Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město odmítá doplatit za bulvár 11 milionů. Syner ho naposledy varuje

  6:58aktualizováno  6:58
Loni v dubnu se čerstvě opravená třída Míru, hlavní pardubická ulice, otevírala. Zřejmě by atmosféra na slavnosti byla poněkud méně uvolněná, kdyby její aktéři věděli, že ještě za rok nebude vyřešené placení za odvedenou práci.

Společnost Syner varuje magistrát, že bude po něm kromě úroků z prodlení z dlužné částky požadovat též náhradu všech vzniklých škod. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubičtí radní se nedokáží dohodnout se zástupci liberecké stavební společnosti Syner na konečné ceně díla. Podle politiků je to 88 milionů, podle manažerů společnosti zhruba o jedenáct milionů více.

„Společnosti Syner je zmíněná částka protiprávně zadržována a město bez legitimního právního důvodu odmítá tuto částku uhradit,“ napsali na sklonku loňského roku v doporučeném dopise všem pardubickým zastupitelům jednatelé společnosti Syner Martin Borovička a Robert Špott.

Jenže nijak neuspěli. Radní si stojí za tím, že firmě zaplatili vše, co na třídě vytvořila. „Co společnost Syner skutečně postavila, to jsme zaplatili. Firma ale požaduje zaplatit i věci, které vůbec nezrealizovala. Přece nemůžeme platit za to, co se nepostavilo,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát s tím, že počítá s ukončením sporu před soudem.

K němu se podle všeho skutečně schyluje. Podle tiskového mluvčího společnosti Syner Ondřeje Paclta Pardubice dostaly od jeho zaměstnavatele jakési poslední varování.

„S městem jsme komunikovali, posílali dopisy, navrhovali rychlejší řešení sporu formou rozhodčího řízení, abychom oběma stranám šetřili peníze za právníky. Městu jsme poslali předžalobní upomínku,“ uvedl Ondřej Paclt. Z jeho vyjádření i z těch předchozích od dalších zástupců firmy Syner ale jasně plyne, že se stavbařům před soud příliš nechce.

Jedna strana vnímá dílo jako celek, druhá jako součet položek

„Zatím nemám informaci, že by byla nějaká žaloba podána. Nějak podrobně to ale nesleduji, je to spíše záležitost našich právníků,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Otázkou je, jestli je důvodem skutečně snaha společnosti Syner šetřit peníze za soudy a právníky nebo si nejsou úplně jisti tím, že ve sporu uspějí.
„Hlavní problém je v tom, že Syner vnímá dílo jako celek, ale my chceme zaplatit jednotlivé skutečně provedené položky. Ostatně nic jiného jako správci veřejných peněz ani dělat nemůžeme,“ doplnil primátor Martin Charvát s tím, že se například ze země nakonec nevyndávaly staré vodovodní trubky.

Nicméně jednatelé společnosti upozornili v dopise zastupitele, že pokud Syner uspěje, tak město to může vyjít na několik milionů korun.

„Upozorňujeme vás, že naše společnost bude po Pardubicích kromě úroků z prodlení z dlužné částky požadovat též náhradu všech vzniklých škod, přičemž už nyní jde o miliony korun,“ pokračovali Borovička a Špott.

Opravenou třídu Míru převzalo město loni v dubnu, opravy trvaly 13 měsíců. Práce vyšly zhruba na 100 milionů korun a přispěly na ně výrazně evropské dotace.

Projekt se plánoval minimálně čtyři volební období a jeho přípravě předcházely dlouhé debaty o tom, zda v ulici zůstanou trolejbusy nebo ne. Nakonec i kvůli tomu, aby město mohlo dostat od Unie peníze, se zvolil kompromis, podle kterého je obchodní ulice z části pěší zónou. Trolejbusová doprava se do centra města totiž vrátila jen z desetiny původních spojů, nyní projede ulicí pouhých 60 spojů denně.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

VIDEO: U Svitav testovali nový vlak pro Británii. Jel až stošedesátkou

Ačkoli se nové vlaky testují ve Velimi, tato souprava se cvičně proháněla na...

Výjimečnou příležitost vidět na kolejích vlak, který bude sloužit cestujícím ve Velké Británii, měli minulý týden...

Najdete na iDNES.cz