Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město odmítá doplatit za bulvár 11 milionů. Syner ho naposledy varuje

  6:58aktualizováno  6:58
Loni v dubnu se čerstvě opravená třída Míru, hlavní pardubická ulice, otevírala. Zřejmě by atmosféra na slavnosti byla poněkud méně uvolněná, kdyby její aktéři věděli, že ještě za rok nebude vyřešené placení za odvedenou práci.

Společnost Syner varuje magistrát, že bude po něm kromě úroků z prodlení z dlužné částky požadovat též náhradu všech vzniklých škod. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubičtí radní se nedokáží dohodnout se zástupci liberecké stavební společnosti Syner na konečné ceně díla. Podle politiků je to 88 milionů, podle manažerů společnosti zhruba o jedenáct milionů více.

„Společnosti Syner je zmíněná částka protiprávně zadržována a město bez legitimního právního důvodu odmítá tuto částku uhradit,“ napsali na sklonku loňského roku v doporučeném dopise všem pardubickým zastupitelům jednatelé společnosti Syner Martin Borovička a Robert Špott.

Jenže nijak neuspěli. Radní si stojí za tím, že firmě zaplatili vše, co na třídě vytvořila. „Co společnost Syner skutečně postavila, to jsme zaplatili. Firma ale požaduje zaplatit i věci, které vůbec nezrealizovala. Přece nemůžeme platit za to, co se nepostavilo,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že počítá s ukončením sporu před soudem.

K němu se podle všeho skutečně schyluje. Podle tiskového mluvčího společnosti Syner Ondřeje Paclta Pardubice dostaly od jeho zaměstnavatele jakési poslední varování.

„S městem jsme komunikovali, posílali dopisy, navrhovali rychlejší řešení sporu formou rozhodčího řízení, abychom oběma stranám šetřili peníze za právníky. Městu jsme poslali předžalobní upomínku,“ uvedl Ondřej Paclt. Z jeho vyjádření i z těch předchozích od dalších zástupců firmy Syner ale jasně plyne, že se stavbařům před soud příliš nechce.

Jedna strana vnímá dílo jako celek, druhá jako součet položek

„Zatím nemám informaci, že by byla nějaká žaloba podána. Nějak podrobně to ale nesleduji, je to spíše záležitost našich právníků,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Otázkou je, jestli je důvodem skutečně snaha společnosti Syner šetřit peníze za soudy a právníky nebo si nejsou úplně jisti tím, že ve sporu uspějí.
„Hlavní problém je v tom, že Syner vnímá dílo jako celek, ale my chceme zaplatit jednotlivé skutečně provedené položky. Ostatně nic jiného jako správci veřejných peněz ani dělat nemůžeme,“ doplnil primátor Martin Charvát s tím, že se například ze země nakonec nevyndávaly staré vodovodní trubky.

Nicméně jednatelé společnosti upozornili v dopise zastupitele, že pokud Syner uspěje, tak město to může vyjít na několik milionů korun.

„Upozorňujeme vás, že naše společnost bude po Pardubicích kromě úroků z prodlení z dlužné částky požadovat též náhradu všech vzniklých škod, přičemž už nyní jde o miliony korun,“ pokračovali Borovička a Špott.

Opravenou třídu Míru převzalo město loni v dubnu, opravy trvaly 13 měsíců. Práce vyšly zhruba na 100 milionů korun a přispěly na ně výrazně evropské dotace.

Projekt se plánoval minimálně čtyři volební období a jeho přípravě předcházely dlouhé debaty o tom, zda v ulici zůstanou trolejbusy nebo ne. Nakonec i kvůli tomu, aby město mohlo dostat od Unie peníze, se zvolil kompromis, podle kterého je obchodní ulice z části pěší zónou. Trolejbusová doprava se do centra města totiž vrátila jen z desetiny původních spojů, nyní projede ulicí pouhých 60 spojů denně.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

Moderní stavby Litomyšle přiblíží nový manuál, stačí mít chytrý telefon

Bazén v Litomyšli

Městská galerie v Litomyšli představila architektonický manuál, který nabízí přes internet cestu k fotografiím,...

Lodní kontejner slouží jako prodejna na vesnici a u lidí má úspěch

V Květné u Poličky funguje obchod, který má netradiční podobu, ale sází na...

Už řadu let mizí z nejmenších vesnic venkovské prodejny. S receptem na krachující obchody teď možná přišli v Květné na...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Najdete na iDNES.cz