Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme méně nehod, hájí hon na pardubické cyklisty ředitel strážníků

  12:32aktualizováno  12:32
Nový ředitel pardubické městské policie Rostislav Hübl vstoupil do úřadu akcí, která se mnoha lidem nelíbí. Strážníci se zaměřili na cyklisty, kteří údajně ohrožují provoz i zdraví lidí. Ředitel to nepopírá.

Na kole přes přechod. Chování, které někteří cyklisté považují za běžné, chce nový ředitel městské policie změnit. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Masivní zátah na cyklisty. Tak nějak definují někteří lidé jezdící po Pardubicích na kole první akci nového ředitele městské policie Rostislava Hübla.

"Je to obyčejná buzerace. Místo toho, aby se starali o to, co mají, honili zloděje a výtržníky, honěj cyklisty a dávají jim pokuty kvůli tomu, že jedou po chodníku. Nějaké cyklostezky po městě sice jsou, ale kudy mají ty lidi jezdit, když tam cyklostezka chybí?" ptá se Pavel Šmíd ze sídliště Dubina, který jezdí na bicyklu do centra města do práce.

Po prvním měsíci ve funkci ředitel Hübl tažení proti cyklistům kupodivu nepopírá.

Nebezpeční jsou cyklisté hlavně na přechodech

"Rád bych ale tohle tvrzení upřesnil a uvedl na pravou míru. Je pravda, že strážníci skutečně věnují zvýšenou pozornost nebezpečným cyklistům. A dovolím si zdůraznit slovo nebezpečným," hájí své lidi ředitel.

Mezi ony nebezpečné cyklisty městští strážníci počítají zejména ty, kteří jezdí na kolech po přechodech pro pěší.

"A mnohdy je to takovou rychlostí, že ohrožují nejen sebe, ale i chodce a ostatní účastníky silničního provozu. Řidiče automobilů a motocyklů," dodává ředitel.

Strážníci se zvýšenou pozorností cyklistům podle něj snaží výrazně snížit počet dopravních nehod, které cyklisté údajně způsobují.

"Něco jiného je, když cyklista jede v klidu a pomalu třeba i po chodníku, anebo když se vřítí na přechod, kde má sestoupit a přes zebru projít pěšky," říká Hübl. Dodává přitom, že strážníci cyklisty za jízdu na chodníku nepokutují.

"U těch se většinou spokojíme s domluvou a jako přestupek většinou opravdu hodnotíme jenom lidi, kteří ohrožují okolní provoz. Nejen na přechodech samozřejmě," vyvrací tvrzení stěžovatelů ředitel.

Chodci podporují přistřihnutí křídel cyklistům

Se sankcemi proti cyklistům souhlasí důchodce Jiří Just. "Ono už bylo na čase, aby těm mladejm kolistům někdo přistřihnul křidýlka. Člověk kolikrát aby se bál jít po chodníku, aby ho nějakej moula nesrazil," podporuje snahu strážníků Just.

"Kdyby měšťáci flastrovali jenom ty, co dělají zmatky na přechodech nebo jezdí jako čuňata po chodníku, tak s tím souhlasím. Když ale buzerujou každýho, kdo jede po chodníku, tak je to podle mě opravdu blbost," dodává cyklista Šmíd.

Některým lidem se nelíbí, když podle nich Rostislav Hübl při nástupu na post ředitele sliboval, že se výrazně změní poměr mezi počtem řešených přestupků v dopravě a ve veřejném pořádku.

Jen vloni strážníci řešili 3 818 přestupků proti veřejnému pořádku a 14 573 přestupků v dopravě. Nespokojenci přitom poukazují, že prvním velkým krokem je opět dopravní akce. Navíc proti cyklistům.

"Ona to není tak docela pravda. Už jsem se setkal s několika starosty městských obvodů a domluvil se s nimi, že budu pravidelně chodit na zasedání jednotlivých zastupitelstev, abych se dozvěděl, co lidi opravdu trápí," hájí se ředitel strážníků Hübl.

Jeho slova potvrdil starosta třetího pardubického obvodu Vítězslav Štěpánek, který si mimo jiné myslí, že hon na cyklisty by se měl omezit skutečně jen na ty, kteří ohrožují své okolí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Najdete na iDNES.cz