Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Dřevěné chodníky rostou, přesto má Stezka v oblacích zpoždění

  14:43aktualizováno  14:43
Stočené roury budoucího tobogánu či kovové díly schodiště stále ležící mimo prostor, kde roste jedna z dalších atrakcí v turistickém středisku v Dolní Moravě. Naučná stezka měla být otevřena už v polovině srpna, ale na mohutné konstrukci tyčící se v blízkosti vrcholu Slamník nadále panuje čilý ruch.

„Stezka by měla být dokončena a otevřena 1. listopadu. Termínů ale už bylo několik a z důvodu počasí a dalších vlivů je nebylo možné dodržet,“ řekl jednatel společnosti Sněžník Martin Palán.

Zpoždění kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám způsobila i vichřice, která v areálu napáchala milionové škody. Na samotné stavbě se sice práce zastavily jen na dva dny, ale delší týdenní prodlevu zapříčinilo zatarasení přístupových cest. Vázl přísun materiálu. Ostatně vítr ovlivňuje průběh stavby i nadále.

„Jeřáb může pracovat jen ve větru do 15 metrů za sekundu. To jsou okolnosti, které neovlivníme a mohou se projevit i v příštích týdnech,“ podotkl Palán.

Fotogalerie

Obří jeřáb umístěný uprostřed stavby v nadmořské výšce 1116 metrů nad mořem přemisťuje jednotlivé díly, které vytvoří jedinečnou naučnou Stezku v oblacích, kterou řada návštěvníků střediska připodobňuje ke stezce vedoucí korunami stromů na Lipně.

„Charakterem a architektonicky je naše stezka úplně o něčem jiném, takže je nelze srovnávat. Naše dílo bude vyšší a delší,“ uvedl Palán, podle něhož je v plánu celoroční provoz atrakce. Její cena se pohybuje kolem 100 milionů.

V blízkosti chaty Slaměnka u horní stanice lanovky se po celý den pohybují dělníci, kteří postupně montují a připevňují prvky neobvyklé věže. „Na stavbě pracuje obvykle až kolem stovky dělníků,“ doplnil Palán.

Kusy dřevěného chodníku, po němž budou návštěvníci chodit na 55 metrů vysoký vrchol stavby, však stále leží na místě sjezdové tratě. Kromě počasí se na prodloužení prací podílely i opožděné dodávky materiálu od jedné z firem, které se na stavbě pracují.

Rostoucí stezka je viditelná i z velké dálky a návštěvníci hor ji bez větších problémů uvidí i z nejvyššího vrcholu pohoří Králický Sněžník. V hlavním středisku v obci se kromě stezky před zimní sezonou rozšiřují sjezdovky, instalují nové zasněžovací technologie či buduje nový dětský lyžařský park.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Zelený pás kolem Labe nemůžeme zalít betonem, říká lídr ODS Karel Haas

Lídr pardubické ODS v komunálních volbách Karel Haas.

Redakce MF DNES osloví lídry stran, které mají šanci dostat se po komunálních volbách do pardubického zastupitelstva....

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Najdete na iDNES.cz