Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubická vánoční tradice: všichni po večeři vyrazí do ulic

  13:16aktualizováno  13:16
Večerní procházka po historickém centru Pardubic s nabídkou programu se na Štědrý den stala již tradicí, v rámci větších měst ojedinělou. Dodržuje ji mnoho pardubických rodin už patnáct roků.

Vánoční strom v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Sníst sváteční večeři, rozbalit dárky, projít se ulicemi a zámkem, dát si svařák a navštívit zpívání v divadle. I v pondělí se otevře Zelená brána, zámek a divadlo nachystalo svůj sváteční program.

"Pro mě je Štědrá noc nádherné zakončení štědrého večera. Je krásné vidět, jak se svátečně naladění lidé sejdou, s přáteli se podělí o své zážitky a klidná atmosféra Vánoc vystřídá hektické předvánoční období," uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Pardubáky v rámci akce přivítá například Východočeské muzeum, kde bude zahájena výstava betlémů "Vítej nám, Ježíšku!". Při této příležitosti bude pro zájemce připravena od 21 hodin i sváteční prohlídka pardubického zámku.

Náměstí rozezní Česká mše vánoční

Milovníkům výtvarného umění se v tu samou dobu otevřou dveře Východočeské galerie. "Na každém kroku pak bude návštěvníky provázet vůně ze stánků, nabízejících v prosincovém chladném počasí nápoje na zahřání pro velké i malé návštěvníky," uvedl mluvčí radnice Šimon Hradní.

Ve 23 hodin pak rozezní Pernštýnské náměstí tradičně Česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby v provedení Pardubického dětského sboru.

Celou noc uzavře půlnoční bohoslužba v kostele sv. Bartoloměje. A kdo nechce do kostela, může posedět s přáteli v některé restauraci, kavárně či vinárně, které mají v tuto noc otevřeno dlouho přes půlnoc.

Procházka štědrovečerními Pardubicemi doprovázená kulturními akcemi je ojedinělou akcí v celé České republice. "Štědrá noc v Pardubicích se již stala krásnou tradicí, na kterou se těší malí i velcí. Vidět město v takovéto slavnostní chvíli plné pozitivně naladěných lidí je opravdu zvláštní a krásný pocit," dodala primátorka.

Divadlo představí duchovní zvon

Ta zřejmě nebude chybět ani na Štědrovečerním vánočním zpívání ve Východočeském divadle. To se stejně jako ostatní akce koná každý rok od půlnoci. Letos však bude mít jeden výjimečný bonus. Vyvrcholením večera bude slavnostní představení Duchovního zvonu bohyně Thálie pro zvonici u kostela sv. Bartoloměje.

"Vznikl na základě veřejné sbírky zahájené před třemi lety právě při Štědrovečerním zpívání. Zvon podle výtvarného návrhu Pavla Novotného veřejně odlila na Pernštýnském náměstí a ve své dílně v Brodku u Přerova dokončila uznávaná zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová," uvedl mluvčí divadla Radek Smetana.

Diváci se jinak opět mohou těšit na neformální setkání s herci, společně zpívané koledy jako každý rok doprovodí netradiční orchestr složený ze zaměstnanců divadla. Na jevišti si však budou moci zahrát či zazpívat i sami návštěvníci divadla - ti odvážní, kteří na jevišti vystoupí, dostanou od divadla drobné dárky.

"Během setkání zatančí a zazpívá také folklórní soubor Lipka a radost bude rozdávat i pardubický Lions Club," dodal SmetanaNejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Najdete na iDNES.cz