Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stávka byla v Pardubicích klidná, řečníkům nefungoval amplion

  11:12aktualizováno  11:12
V Pardubicích nebyla stávka státních zaměstnanců ničím velkým ani divokým. Na Náměstí republiky se sešlo několik stovek lidí, kteří nezaplnili ani polovinu náměstí. Řečníkům navíc nefungoval amplion a tak stávkující spíše rozmlouvali mezi sebou, pískali a zdvihali drobné transparenty.

Stávkující v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Nesouhlasíme s tím, že vláda šetří na úkor státních zaměstnanců, kteří byli až dosud loajální. Kvůli stávce jsme si vzali neplacené volno, což se projeví na našich mzdách," řekl Rostislav Bittner z finančního úřadu.

Právě z finančního úřadu přijelo na náměstí stávku podpořit zhruba šedesát zaměstnanců, což je třetina celkového stavu. "Vláda šetří na nás, ale měli by nejdřív začít u sebe," dodala jedna z Bittnerových kolegyň.

On-line reportáž ze stávky čtěte zde

Na náměstí se objevovaly i transparenty s hesly jako "Nechceme doplácet na špatné hospodaření státu". Jeden takový pomáhal nést kastelán z hradu Litice Dalibor Urban. Spolu s ním přijelo z Památkového ústavu stávku podpořit dalších zhruba 25 zaměstnanců.

Stávkující v PardubicíchStávkující v Pardubicích

"Snižování platů se stalo populistickým krokem, módou, které nepředcházely žádné analýzy. Zrovna naše organizace peníze potřebuje a my víme, že mnohdy tečou pryč neúčelně. Mám pocit, že dnes se ředitelé organizací posuzují podle toho, kolik lidí dokáží propustit a ne podle toho, jak organizace skutečně pracuje," řekl Urban.

Kvůli stávce se v Pardubickém kraji zavřely hlavně některý základní, mateřské i střední školy a také jejich jídelny. Provoz omezily katastrální úřady, správy sociálního zabezpečení, pardubická pobočka Krajského soudu i chrudimská radnice. (více o zavřených školách čtěte v předchozím článku)

Stávkující v PardubicíchStávkující v Pardubicích

ZAVŘENO!

Školská zařízení v kraji

SŠU Ústí nad Orlicí
ZŠ bratří Čapků Ústí n.O.
ZŠ Felberova Svitavy
ZŠ Horní Jelení

Katastrální úřady

Pardubice
Chrudim
Ústí nad Orlicí

Okresní správa sociálního zabezpečení

Pardubice
Chrudim
Ústí nad Orlicí
Svitavy

Městský úřad Chrudim

IC Chrudim

Krajský soud Pardubice

Na pracovištích Okresní správy sociálního zabezpečení zůstalo nezbytné minimum zaměstnanců. Vyřizují agendu, která nesnese odklad, přepážky jsou zavřené. Někteří klienti to ale zkusili.

"Od rána jich přišlo asi deset," řekla iDNES.cz pracovnice OSSZ v Ústí nad Orlicí. V Chrudimi se lidé snaží své záležitosti vyřešit telefonicky. "Osobně přišlo minimum lidí," řekl po desáté pracovník chrudimské správy.

Z větších městských úřadů nefunguje jen chrudimský. Zavřena je budova MěÚ v Pardubické ulici a informační centrum na Resselově náměstí, přes recepci se však dovnitř dostanou předem domluvené návštěvy.

"Z více než dvou set zaměstnanců městského úřadu jich do práce nepřišlo 104. Ti, co dorazili, provádějí nezbytnou administrativní práci. Tento den využijeme k údržbě počítačové sítě," řekl tajemník města František Chmelík.

Řada škol a úřadů se k protestu proti snižování platů státních zaměstnanců připojila jen ve formě prohlášení vytištěného velkými písmeny a vyvěšeného na viditelném místě.

Autoři: , ,Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Najdete na iDNES.cz