Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Dřevěné chodníky rostou, přesto má Stezka v oblacích zpoždění

  14:43aktualizováno  14:43
Stočené roury budoucího tobogánu či kovové díly schodiště stále ležící mimo prostor, kde roste jedna z dalších atrakcí v turistickém středisku v Dolní Moravě. Naučná stezka měla být otevřena už v polovině srpna, ale na mohutné konstrukci tyčící se v blízkosti vrcholu Slamník nadále panuje čilý ruch.

„Stezka by měla být dokončena a otevřena 1. listopadu. Termínů ale už bylo několik a z důvodu počasí a dalších vlivů je nebylo možné dodržet,“ řekl jednatel společnosti Sněžník Martin Palán.

Zpoždění kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám způsobila i vichřice, která v areálu napáchala milionové škody. Na samotné stavbě se sice práce zastavily jen na dva dny, ale delší týdenní prodlevu zapříčinilo zatarasení přístupových cest. Vázl přísun materiálu. Ostatně vítr ovlivňuje průběh stavby i nadále.

„Jeřáb může pracovat jen ve větru do 15 metrů za sekundu. To jsou okolnosti, které neovlivníme a mohou se projevit i v příštích týdnech,“ podotkl Palán.

Fotogalerie

Obří jeřáb umístěný uprostřed stavby v nadmořské výšce 1116 metrů nad mořem přemisťuje jednotlivé díly, které vytvoří jedinečnou naučnou Stezku v oblacích, kterou řada návštěvníků střediska připodobňuje ke stezce vedoucí korunami stromů na Lipně.

„Charakterem a architektonicky je naše stezka úplně o něčem jiném, takže je nelze srovnávat. Naše dílo bude vyšší a delší,“ uvedl Palán, podle něhož je v plánu celoroční provoz atrakce. Její cena se pohybuje kolem 100 milionů.

V blízkosti chaty Slaměnka u horní stanice lanovky se po celý den pohybují dělníci, kteří postupně montují a připevňují prvky neobvyklé věže. „Na stavbě pracuje obvykle až kolem stovky dělníků,“ doplnil Palán.

Kusy dřevěného chodníku, po němž budou návštěvníci chodit na 55 metrů vysoký vrchol stavby, však stále leží na místě sjezdové tratě. Kromě počasí se na prodloužení prací podílely i opožděné dodávky materiálu od jedné z firem, které se na stavbě pracují.

Rostoucí stezka je viditelná i z velké dálky a návštěvníci hor ji bez větších problémů uvidí i z nejvyššího vrcholu pohoří Králický Sněžník. V hlavním středisku v obci se kromě stezky před zimní sezonou rozšiřují sjezdovky, instalují nové zasněžovací technologie či buduje nový dětský lyžařský park.

Autor:Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Pardubický kraj vybuduje z Automatických mlýnů novou galerii

Automatické mlýny v Pardubicích

Pardubičtí krajští zastupitelé v úterý rozhodli, že za 22,5 milionu koupí od soukromých vlastníků hlavní budovu...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Primátor Pardubic odkládá pokus o prodej Dynama. I kvůli volbám

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Minimálně do konce letošního roku zůstane většinovým majitelem HC Dynamo Pardubice radnice. Primátor Martin Charvát...

Najdete na iDNES.cz