Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stezka z Pardubic do Hradce má novou šanci, politici chtějí domluvu

  19:49aktualizováno  19:49
Už léta existuje plán na spojení Pardubic a Hradce Králové jednou cyklostezkou. Kvůli rivalitě obou měst a handrkování politiků však nikdy nevznikla. Nyní města slibují, že se domluví a stezka skutečně vznikne.

Ilustraní foto | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Politici mají navíc reálnou šanci získat od státu peníze. Náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich a jeho pardubický protějšek Martin Bílek tvrdí, že cyklostezka bude stát mezi 130 až 140 miliony korun. Chtějí založit obecně prospěšnou společnost, podat žádost o peníze a začít co nejdříve stavět.

"Byl bych rád, kdyby se příští rok konečně začalo stavět," říká Vedlich. Soudí, že projekt má reálnou šanci získat dotaci ze státního fondu dopravní infrastruktury: "Snažíme se využít i další finanční zdroje."

Změna původního, tři roky starého projektu cyklostezky, bude stát přibližně 350 tisíc. "To není na dvě statutární města moc, není to nic, co bychom nezvládli," řekl náměstek primátorky města Pardubice Martin Bílek.

Problém by mohl být s pozemky

Podle náměstka ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Tomáše Čočka stačí, aby politici předložili dobrý projekt. "Fond nepřispívá na rekreační stezky, ale na stezky, které pomáhají lidem cestovat. Teď záleží na tom, zda bude mít projekt všechny formální náležitosti a zda nebude problém s výkupem pozemků," říká Čoček.

I když všechny podmínky fondu politici splní, cyklisté by se po nové stezce měli projet nejdříve za pět až sedm let. Splnit podmínky fondu nemusí být jednoduché. Hlavně kvůli pozemkům na plánované trase cyklostezky, které jejich majitelé nechtějí prodat. Projektant proto hledá náhradní varianty trasy.

Dvacet tři kilometrů takzvané Stezky mechu a perníku protíná na 450 parcel, z nich 315 je v držení soukromých majitelů a někteří se své půdy odmítají vzdát.

Jako první trasu projedou politici

"S problémy jsme se setkali u Bukoviny. Dali jsme ale dohromady alternativní trasu, která povede na místě stávající komunikace," líčí náměstek primátora Hradce Králové Jindřich Vedlich.

Peníze na cyklostezku by měl dát Státní fond dopravní infrastruktury. "Projekty na nové cyklostezky přijímáme do října a procházejí několika koly. Pokud bude projekt bez chyb, je důležitý pro cestování lidí a jsou vyřešené pozemky, má velkou šanci. Kdo tyto podmínky splnil v jarním kole, peníze na stavbu dostal," říká Tomáš Čoček.

Vůbec první akcí, která na projekt upozorní, bude propagační jízda. Bílek hodlá v létě pozvat primátorku Pardubic, primátora Hradce Králové, poslance i veřejnost na cyklojízdu mezi městy.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

V Pardubickém kraji rostou rodinné domky v okolí měst, staví se víc

Architekti nových domů v centru Pardubic mysleli i na dostatek zeleně.

Loni byla v Pardubickém kraji zahájena výstavba o pětinu více bytů než v předcházejícím roce. A meziroční procentní...

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

Personal Consult s.r.o.
Zástupce manažera výroby (P4210)

Personal Consult s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz