Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stezka z Pardubic do Hradce má novou šanci, politici chtějí domluvu

  19:49aktualizováno  19:49
Už léta existuje plán na spojení Pardubic a Hradce Králové jednou cyklostezkou. Kvůli rivalitě obou měst a handrkování politiků však nikdy nevznikla. Nyní města slibují, že se domluví a stezka skutečně vznikne.

Ilustraní foto | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Politici mají navíc reálnou šanci získat od státu peníze. Náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich a jeho pardubický protějšek Martin Bílek tvrdí, že cyklostezka bude stát mezi 130 až 140 miliony korun. Chtějí založit obecně prospěšnou společnost, podat žádost o peníze a začít co nejdříve stavět.

"Byl bych rád, kdyby se příští rok konečně začalo stavět," říká Vedlich. Soudí, že projekt má reálnou šanci získat dotaci ze státního fondu dopravní infrastruktury: "Snažíme se využít i další finanční zdroje."

Změna původního, tři roky starého projektu cyklostezky, bude stát přibližně 350 tisíc. "To není na dvě statutární města moc, není to nic, co bychom nezvládli," řekl náměstek primátorky města Pardubice Martin Bílek.

Problém by mohl být s pozemky

Podle náměstka ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Tomáše Čočka stačí, aby politici předložili dobrý projekt. "Fond nepřispívá na rekreační stezky, ale na stezky, které pomáhají lidem cestovat. Teď záleží na tom, zda bude mít projekt všechny formální náležitosti a zda nebude problém s výkupem pozemků," říká Čoček.

I když všechny podmínky fondu politici splní, cyklisté by se po nové stezce měli projet nejdříve za pět až sedm let. Splnit podmínky fondu nemusí být jednoduché. Hlavně kvůli pozemkům na plánované trase cyklostezky, které jejich majitelé nechtějí prodat. Projektant proto hledá náhradní varianty trasy.

Dvacet tři kilometrů takzvané Stezky mechu a perníku protíná na 450 parcel, z nich 315 je v držení soukromých majitelů a někteří se své půdy odmítají vzdát.

Jako první trasu projedou politici

"S problémy jsme se setkali u Bukoviny. Dali jsme ale dohromady alternativní trasu, která povede na místě stávající komunikace," líčí náměstek primátora Hradce Králové Jindřich Vedlich.

Peníze na cyklostezku by měl dát Státní fond dopravní infrastruktury. "Projekty na nové cyklostezky přijímáme do října a procházejí několika koly. Pokud bude projekt bez chyb, je důležitý pro cestování lidí a jsou vyřešené pozemky, má velkou šanci. Kdo tyto podmínky splnil v jarním kole, peníze na stavbu dostal," říká Tomáš Čoček.

Vůbec první akcí, která na projekt upozorní, bude propagační jízda. Bílek hodlá v létě pozvat primátorku Pardubic, primátora Hradce Králové, poslance i veřejnost na cyklojízdu mezi městy.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Najdete na iDNES.cz