl i postgraduální studium. On už na tomto projektu pracoval, takže mě do něj začlenil a projekt pokračuje dál,“ říká Komendová.

Právě za tuto práci získala Komendová Cenu Shimadzu, která má motivovat mladé vědce v oblasti chemie a prohloubit spolupráci s akademickou obcí a průmyslovou sférou.

„Znamená to pro mě hodně moc. Ukázalo se, že i jiní lidé si myslí, že naše práce má nějaký význam. Navíc na takovéto soutěži se člověk dozví i něco nového, čím se zabývají jiné vědecké skupiny a podobně, může navštívit jakékoli přednášky. Jde ale hlavně o rozšíření obzorů,“ uvádí Komendová.

Do soutěže se mladí vědci přihlašovali zasláním abstraktů týkajících se jejich vědecké práce. Odborná porota z nich vybrala deset nejlepších, jejichž autory pak pozvali do Prahy.

„Formou desetiminutové prezentace jsme tam shrnuli, co děláme. V publiku seděla odborná porota. Ta pak určila, kdo vyhraje,“ uvádí Komendová, která by i v budoucnu chtěla zůstat ve vědeckém kruhu.

„Nedovedu si představit, že bych pracovala někde ve firmě, kde bych každý den dělala to samé. Takovéto projekty mě baví. Náš projekt by se dal určitě využít ještě daleko víc - i z jiného pohledu, nejen toho medicínského,“ říká.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Najdete na iDNES.cz