Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střední školy v Chocni se sloučí, protesty ředitele nepomohly

  12:40aktualizováno  12:40
Jaromír Doležal stojí už přes dvacet let v čele jedné z největších škol v kraji. Nyní se však má Střední škola cestovního ruchu v Chocni slučovat s tamní obchodní akademií. Ředitel se s rozhodnutím krajských zastupitelů nevyrovnal a poslal své žáky do ulic sbírat podpisy. Marně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Střední škola cestovního ruchu v Chocni na konci června zanikne. Krajští zastupitelé o tom rozhodli ve čtvrtek. Šlo v podstatě už jen o formalitu. Doležalovy protesty je nepřesvědčily.

Doležal je roztrpčen, že se za něj vedení Chocně nepostavilo. "Postoj města je pro naši školu ohromným zklamáním. Všechny kolegy překvapilo, jak k naší škole přistoupilo," posteskl si.

Sloučení se pokoušel zabránit. Mezi lidi v Chocni poslal své studenty sbírat podpisy pod žádost krajským zastupitelům, v níž argumentuje, proč je jeho škola lepší než Obchodní akademie. Pod žádost zastupitelům sehnal téměř čtyři tisíce podpisů

"Chápu, že bojuje za svoji školu, ale myslím, že jeho aktivity překračují férový boj. Také bych mohl studentům říci, že je naše škola ohrožená a půjdou za ni bojovat. V 16 letech je každý snadno ovlivnitelný, ale nedělám to," říká ředitel Obchodní akademie Jaroslav Studnička.

Konfrontační způsob podle něj ničemu nepomůže. Jenže Doležal si stojí za svým. "Víme, že do nového subjektu přinášíme mnohonásobně více pozitiv. I přes úbytek vycházejících žáků ve vybraných oborech škola zaznamenává až několikanásobný převis přihlášek ke studiu," napsal krajským zastupitelům.

Ubývá školáků, proto se slučuje

Do soupeření obou choceňských škol vstoupili také choceňští politici. Ačkoli v minulém období byl ředitel Doležal zastupitelem města za ODS, letos ho radní za tuto stranu nepodpořili.

"Nechci se k tomu přes média vyjadřovat. Pan ředitel je uražený, nepochopil, že bude méně žáků a je třeba splynutí škol udělat co možná nejcitlivěji. Očerňuje nás a já to dělat nebudu," řekl starosta Chocně Miroslav Kučera.

Pro sloučení školy cestovního ruchu s obchodní akademií se Pardubický kraj rozhodl kvůli úbytku středoškoláků. Vznikne tak Obchodní akademie cestovního ruchu.

Doležal se s tímto krokem nesmířil z několik důvodů. Jeho škola je několikanásobně větší, podle něj je progresivnější, je o ni větší zájem, pozvedla město a tak dále. "Do města jsme přinesli majetek ve výši téměř 100 milionů korun. Domov mládeže, umělý povrch na fotbalovém stadionu, vybudování moderních gastronomických učeben a atletický stadion," vyjmenoval Doležal.

Obě školy sídlí v architektonicky významných budovách

Doležal teď bojuje alespoň za to, aby sídlo nově vzniklé školy bylo v "jeho" neorenesanční budově na Tyršově náměstí. "Jedná se o nejcennější budovu ve městě," zdůraznil Doležal.

Jenže zajímavou architektonickou budovou se může pochlubit také Obchodní akademie. Jejím autorem je akademický sochař Čeněk Mužík. "Nedá se říci, že by jedna budova byla cennější," řekl historik Orlického muzea v Chocni Michal Hofman.

Nejde ale Doležalovi hlavně o to, aby zůstal ředitelem, když od roku 1990 byl zástupcem a posledních jedenáct let šéfem školy? "Ne, tak to rozhodně není. Jde mi o moje studenty," řekl.

Doležal byl dřív úspěšným cyklistou. V roce 1974 vybojoval ve čtyřkilometrovém cyklistickém závodě družstev na dráze v Montrealu bronz.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Najdete na iDNES.cz