Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stávka ochromí východ Pardubického kraje, autobusy nebudou stačit

  15:43aktualizováno  15:43
V Pardubickém kraji ohlásili na čtvrtek stávku jen zaměstnanci Českých drah, a tak se protest nejvíc dotkne východu regionu. Města jako Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Moravská Třebová nebo Svitavy mohou zůstat odříznutá, protože do řídkých autobusových spojů se všichni lidé z vlaků nevejdou.

Vlaky z uzlu v České Třebové ve čtvrtek nepojedou a autobusové spojení s městem je špatné. | foto: MF DNES

Výborné vlakové spojení z České Třebové do Pardubic, Prahy nebo na Moravu bude ve čtvrtek pasé. S autobusy je to přitom v okolí železničního uzlu špatné. Přitom jen mezi Českou a Moravskou Třebovou denně cestují stovky lidí.

Tipy na spojení

Pardubice - Praha
Cestující se musí spolehnout na autobusy a do hlavního města vyrazit přes Hradec Králové. Odtamtud pojedou všechny spoje tak, jak jsou cestující zvyklí - to znamená, že autobusy různých dopravců pojedou minimálně jednou až dvakrát do hodiny. Dopravní společnosti cestujícím doporučují koupit si místenky. Doba jedné cesty bude záviset na tom, zda budou na silnicích avizované zátarasy. Autobusy navíc končí buď na Černém mostě nebo na Florenci a doprava do dalších částí města bude vzhledem k nefungující městské hromadné dopravě velmi náročná.

Pardubice - Hradec Králové
Už tak často hodně plné autobusy do Hradce Králové čeká ještě větší nápor cestujících. Autobusy budou jezdit dle jízdních řádů, ve špičce i pětkrát do hodiny.

Litomyšl - Pardubice
Po cestě z Litomyšle do Pardubic se dá využít jak přímých autobusových linek, tak spojů do Holic, kde se dá přestoupit na další bus do Pardubic. Cestující přitom čekají jen něco málo přes 10 minut. Autobusy jezdí jednou až dvakrát do hodiny.

Ústí nad Orlicí - Pardubice
Spojení z Ústí nad Orlicí není autobusem vůbec jednoduché. Jediný přímý spoj jede v 5:53 ráno a v Pardubicích je v 7:50. Přes den je možné jet s jedním přestupem - a to přes Vamberk nebo Vysoké Mýto, cesta potom zabere 2 hodiny a 10 minut nebo o deset minut déle.

Česká Třebová - Pardubice
Přímé autobusy mezi oběma městy nejezdí a cestující musí přestupovat -na některých spojích jednou, někde i dvakrát. Cesta zabere více než 2 hodiny.

Chrudim - Pardubice
Autobusy na trase mezi Chrudimí a Pardubicemi budou jezdit podle jízdního řádu, na který jsou cestující zvyklí. To znamená, že vyjedou z Chrudimi i desetkrát za hodinu (během špičky) a v průběhu dne přibližně jednou až dvakrát za hodinu. Jedna cesta trvá 20 - 25 minut. Lidé by se tak do autobusů měli pohodlně dostat. Předpokládá se, že část cestujících, kteří normálně jezdí vlakem, pojedou ve čtvrtek autem.

Svitavy - Pardubice
Přímý autobus ze Svitav do krajského města vyjede v 6:05, v 7:35 je potom v Pardubicích, další přímý spoj jede i v podvečer. Jinak se cestující mohou spolehnout na spojení s přestupem, a to buď v Holicích, což je kratší varianta a zabere 1 hodinu a 35 minut, nebo s přestupem v Hradci Králové. V tom případě potom cesta trvá přibližně 2 hodiny.

"Otec mojí kamarádky si musí brát v práci dovolenou, aby ji odvezl do České Třebové na absolutorium. Další stále ještě netuší, jak se dostane do práce. Tahle stávka odřízne hned několik měst," říká Aneta Riemerová, která žije v Moravské Třebové.

Železniční koridor totiž protíná kraj a napojují se na něj desítky regionálních tratí a spojení mezi velkými městy a lidé tam právě vlakem cestují každý den.

"Studuji v Pardubicích, a kdybych tam měla jet autobusem, je to na celý den. Spoje na sebe nečekají a nenavazují," konstatuje Aneta Riemerová.

A dopravci se nechystají spoje posílit. To totiž mohou udělat pouze na objednávku kraje, který autobusovou dopravu zajišťuje. A ten se autobusy objednávat nechystá.

Podle vedoucího odboru dopravy kraje Ladislava Umbrauna je to příliš narychlo, výpadek vlaků je moc velký a dopravci stejně podle něj nemají žádné záložní autobusy, které by mohli v době špičky nasadit.

"Důležité je, že všichni autobusoví dopravci na území Pardubického kraje budou jezdit v nezměněné podobě," řekl Ladislav Umbraun.

Ten uznává, že největší potíže budou mít lidé tam, kde jsou odkázáni pouze na vlakové spojení. "Někdo si asi vezme dovolenou nebo se lidé dohodnou a pojedou do práce společně autem. Určitě nejsložitější bude doprava dětí do škol," uvedl.

Školy ale doufají, že se jim děti do lavic dostanou včas. Třeba jako studenti střední průmyslové školy v Chrudimi. Zítra musejí do školy přijet včas, některé třídy čeká psaní kompozice.

Vedení školy je přesvědčeno, že to mohou zvládnout, třebaže silnice ve věčně ucpané Chrudimi bude vypadat ještě hůř než obvykle.

"Věříme, že většina žáků do osmé hodiny dorazí. Myslím, že se budou snažit na kompozici přijet," uvedl zástupce ředitele SŠPST Chrudim František Procházka. Někteří rodiče ale už teď přemýšlí nad tím, že svoje děti do škol vůbec nepošlou.

A vysokoškolští studenti, kteří dojíždějí vlakem do Prahy a nebydlí tam na kolejích, také nikam nepojedou. "Termín zkoušky jsem vyměnil ze čtvrtka na úterý. Jet za této situace do Prahy je nesmysl," říká student Univerzity Karlovy Jakub Malý.

Autoři: ,


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Cyklista za jízdy bleskově okradl stařenku s chodítkem, vzal jí kabelku

Ilustrační snímek

Pořádný šok nejspíš utrpěla devětaosmdesátiletá seniorka, která si ve Vysokém Mýtě vyšla na procházku za pomoci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz