Boj o stromy kvůli hrázím může Žamberku způsobit milionové ztráty

  8:21aktualizováno  8:21
Po krachu stavebníka se budování betonových hrází podél Divoké Orlice v Žamberku nadlouho zadrhlo, ale ani výběr nového dodavatele práce znovu nerozjel. Naopak. Po pětihodinovém jednání zastupitelé nakonec smlouvu o financování protipovodňových opatření neschválili.

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice 47 stromů, dalších 150 na skácení čeká. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zastupitelé Žamberka se rozhodli, že na pokračování stavby protipovodňových valů kolem Divoké Orlice nedají Povodí Labe slíbené peníze. Neschválení nového dodavatele protipovodňových opatření v Žamberku přináší městu problémy, zvláště pokud si zastupitelé stejný postup zopakují i při chystaném druhém pokusu.

Bez dostavby hrozí pokladně města, že náklady budou ještě mnohem vyšší. „Je to dost velké finanční riziko. Na stávající projekt je už poskytnuta dotace a přitom je limitovaná ukončením stavby do roku 2019. Pokud hotová nebude, hrozí nám, že bude muset být dofinancovaná případně z městských zdrojů,“ řekl Vladimír Fikejs, vedoucí odboru obrany a krizového řízení, který je zároveň mluvčím radnice.

Fotogalerie

Město Žamberk se podílí na stavbě betonových hrází a dalších protipovodňových prvků patnáctiprocentním příspěvkem, hlavní investorem je Povodí Labe. Město vynaložilo na stavbu přibližně devět milionů korun, a pokud smlouvu schválí, stavba bude pokračovat a vyjde ho podle současného projektu na 18 milionů korun. Původní vysoutěžená cena akce činila 84 milionů korun, nový dodavatel se zavázal stavbu dokončit do konce listopadu 2019 za 112 milionů korun.

Pokud smlouvu s ním na další schůzi zastupitelé 19. června neodsouhlasí, budou ve hře i možnosti všeho nechat a za mnohem větší peníze uvést řeku s nábřežím do původního stavu, nebo pokračovat s pozměněným projektem, ale s rizikem ztráty dotace od ministerstva zemědělství.

Na změnu projektu tlačí řada lidí, v poslední době dokonce organizovaných. Netvrdí, že povodně nejsou nebezpečné, ale že protipovodňová opatření nemusí znamenat vykácení všech stromů. Odvolávají se na Českou inspekci životního prostředí, podle níž je odůvodnění radnice ke kácení nedostatečné. Zároveň daIi podnět ke zrušení rozhodnutí o povolení kácení.

Aktivisté požadují přehodnocení míry kácení

Podle Vladimíra Fikejse se má kácet ještě minimálně 24 stromů na pravém břehu, 20 stromů na levé straně řeky, ale i další.

Aktivisté chtějí kácení stopnout, radní by si podle nich měli uvědomit, že nezastupují pouze svá práva a názory a že rozhodují o věcech s přesahem větším, než je pouze délka volebního období.

„Podporujeme ochranu města Žamberka před rizikem povodní, ale neztotožňujeme se s neadekvátním a necitlivým návrhem a právě probíhající realizací projektu, jenž podle našeho mínění ohrožuje a devastuje životní prostředí Žamberka. Žádáme o přehodnocení míry kácení vzrostlé ještě stojící zeleně a v místech, kde již ke kácení došlo, žádáme umístění odpovídající náhradní výsadby co do počtu i druhové skladby dřevin, aby zůstal zachován charakter původní podoby nábřeží,“ uvádí text petice, kterou je v posledních dnech možné podepsat na pěti místech ve městě.

Povodí Labe se úpravám nebrání, požadavky na protipovodňovou ochranu jsou v pravomoci obcí. „Jako investor jednáme výhradně s městem a v žádném případě nechceme dělat nic, s čím by nesouhlasilo,“ zopakovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová to, co řekl už na lednovém rovněž mimořádném zasedání zastupitelů její ředitel.

Nejčtenější

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Požár Apolenky někdo založil úmyslně, lidé z farmy jsou rozčarovaní

Ze shořelé stodoly zbyly jen obvodové zdi.

Velký požár farmy Apolenka u Pardubic, který minulý týden zničil stáje a zásoby sena a slámy na celou zimu, má...

Další z rubriky

Po nehodě cisterny museli hasiči přečerpat osmnáct tisíc litrů mléka

Hasiči z cisterny přečerpávali 18 kubíků mléka.

Osmnáct tisíc litrů mléka vezla autocisterna, která se v pondělí večer v Dolním Újezdu na Svitavsku srazila z dodávkou....

Politici našli shodu na územním plánu Pardubic, uvolní plochy pro výstavbu

Radnice v Pardubicích.

Poslední dvě volební období se pardubičtí politici snažili schválit nový územní plán. Neúspěšně. Klíčový dokument byl i...

Chceme muzeum železnice i nulovou toleranci hazardu, říká starosta Chocně

Hlavní třída v Chocni přezdívaná „Masaryčka“ se po rekonstrukci z minulých let...

Podzimní komunální volby způsobily na choceňské radnici zemětřesení. Dlouholetí vládci z ODS utrpěli debakl a k veslu...

Najdete na iDNES.cz