Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strážníků je v Pardubicích málo, hůře je na tom jen Liberec

  14:25aktualizováno  14:25
Pardubická městská policie má nedostatečný počet strážníků, v přepočtu na obyvatele je na tom z podobných českých měst hůře jen Liberec. I podle obyvatel města jsou strážníci málo vidět. Na více policistů však zatím nejsou peníze.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Hlavní stížnost občanů na činnost městské policie dlouhodobě je, že strážníky není prakticky vidět. Stěžují si i na to, že téměř nechodí pěšky a jen jezdí auty. Ovšem to je při jejich počtech logické," uvedl starosta čtvrtého městského obvodu Petr Heřmanský.

Pardubická městská policie v roce 2010

Počet lidí na jednoho strážníka:

Liberec 1333

Pardubice 989

Hradec Králové 885

průměr 843

Průměrná výše pokuty v korunách:

Hradec Králové 437

Pardubice 265

České Budějovice 174

průměr 298

Počet přestupků na strážníka:

Kladno 240

Pardubice 150

Hradec Králové 136

průměr 161

Celková výše uložených pokut:

2008 5,8 milionu

2009 3,3 milionu

2010 3,5 milionu

"Určitě bych jako občan uvítal, kdyby je bylo vidět víc. Ovšem ne, když přecházím silnici mimo přechod," vystihl názor mnoha lidí z Pardubic bývalý městský zastupitel Jan Linhart.

To, že nemá k dispozici ideální počet mužů, nezastírá ani šéf městské policie Petr Kvaš. Momentálně si musí vystačit s 91 strážníky. To na první pohled není málo, na druhou stranu je téměř nemožné, aby stihli naplnit projekt, podle kterého by měl každý občan znát svého strážníka osobně.

"Ideální by bylo, aby každý strážník měl na starost třeba dvě tři ulice. Pak by určitě mezi lidmi známý byl. To však momentálně nejde. Aby se naše situace výrazně zlepšila,museli bychom přibrat minimálně deset strážníků. To je ale otázka peněz," uvedl Kvaš.

Nabrat další strážníky by znamenalo miliony korun ročně navíc

A právě na financích jakékoliv posílení sboru městské policie padá. Šéfové radnice totiž hlásí, že na něj peníze určitě nedají. Za loňský rok utratili strážníci ve svém rozpočtu 48,5 milionu korun a řádově víc nedostanou.

"V tuto chvíli neplánujeme navýšit rozpočet městské policie. Ono přibrat deset lidí znamená utratit o miliony korun ročně více za mzdy a další náklady. Na druhou stranu mě překvapilo, jak špatně si početně naši strážníci v rámci republiky vedou," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Ovšem i při podprůměrném počtu se strážníci vloni činili. Celkem totiž lidem rozdali 13 376 pokut v souhrnné výši tři a půl milionu korun.

Obě čísla jsou vyšší než v roce 2009. Na druhou stranu se nedají srovnávat s těmi v letech 2006 až 2008. Tehdy totiž strážníci ještě měřili rychlost aut a udělovali tak mnohem více tučných pokut. "Byla tam minimální sazba tisíc korun, takže jsme vybírali mnohem více na pokutách," uvedl Kvaš.

Radar už se nemusí označovat značkami, bude více kontrol

Šéf strážníků se navíc se svými kolegy chystá na návrat k silnicím. Podle nového zákona totiž už nebude muset městská policie na měření radarem upozorňovat značkami, a tak se řidiči budou muset připravit na mnohem více kontrol.

"Už mi první starostové obvodů posílají návrhy, kde by chtěli měřit rychlost. Vše si ještě necháme schválit od zastupitelstva. Nestojíme o to, aby nás někdo napadal, že jen zbytečně vybíráme peníze do městské kasy. Chceme měřit tam, kde to má smysl," uvedl Kvaš.

Jeho muži se však mohou pochlubit i určitou velkorysostí. Ze statistik je totiž zřejmé, že v Pardubicích nepadají žádné drastické pokuty. V průměru každý člověk za přestupek vloni zaplatil 265 korun. To v Hradci Králové to bylo 437 korun.

"Ten rozdíl mě překvapil, musím se kolegy v Hradci zeptat, jak to, že jsou tak přísní," dodal šéf strážníků, ale hned na sebe prozradil jednu fintu, která průměr tlačí dolů. Strážníci totiž do pokut nepočítají manipulační poplatek 400 korun, který zaplatí každý, kdo na svém voze objeví nepopulární botičku. "To by pak průměr o 50 korun stoupl," řekl ředitel Petr Kvaš.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz